Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Sedany pro východní trhy

Na autosalonu v Istanbulu začátkem listopadu představí například Opel a Fiat další přírůstek do modelové řady Astra, respektive Punto. Místní autosalon je největší akcí svého druhu v celém regionu a Turecko zároveň jedním z nejdůležitějších trhů tradičních čtyřdveřových sedanů

 

V Turecku tvoří tříprostorové sedany asi 67 procent prodejů v segmentu kompaktních automobilů, což je jen o něco méně než v Rusku (65 procent). V Polsku a dalších zemích jihovýchodní Evropy sedany volí asi 15 procent zákazníků, zatímco v západní Evropě mají asi jen pětiprocentní podíl na trhu. Právě proto před časem vyvinul Renault pro místní trh model Thalia.

Sedany Astra, které zpočátku poputují především na trhy střední a východní Evropy, se budou vyrábět v polských Gliwicích. Počítá se dvěma zážehovými a dvěma vznětovými motory o výkonech od 90 k do 140 k a na trhu se objeví na podzim roku 2007. Přestože sedany nejsou na českém trhu nejprodávanějšími karosářskými verzemi, existuje poměrně silná skupina zákazníků, která upřednostňuje jejich vyvážené proporce - a Opel chce uspokojit i tuto cílovou skupinu.

Sedan Astra staví na přednostech své modelové řady, která na jaře překonala hranici milionu vyrobených vozů. Nová verze (délka x šířka x výška: 4618 x 1754 x 1458 mm) se vyznačuje progresivními, vyváženými proporcemi a dynamickými liniemi typickými pro moderní design vozů Opel. Aby sedan mohl vyniknout velikostí interiéru i zavazadlového prostoru (500 l), dostal podvozek prodloužený rozvor (2703 mm) z kombi Caravan. K technickým lahůdkám patří dále např. adaptivní natáčecí bi-xenonové světlomety AFL, zařízení pro usnadnění rozjezdů do kopce „Hill-Start-Assist" nebo systém rychlého vytápění a odmlžování skel „Quickheat".

S novým sedanem Astrou Opel pokračuje ve své tradici, kdy už předchozí dvě generace Aster byly k dispozici i v tomto tříprostorovém karosářském konceptu.

 

Fiat Linea

Pro trhy východní Evropy připravil Fiat nový model Linea, což je vlastně Grande Punto se stupňovitou zádí. Design vozu o rozměrech 4,56 x 1,73 x 1,50 metru vznikl v turínském Centro Style Fiat a zpočátku se bude vyrábět v tureckém závodě Busa.  O 9 centimetrů delší rozvor přivítají především cestující na zadních sedadlech větším prostorem pro nohy. Zároveň z něho vytěžil zavazadlový prostor o objemu 500 litrů. Fiat zatím o novém voze mnoho informací neposkytl, a tak se nechme překvapit, jaké zážehové a vznětové pohonné jednotky vybere pro Lineu.

 

JL, 23.10.2006  

 

 

 

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar