Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Renault Twingo - úspěšná story pokračuje

Od uvedení Twinga v dubnu 1993 uspokojil Renault přes 2,4 milionů zákazníků. A od června k nim přibudou další. V tu dobu začne prodej nového Twinga, které je součástí závazku Renault Commitment 2009 s představením 26 nových automobilů.

Během 14 let reagovalo Twingo na poptávku zákazníků a vzalo na sebe i podobu sedmi odlišných kolekcí včetně dlouhého výčtu speciálních a limitovaných akčních edicí. Nové Twingo spolu s modely Clio Storia (Campus), Modus a Clio III posiluje přítomnost Renaultu v segmentu malých automobilů.
Twingo je příkladem zkušeností v oblasti optimálního využití prostoru kabiny, neboť umožňuje plné využití kompaktních rozměrů vozu 3601 x 1640 x 1472 mm. Dlouhý rozvor (2367 mm) a krátké přední a zadní převisy vytvářejí přitažlivou směsici elegance a robustnosti, zatímco 14‘‘ kola (event. 15‘‘) zajišťují dobrou stabilitu.
Tuhá konstrukce, výkonné brzdy a odpružení, ergonomie a výbava na úrovni vyššího segmentu, propůjčuje Twingu čelní pozici v segmentu malých automobilů. K bezpečnosti a pohodlí přispívá mj. zavedení bočních airbagů, samočinné klimatizace, tempomat, výškově nastavitelného volantu, samočinná aktivace předních světlometů, atd.
Intuitivní uspořádání kabiny se vyznačuje stejnou jednoduchostí a praktičností jako u předchůdce. Použité materiály mají vyšší kvalitu a přístrojový panel, který se dodává ve dvou barevných odstínech (tmavém nebo světle šedém), klade důraz na úložný prostor. Vnímání prostoru a pohodlí zesiluje velké panoramatické střešní okno (délka 666 mm, šířka 497 mm u předních sedadel/ 405 mm u zadních sedade).
K dispozici bude šest úrovní výbavy – Access/Authentique, Expression, Privilége, Initiale, Dynamique a GT, které lze kombinovat s různými prvky výbavy a motory. Filosofie „a la carte“ dovoluje, aby si zákazníci vytvořili automobil podle individuálnímu vkusu.
Výbavy Access a Authentique směřují k jednoduchosti, aniž by však slevily z pohodlí nebo bezpečnosti. Základní úroveň Access přichází s ABS, pohotovostním brzdovým asistentem EBA a čelními airbagy. Authentique navíc zahrnuje elektricky ovládaná okna, posilovač řízení, centrální zamykání a výškově nastavitelný volant,
Privilége klade důraz na jízdní komfort, interiér je vybaven nezávislými posuvnými zadními sedadly a bočními airbagy. Initiale vychází z použití elegantních materiálů a dostupnosti široké škály výbavy (dešťový senzor, zadní parkovací asistent, tempomat, mlhové světlomety).
Dynamique a GT se vyznačují dynamickou přitažlivostí, jejich design více připomíná závodní automobil. Výbava Dynamique je založena na sportovních detailech designu s oranžovým stehováním na čalounění, tmavě šedou přístrojovou deskou a otáčkoměrem. Exteriér charakterizují sportovní nárazníky a na zakázku vyrobená maska chladiče s mlhovkami. Verze GT je se svými liniemi ještě dynamičtější, což obstarávají sportovní nárazníky, ochranné boční vlisy v barvě karoserie, 15“ kola Noxiane z hliníkové slitiny, chromovaná koncovka výfuku. Dobře ji lze rozpoznat podle zadního spoileru s hliníkovou povrchovou úpravou a chromovanými koncovkami výfuku.
Prodloužení délky o 172 mm se využilo pro vyšší úroveň bezpečnosti a většího prostoru pro hlavy i nohy cestujících při zachování snadné ovladatelnosti vozu za všech okolností.Nové Twingo vyvolává mimořádný dojem prostornosti, což posiluje velká zasklená plocha vozu.
Podle verze je vybaven buď pevnou zadní lavicí nebo dvěma nezávislými zadními sedadly posunovatelnými v rozmezí 220 mm.Verze s pevnou lavicí má objem zavazadlového prostoru 230 l, po sklopení lavice 951 l. V závislosti na uspořádaní lze objem zavazadlového prostoru zvětšit ze 165 l, kdy jsou zadní sedadla posunuta co nejvíce dozadu na 285 l, po sklopení až 959 l.
Nové Twingo zahrnuje dlouhý výčet nových prvků výbavy zvyšujících pohodlí a bezpečnost, která je obvykle spojována s vozidly z vyššího segmentu. Podle verze se dodává s následující standardní nebo volitelnou výbavou zahrnující např. čtyři nezávislá posuvná sedadla, sklopné opěradlo sedadla spolujezdce lze přeměnit ve stolek, Audio Connection Box, ovladače telefonního hands-free, systém Bluetooth, rozhlasový přijímač s CD a MP3, tempomat, dešťové senzory, samočinnou aktivaci předních světlometů, zadní parkovací asistent, samočinnou klimatizaci atd.
Pro Twingo byly vybrány následující pohonné jednotky

Benzinové motory
1,2 16V 43kW/60 k při 5250/min, 93 N.m při 2500/min
1.2 16V –55kW/75 k při 5500/min, 107 N.m při 4250/min
TCE – (viz samostatný článek)

Všechny tyto motory mají vestavěný palubní diagnostický systém (On Board Diagnostic) zajišťující trvalou účinnost zařízení regulujícího emise.

Vznětový motor
1.5 dCi – 47 kW(70 k) při 3750/min, 160 N.m při 1900/min

K dispozici jsou dva typy převodovek – pětistupňová mechanická (pro všechny motory) a robotizovaná Quickshift v kombinaci s 1.2 12 V (75 k).
Nové Twingo je vybaveno systémem ABS Continental MK70 s elektronickým rozdělením brzdné síly a pohotovostním brzdovým asistentem. Výstražná světla, informující o riziku, se aktivují samočinně při prudkém brzdění.
Podle verze může cestující chránit dva až šest airbagů – dva čelní, dva hrudní a dva stropní. Renault poprvé zavádí airbag spolujezdce tzv. typu 3D. Při jeho aktivaci se tvar a objem upraví tak, aby rozložil zátěž mezi hlavu a hrudník spolujezdce.
Prodloužení servisních intervalů zjednodušuje život jeho majitelům, například výměna oleje je u zážehových motorů (kromě GT se 20 000 km) doporučena po každých 30 000 km, u vznětových po 20 000 km.

Jindřich Lasík, 14.3.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar