Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Renault Megane R.S.Trophy pro náročné

Nový Renault MEGANE R.S. TROPHY nabízí vyšší výkon, je určený zejména pro milovníky sportovního řízení, a rozšiřuje řadu verzí Trophy v nabídce Renault Sport, které byly dostupné již od první generace Mégane R.S.

Mégane R.S.Trophy se poprvé objevuje v roce 2005, pouhých devět měsíců po prvním Meganu II R.S.. Změny jsou provedeny v oblasti podvozku, zvaného Sport2: lehčí kola, tužší odpružení, specifické tlumiče a vypínatelné ESP, to vše optimalizuje výkony.

Mégane III R.S. byl představen v roce 2009, ve verzi Trophy od roku 2011. Základem je podvozek Cup a další zvýšení výkonu motoru, který se posouvá od 250 k 265 koním. Díky výkonu jde o nejrychlejší vůz segmentu, o čemž svědčí rekord 8´07"97, kterého dosáhl testovací pilot Laurent Hurgon na Nordschleife okruhu Nürburgring. Tento úspěch se přenesl i na prodejní čísla, ta jsou dvakrát vyšší, než se čekalo!
Příchod faceliftu „Mégane Collection 2014“ je poslední iterací založenou na Meganu III a při hledání výkonu jde ještě dál. Jak naznačuje název, 275 Trophy se vyznačuje novým, výkonnějším motorem. Tato verze Trophy přináší novinky v podobě titanového výfukového systému Akrapovič se sníženou hmotností a volitelnými nastavitelnými tlumiči Öhlins.


MOTOR: TECHNOLOGIE VE SLUŽBÁCH VÝKONU


Nový MEGANE R.S., pohání motor 1,8 turbo s přímým vstřikováním, který je výsledkem synergií Aliance Renault-Nissan. Těží z vývoje, umožňujícího dosáhnout poprvé v rámci řady R.S. symbolického mezníku 300 k (220 kW). Točivý moment se zvýšil na 420 Nm (+30 Nm) u převodovky EDC a 400 Nm (+10 Nm) u manuální převodovky.
Vyšší výkon znamená lepší zrychlení, a to i při vyšších rychlostech, zatímco točivý moment - jeden z nejlepších ve své kategorii - přispívá k potěšení z jízdy a řízení.

Pro účely kompenzace výrazného zvýšení protitlaku výfukových plynů, souvisejícího s přidáním filtru pevných částic, se vývoj motoru soustředil zejména na účinnost turbodmychadla uplatněním technologie, odvozené přímo od Formule 1.

Rotor turbodmychadla, který se otáčí rychlostí cca 200 000/min, spoléhá nyní na keramické kuličkové ložisko. Keramika je lehčí, tvrdší a hladší než ocel a pomáhá snížit tření. Tato technologie snižuje tření o třetinu ve srovnání s obvyklou technologií kluzného ložiska (olejový film). To má za následek snížení reakční doby turbodmychadla.

Vedle turba je nový výfukový systém druhým faktorem zlepšení výkonu motoru u Nového Renaultu MEGANE R.S. TROPHY. Koncový tlumič je vybaven mechanickou klapkou, umožňující ovlivnit zvukový projev vozu. Poprvé v modelové řadě R.S.

Poloha klapky, ovládané automaticky v závislosti na zvoleném režimu Multi-Sense, poskytuje dvojí zvukovou charakteristiku:

•Když je klapka uzavřená, výfukové plyny využívají cestu, určenou k filtrování nízkých frekvencí, zodpovědných za hluk a zpracování středních frekvencí. Zvuk má tedy sportovní charakter, a přesto je vhodný pro každodenní použití.

•Když je klapka otevřená, snížení průtokového odporu umožňuje výfukovým plynům zvolit přímou cestu ven. Veškerý sportovní potenciál motoru může být tedy vyjádřen nejen výkonem, ale stejně tak i zvukem.

Stejně jako Nový MEGANE R.S., i model TROPHY je k dispozici s dvojí nabídkou šestistupňových převodovek - manuální nebo automatickou dvouspojkovou EDC s ovládáním pádly pod volantem.

PODVOZEK

Nový MEGANE R.S. TROPHY těží ze všech novinek, které přinesl MEGANE R.S., počínaje technologií 4CONTROL. Tento systém aktivního řízení všech čtyř kol umožňuje zlepšit obratnost v prudkých zatáčkách a stabilitu v rychlých zatáčkách.

•Při nízké rychlosti se zadní kola natáčejí v opačném směru než přední kola, přímější řízení vede k přesným jízdním vlastnostem a „hravosti“, která je u vozidel s předním náhonem bezprecedentní.

•Při vysoké rychlosti se přední i zadní kola natáčejí stejným směrem, díky tomu jsou zadní kola perfektně sladěná a vůz získává na stabilitě

Nový MEGANE R.S. TROPHY, ještě více přizpůsobený sportovnímu využití, je standardně vybaven podvozkem Cup. Ve srovnání s podvozkem Sport se vyznačuje:

•mechanickým samosvorným diferenciálem Torsen®, jehož nová kalibrace zlepšuje jak chování v ostrých zatáčkách, tak při výjezdu ze zatáčky.

•tlumiči tužšími o 25 %, odpružením tužším o 30 %;

•stabilizátory tužšími o 10 %.

Standardně je MEGANE R.S. TROPHY vybaven bi-materiálovými předními brzdovými kotouči. Snižují váhu neodpružené hmoty o 1,8 kg na kolo a poskytují lepší odvod tepla při intenzivním použití a lepší odolnost vůči vadnutí. Specifickým znakem podvozku Cup jsou červeně lakované třmeny Brembo®.

Renault MEGANE R.S. TROPHY je rozpoznatelný díky specifickým 19“ diskům kol z lehkých slitin v designu Jerez. Obouvá pneumatiky Bridgestone Potenza S001, známé díky zvýšené úrovni přilnavosti.

V roce 2019 budou dostupné odlehčené 19“ disky kol Fuji Light, snižující váhu 2 kg na kolo, obuté do pneumatik Bridgestone Potenza S007. Tyto pneumatiky, vyvinuté speciálně pro Renault Sport, poskytují novému MEGANE R. S. TROPHY přesnější řízení, ještě vyšší přilnavost při průjezdu zatáčkou a delší životnost při sportovním využití.

DESIGN: DUCH R.S.

Výrazný design se naplno projeví v provedení se speciálním žlutým lakem Žlutá Sirius, který je symbolem verzí Trophy. Tento lak s jedinečným leskem vyzdvihuje sošné linie vozu. Všechny laky z nabídky MEGANE R.S. jsou samozřejmě k dispozici.

Znalci poznají Nový Renault MEGANE R.S. TROPHY díky jeho charakteristickým znakům:

•Nápis TROPHY na předním spojleru F1.

•Specifický design 19" kol Jerez, inspirovaný konceptem závodního vozu Renault Sport R.S.01, s diamantovou povrchovou úpravou s červenými linkami. Název těchto kol odkazuje na španělskou závodní trať v Jerezu, kde se závodní vůz R.S.01 poprvé ukázal veřejnosti.

Nový Renault MEGANE R.S. TROPHY může být vybaven volitelně novými skořepinovými sedadly Recaro. Tato sedadla byla přepracována oproti těm, která byla použita v Mégane III R.S. Konstrukce původního sedadla byla upravena tak, aby poskytla ještě sportovnější vlastnosti při zachování vysoké úrovně bezpečnosti. Tato koncepce, kombinovaná s širšími možnostmi nastavení výšky, nabízí řidiči polohu sedadla až o 20 mm nižší v porovnání se standardními sedadly Nového MEGANE R.S. TROPHY pro ještě větší sportovní zážitek.

Opěradlo s tuhou skořepinou a integrovanou opěrkou hlavy bylo optimalizováno tak, aby se lépe přizpůsobilo řidiči, zejména díky plynulé regulaci sklonu pomocí vroubkovaného kolečka.

Sedadla Recaro, perfektně zakomponovaná do interiéru Nového Renaultu MEGANE R.S. TROPHY, jsou čalouněna materiálem Alcantara®. Tento materiál je velmi odolný proti opotřebení a poškrábání a málo citlivý vůči teplotním odchylkám, nabízí vysokou míru opory a přitom je dvakrát lehčí než kůže; spojuje jedinečné vlastnosti, zvláště vhodné pro potřeby milovníků sportovních vozů.


Základní technické údaje

Motor: přeplňovaný zážehový čtyřválec
Objem: 1798 cm³
VerzeRSTrophy
Výkon (kW/min)280/6000300/6000
Toč.moment (Nm/min)390/2400400/3200
Rychlost (km/h)255260
Zrychlení 0-100 km/h (s)5,85,7
Kombin.spotř (l/100 km)7,98,0
Ceny
TCe 280RS740 900 Kč
TCe 300Trophy840 900 Kč


Verze s dvouspojkovou převodovkou EDC + 40 000 KčRenault 5.2.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar