Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

ŠKODA představuje na IAA elektrickou budoucnost

Na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohenem prezentuje Škoda Auto první sériově vyráběný elektromobil Škoda Citigi iV a také model Superb iV s plug-in hybridním pohonem. Zároveň byla ohlášena jejich cena - 429 000 Kč, resp. 876 000 Kč.

„Zahájením předobjednávek pro český trh vysíláme jasný vzkaz veřejnosti, že to s eMobilitou myslíme vážně,“ říká Luboš Vlček, ředitel ŠKODA AUTO Česká republika. „S modely CITIGOe iV SUPERB iV zahajujeme elektrickou budoucnost značky ŠKODA, na níž se nyní mohou přímo podílet i naši zákazníci. Ta se již velice brzy stane dostupnou nejen s ohledem na férovou pořizovací cenu vozu, ale i smysluplnou kapacitu baterií a s tím souvisejícího dojezdu. Velmi brzy budou následovat další elektrifikované modely,“ dodává Luboš Vlček.

Pro prvních 500 zájemců, kteří svůj vůz závazně objednají, připravilo české zastoupení značky ŠKODA ve spolupráci s tuzemskou energetickou společností motivační bonus v podobě bezplatného nabíjení z veřejné sítě Skupiny ČEZ po dobu 1 roku.

ŠKODA CITIGOe iV zaujme na první pohled novinkami ve svém vnějším designu. Součástí standardní výbavy vozu je LED denní svícení a přední mlhové světlomety, které mohou být na přání vybaveny přisvěcováním při odbočování. ŠKODA CITIGOe iV je nabízena výhradně s pětidveřovou karoserií ve výbavovém stupni Style. Vůz je osazen dvoubarevnými 16" koly Scorpius z lehké slitiny v černém provedení s černými designovými prvky a pneumatikami o rozměru 185/50 R16. Na přání budou nabízena kola Scorpius ve stříbrném provedení. Na výběr jsou čtyři nemetalické barvy karoserie: bílá Candy, červená Tornado, žlutá Sunflower a také exkluzivní zelená Kiwi. Škálu doplňují metalické odstíny černá Deep s perleťovým efektem, modrá Crystal a stříbrná Tungsten.


Na domácím trhu bude dále možné rozšířit základní výbavu vozu paketem EXTRA ve třech verzích:

Basic
(tempomat, vyhřívání předních sedadel a odpadkový koš, jehož zákaznická cena činí 10.000 Kč)

Plus
(ten nad rámec základního přidává signalizaci parkování vzadu, mezipodlahu v zavazadlovém prostoru a přední mlhové světlomety s tzv. Corner funkcí přisvěcování do zatáčky nebo při odbočování, k mání za částku 15 000 Kč)

Top
(navíc oproti verzi Plus: vyhřívané čelní sklo, držák multimédií a digitální audiopříjem k dispozici za 20 000 Kč). ŠKODA zároveň poskytuje záruku na baterie po dobu 8 let resp. 160 000 km, po uplynutí tohoto cyklu garantuje ještě minimálně 70 % původní kapacity baterie. Ta může být dále využita jako domácí úschovna elektrické energie.

Městský vůz s nulovými lokálními emisemi CO2 je poháněn kompaktním elektromotorem s nejvyšším výkonem 61 kW a maximálním točivým momentem 212 N.m. Elektromobil díky tomu zrychlí z 0 na 100 km/h za 12,3 sekundy a dosáhne nejvyšší rychlosti 130 km/h. Lihium-iontový akumulátor uložený v podlaze vozidla disponuje kapacitou 36,8 kWh. Dojezd vozu, jehož hmotnost činí 1139 kg, dosahuje dle metodiky měření WLTP v národním standardu EU až 260 kilometrů v závislosti na profilu trasy, stylu jízdy a zatížení vozidla.

Spotřeba elektrické energie činí 12,8 kWh/100 km. Uživatelé ocení velmi nízké provozní náklady, které se pohybují okolo 0,50 Kč/km v závislosti na tarifu a poskytovateli elektrické energie.

Součástí základní výbavy vozu je i dvojice nabíjecích kabelů, a to pro dobíjení ze standardizované elektrorozvodné sítě (230 V) nebo nabíjecí kabel pro veřejnou dobíjecí stanici a domácí nabíječku (tzv. wallbox).

Nabití vozu z nuly na 80 % kapacity baterie prostřednictvím běžné 230 V zásuvky s nabíjecím výkonem 2,3 kW trvá 12,5 hodiny, v případě domácího nabíjení prostřednictvím wallboxu nebo veřejné dobíjecí sítě s výkonem 7,2 kW pak 4 hodiny, při použití rychlodobíjecí stanice s výkonem 40 kW je vůz možné dobít na 80 % výkonu za 60 minut.

Vedle čistě bateriového elektromobilu CITIGOe iV obohatí nabídku rovněž plug-in hybridní varianta - SUPERB iV, dostupná v závěru letošního roku resp. počátkem roku 2020. První sériově vyráběný model značky ŠKODA s plug-in hybridní technologií, kombinuje spalovací motor 1,4 TSI a elektromotor, nabízí ekologickou jízdu při zachování maximálního systémového výkonu 160 kW (218 k). Baterie má kapacitu 13 kWh, emise CO2 činí v kombinovaném provozu méně než 35 g/km. Celkový dojezd v kombinovaném režimu se spalovacím motorem činí 850 km, v čistě elektrickém režimu až 56 km dle cyklu WLTP. Z běžné domácí zásuvky se baterie nabije pohodlně přes noc. Pokud se nabíjí pomocí wallboxu s nabíjecím výkonem 3,6 kW, trvá nabití 3,5 hodiny, při dobíjení z běžné elektrické zásuvky pak 5,5 hodiny. Nová varianta s plug-in hybridním pohonem se bude nabízet ve výbavových stupních Ambition a Style, ve výbavovém stupni L&K a také ve variantě ŠKODA SUPERB SPORTLINE. Výroba se v závodě v Kvasinách rozběhne v září tohoto roku.


Přípravy infrastruktury

. Od 1. ledna 2020 budou všichni autorizovaní partneři značky ŠKODA v České republice splňovat standardy pro prodej, servis a nabíjení elektromobilů. Obchodní partneři značky ŠKODA v jednotlivých regionech už nebudou jen autorizovanými prodejci vozů ŠKODA, ale stanou se elektromobilními centry.

Ta nabídnou potenciálním zákazníkům mj. poradenství v oblasti pořízení a provozu elektromobilu včetně doplňkových služeb, jako je např. nákup a instalace domácí nabíječky (tzv. wallboxu), příslušenství apod.

V příštím roce uvede ŠKODA na trh první elektromobil vyvinutý na koncernové platformě MEB. Do konce roku 2022 uvede ŠKODA na trh celkem 10 modelů s různým stupněm elektrifikace, hlásících se k rodině iV. ŠKODA AUTO očekává, že podíl elektrifikovaných vozů na celkovém prodeji bude do roku 2025 činit přibližně 25 %.


Elektrická budoucnost

Tuzemské zastoupení značky ŠKODA v České republice zahajuje předprodej prvních sériově vyráběných elektrifikovaných modelů – plně elektrického CITIGOe iV a plug-in hybridního SUPERB iV. Jejich výroba bude spuštěna v září letošního roku, první vozy dorazí k zákazníkům počátkem roku 2020.

Pro prvních 500 závazně objednaných vozů ŠKODA CITIGOe iV je připraven speciální bonus v podobě ročního bezplatného nabíjení vozu ve veřejné síti energetické společnosti ČEZ. Nabídka je platná v případě včasné objednávky a následné koupě vozu jak pro fyzické osoby, živnostníky tak i firmy.Škoda 11.9.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar