Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Renault Clio - modernizace v novém stylu

Renault Clio je od svého uvedení v roce 1990, po kultovním Renaultu 5, stále hitem a na celém světě se ho až dosud prodalo 16 milionů! Kdybychom seřadili všechny vyrobená Clia za sebou, tak by 1,6 krát obkroužily naši planetu.

Clio je oblíbeným vozem ve Francii, stal se mezinárodním bestsellerem a pro značku Reanult zásadním modelem. Dvakrát získal ocenění Evropské auto roku (1990 a 2005) a je již pět generací jedním z nejcharakterističtějších zástupců městských vozů.


Přední část karoserie byla přepracována: její tvarově propracované a aerodynamické obrysy navozují pocit modernosti. Zvětšená mřížka chladiče s kostkovaným designem působí dojmem sportovní dynamiky. Verze Techno a Esprit Alpine mají vpředu pod chladičem aerodynamickou lištu, která nezapře svoji přímou inspiraci závodními automobily. Její ladné tvary a výplň zvyšují celkový estetický dojem.
Nové Clio je prvním modelem nové vlny automobilů Renault s novým tvarem předních světel. Například segmenty denního svícení na obou stranách mají tvar polovičního kosočtverce.

Úzké přední světlomety s technologií Full LED ve všech verzích výbavy podtrhují preciznost a technickou propracovanost a zdůrazňují celkový dojem. Jsou užší, disponují pěti segmenty (v minulosti pouze tři) a automaticky přizpůsobují světelný rozptyl při dálkovém a tlumeném svícení.
Také zadní nárazník prošel změnou: difuzor vizuálně zvětšuje zadní část, zvyšuje přítlačnou sílu k vozovce a zdůrazňuje technickou vyspělost tohoto vozu.

Výrazně působící kola s průměrem až 17 palců umocňují půvab vozu. Nabídka obsahuje celkem šest druhů kol, včetně čtyř kol z lehkých slitin, která jsou k dispozici pro různé verze výbavy. Například verze Techno se dodává s černými 16palcovými disky s diamantovým efektem. Všechna kola mají uprostřed nové logo Renault z broušeného hliníku.

Bez ohledu na všechny změny má Nové Clio prakticky stejnou velikost jako předchozí verze: délka 4 053 mm, šířka 1 988 mm (včetně zrcátek) a výška 1 439mm.


Prostor kabiny působí přívětivěji a útulněji. Uvnitř jsou použity ušlechtilejší, ale také ekologicky šetrnější materiály. U sedadel upoutá jejich vysoká kvalita a sportovní design. Můžete se do nich pohodlně usadit a jejich silná pěnová vrstva poskytuje příjemné posezení. Opěrky hlavy jsou ergonomické, útlé a elegantní. V interiéru najdeme digitální přístrojový štít se 7“ až 10“ úhlopříčkou. Toto provedení se liší podle stupně výbavy

VERZE ESPRIT Alpine

Po modelu Austral, který byl jako první Renault nabízen ve verzi výbavy Esprit Alpine, a po něm následujícím novém modelu Espace, je tato sportovní, dynamická a elegantní verze k dispozici také pro Clio. Obsahuje charakteristické prvky značky Alpine a paletu nových prvků vytvořených značkou Renault a tím umocňuje intenzivní dojem, který nové Clio vyvolává.
Mřížka chladiče podtrhuje sportovní charakter. Je lisovaná zatepla a sahá od tmavého středu až k zářivému chromování na stranáchV horizontálním směru mřížku chladiče protíná černá linie, dosahující až k předním reflektorům

Přední lišta v šedé barvě vykouzlí dojem závodního modelu, které se tento model snaží evokovat. Tento dojem zesilují panely spojující přední a zadní část vozu a také difuzory na zadním nárazníku. Tyto aerodynamické prvky nárazníku vizuálně prodlužují záď a dodávají automobilu sportovnější vzhled.


Elegantní interiér


Tato výbava je také specifická svým designem interiéru. Sedadla jsou ergonomická s lepší boční oporou a pohodlnějším sezením. Jsou vyrobena z exkluzivních materiálů a světlejší šedá barva středu sedáku a zádové opěrky působí dojmem sportovního automobilu.
Sedadla jsou rovněž vyrobena z ekologicky šetrných materiálů, včetně textilie použité pro potah sedadla a zádově opěrky, která obsahuje 65 % recyklovaného polyetylenu, a textilního potahu boků, obsahujícího 13 % recyklované látky se zrnitou strukturou.
Interiér vozu doplňují a vylepšují i další prvky nabízené v této verzi výbavy. Například volant je speciálně navržen tak, aby připomínal značku Alpine: dvojité červené, bílé a modré prošití, perforovaný materiál a pozadí loga v černé barvě, tmavé logo ve středu volantu láka řidiče zapnout startér a rozjet se.


INTUITIVNÍ ŘÍZENÍ A POŽITEK Z JÍZDY

Nové Clio dopřává cestujícím v kabině ještě větší pohodlí díky sofistikovaným technologiím, které usnadňují řízení automobilu a zlepšují prožitek jízdy pro pasažéry. Multimediální systém Renault Easy Link v kombinaci s volbou režimů MULTI-SENSE a dvaceti asistenčními systémy, které má řidič k dispozici, ještě více usnadňují řízení a zvyšují radost z jízdy, prostě „Auto s rytmem života“.


Asistenční systémy řidiče


Clio má 20 vyspělých asistenčních systémů řidiče (ADAS), umožňujících snadnější a bezpečnější řízení než dříve. Tyto systémy jsou rozděleny do tří skupin: řízení, parkování a bezpečnost. K hlavním funkcím patří active driver assist, kamerový systém 360° a systém aktivního nouzového brzdění s detekcí chodců a cyklistů.

Active driver assist je jedním z nejdůležitějších pomocníků pro klidné a bezpečné řízení automobilu. Jeho součástí je adaptivní tempomat, funkce Stop & Go a udržování v jízdním pruhu, které tvoří druhý stupeň autonomního řízení a značně usnadňují řízení na dálnici nebo v koloně.

Systém aktivního nouzového brzdění je součástí standardní výbavy. Zajišťuje maximální bezpečnost řidiče tím, že ho upozorňuje na nebezpečné situace. Pokud řidič na toto upozornění nereaguje, systém automaticky zabrzdí vozidlo.
Nové Clio je také vybaveno mnoha systémy usnadňujícími parkování, včetně automatického parkování bez nutnosti ovládat volant a kamerového systém 360° snímající polohu vozidla a překážky v jeho okolí.


ŠIROKÁ NABÍDKA MOTORIZACÍ

E-Tech Full Hybrid 145

Renault začal používat technologii E-Tech Full Hybrid ve svých automobilech, a tedy i u modelu Clio v roce 2020. Tato technologie je samozřejmě nabízena i nyní jako verze 145k E-Tech Full Hybrid. Technologie E-Tech Full Hybrid obsahuje více než 150 patentovaných řešení a také zkušenosti, které Renault získal na závodních tratích Formule 1, zejména se jedná o rekuperaci energie. Díky tomu je nové Clio dynamičtější, ale i hospodárnější. Jedná se o kombinaci dvou elektrických motorů (motor 36 kW a 18 KW vysokonapěťový startérgenerátor HSG), čtyřválcového spalovacího motoru (objem 1,6 litru a výkon 69 kW (94k), inteligentní multimódové převodovky a baterie 1,2 kWh.

Převodový systém spalovacího motoru má čtyři stupně, hlavní elektrický motor má dva stupně. Hnací jednotka E-Tech Full Hybrid může kombinovat vstup pro spalovací motor a elektromotor až 14 různými způsoby a tím optimalizovat jeho účinnost.

Pohon při startu automobilu vždy zajišťuje elektrický motor, který se také může použít během 80% doby jízdy ve městě, čímž se dosahuje snížení spotřeby až o 40% v porovnání s klasickým benzínovým motorem. Výkonná hnací jednotka snižuje emise CO2 při startu na pouhých 93 g/km, což je vynikající hodnota v této kategorii automobilů


TCe 100 LPG

Pro nové Clio je k dispozici také tříválcový turbomotor TCe 100 LPG. Tento dvoupalivový systém zvyšuje výkon a snižuje spotřebu paliva a emisí CO2. Díky točivému momentu 170 Nm při 2 000 otáčkách je vůz použitelný pro různé účely. Palivo ve dvou nádržích vystačí pro ujetí více než 1 000 km. Tento systém byl mnohokrát vyzkoušen a osvědčil se; je jednoduchý, cenově dostupný a finančně úsporný při používání. Pohon LPG se do vozidla instaluje přímo ve výrobním závodě.


TCe 90

Tento přeplňovaný benzínový tříválec motor s výkonem 90 koní a šestistupňovou manuální převodovkou dosahuje točivého momentu 160 Nm, má hladký chod a svojí spotřebou patří k nejlepším ve své kategorii.


Příklady cen:

VerzeVýbavaCena
TCe 90Evolution383 000 Kč
TCe 100 LPG Evolution403 000 Kč
E-Tech full hybrid 145 Evolution513 000 Kč
TCe 90Esprit Alpine493 000 Kč
E-Tech full hybrid 145Esprit Alpine623 000 Kč

Renault + JL 30.8.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar