Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar - Bezpečná kola pro radost

SEAT odhalil první elektromobil

SEAT oznámil, že pracuje na prvním elektromobilu, který bude navržen, vyvinut a vyráběn ve Španělsku. Společně s prototypem Altea XL Electric Ecomotive, elektricky poháněným vozem s nulovými emisemi, představili Španělé prototyp Leon TwinDrive Ecomotive s hybridním pohonem s vnějším dobíjením (tzv. plug-in hybrid).

V následujících měsících poskytne SEAT tyto vozy k užívání vládním institucím v Katalánsku a Madridu. Španělská automobilka na oplátku získá cenné informace o používání a provozu vozidel pro další vývoj s výhledem na zahájení velkosériové výroby elektromobilů. SEAT plánuje, že v roce 2015 uvede na trh první vůz s plně hybridním pohonem s vnějším dobíjením a o rok později k němu přidá elektromobil.


Altea XL Electric Ecomotive

Praktický elektromobil má dojezd 135 kilometrů a jeho elektromotor s výkonem 85 kW a točivým momentem 270 N.m je zdrojem stejně velkého potěšení z jízdy, jaké znají i řidiči všech současných vozidel SEAT se spalovacím motorem. S uvedenými výkonovými parametry lze dosáhnout elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 135 km/h. Elektricky poháněná Altea XL splňuje díky prostornému interiéru a velkorysému zavazadlovému prostoru nároky na rodinný i firemní automobil.
Akumulátor umístěný pod zadními sedadly a podlahou zavazadlového prostoru nijak nezasahuje do prostoru pro cestující. Sofistikovaný systém rekuperace kinetické energie s nastavitelným brzdným momentem optimalizuje využívání energie. Pokud elektrická Altea XL parkuje na slunci, udržují fotovoltaické články ve střeše přívod čerstvého vzduchu do interiéru a snižují tak následnou spotřebu energie klimatizační soustavou.


Leon TwinDrive

Nový Leon TwinDrive Ecomotive je průkopnickým konceptem na poli hybridních pohonů s možností vnějšího dobíjení (tzv. plug-in hybrid), protože kombinuje výhody jízdy s nulovými emisemi a dlouhý dojezd vozidla s tradičním spalovacím motorem. V elektrickém režimu má TwinDrive dojezd 52 km a rychlost 120 km/h. V kombinovaném režimu (elektromotor plus spalovací motor) činí spotřeba paliva, resp. energie podle odhadu pouhých 1,7 l/100 km nebo 18,5 kWh/100 km. Vůz je schopen jet nejvyšší rychlostí 170 km/h.


Rodina modelů Ecomotive

Modely Altea XL Electric Ecomotive a Leon TwinDrive Ecomotive nejsou prvními kroky značky SEAT na poli trvale udržitelné mobility a ochrany životního prostředí. Španělská značka se může pochlubit dlouhou historií výroby vozidel s nízkými emisemi.
Hvězdou produktové řady je Ibiza Ecomotive poháněná motorem, jenž nabízí výkon 55 kW (75 k) při hodnotách kombinované spotřeby paliva pouhých 3,4 l/100 km. SEAT neustále rozšiřuje nabídku verzí Ecomotive s příkladnými hodnotami spotřeby paliva, která zahrnuje rovněž modely Leon, Altea, Altea XL, Alhambra a nový městský vůz Mii.


JL, 15.11.2011

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar