Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Range Rover Velur - zásadní změna

Model Velar přináší do modelové řady Range Rover nový rozměr elegance a vyplňuje místo mezi modely Evoque a Sport. Základní cena vozu startuje na 1 559 569 Kč. Přestože přináší výraznou změnu, tak je na první pohled patrné, že jde o Range Rover, jehož siluetu a výraz podtrhují velká kola s průměrem až 22palců.

Rozvor 2 874 mm (Evoque: 2 660 mm; Range Rover Sport: 2 923 mm) podtrhuje vizuální délku Velaru. Díky této velikosti inženýři vytvořili velmi prostorný interiér a zavazadlový prostor o objemu 673 litrů, největší v dané třídě. Stoupající boční linie a zužující se okna vyvažují eleganci se sportovním vzhledem. Vizuální lehkost zvýrazňuje krátký přední převis a úzké full LED světlomety.

Velar kombinuje velmi odvážný design přídě s dlouhou kapotou. Maska chladiče je ještě zvýrazněna úzkými full LED světlomety. Dalšími nápadnými prvky jsou vstupy vzduchu v předním nárazníku a ližina.

Výrazný úhel sklonu čelního okna dynamicky protíná linii přední nápravy a postupuje dál do plovoucího designu střechy Range Roveru. Zákazníci si ji mohou naspecifikovat buď v barvě karoserie, nebo v kontrastním odstínu Narvik Black. Pevné nebo posuvné panoramatické střešní okno propouští do prostorného interiéru spoustu přirozeného světla.
Značka Land Rover má bohaté zkušenosti s lehkou hliníkovou konstrukcí a to se promítlo i do čistého a jednoduchého designu vozu. Zatímco černá grafika elegantně splývá na spodní části karoserie. Výdechy na blatnících, které začínají na úrovni přední nápravy, postupují dozadu k předním dveřím a podtrhují dynamický vzhled Velaru.

Zapuštěné výsuvné kliky dveří, které jsou u Range Roveru použity úplně poprvé, decentně osvíceny LED, se rychle vysunou při odemknutí dveří dálkovým ovládáním nebo po stisknutí nenápadného tlačítka v klice. Při otevírání dveří se pak plynule vyklopí směrem vpřed.
Při zamknutí vozidla nebo překročení rychlosti 8 km/h se zasunou zpět do dveří. To zvyšuje aerodynamickou účinnost a snižuje se tím i spotřeba paliva. Všechny verze Velaru mají v základní výbavě LED světlomety. Designéři vytvořili nejštíhlejší hlavní světlomety, jaké kdy byly na sériovém Land Roveru použity.

Zákazníci mohou vybírat ze čtyř různých designů LED světlometů. Vrcholem jsou maticové laserové LED světlomety, v tomto segmentu použité poprvé. Lasery zaručují ještě lepší viditelnost v noci, neboť prodlužují dosah dálkových světel na 550 metrů. Systém adaptivních hlavních světlometů upravuje světelný paprsek podle úhlu natočení kol. Zatímco maticová technologie selektivně tlumí jednotlivé LED diody. Tím udržuje optimální rozložení světla a dovoluje používání dálkových světel bez oslnění protijedoucích vozidel.
Maticové laserové LED světlomety se odlišují také charakteristickými světly pro denní svícení a animovanými ukazateli směru, které se pohybují přes svítilny v požadovaném směru jízdy a pomáhají tak zvýšit bezpečnost. Štíhlé LED světlomety do mlhy podtrhují design Velaru a jsou integrovány do výrazné spodní černé linie, která je kolem celého vozu.

Precizně zpracovaný interiér Velaru odráží čistý, střízlivý a výborně řešený design karoserie. Kromě nejnovějších technologií značka Range Rover klade důraz i na luxusní materiály, propracované detaily a kultivovanost.

Sedadla Velaru s tzv. Sports Command Driving Position kombinují potřebnou oporu pro všechny cestující. Sedadla nabízí až 20 parametrů nastavení jako vyhřívání, ventilaci a masážní funkci. Hmotnost sedadel byla optimalizována a jejich konstrukce umožňuje využít další místo v interiéru. Sedadla mají speciální tvar pro snadné nastupování a vystupování z vozu.

Také zadní sedadla dělená v poměru 40:20:40 nabízí pohodlí a mohou být vybavena vyhříváním a elektrickým sklápěním. Komfortní prostředí pro všechny cestující je podpořeno i příplatkovou čtyřzónovou klimatizací a systémem ionizace vzduchu.
Ovládací prvky funkcí Terrain Response a Terrain Response 2 jsou nyní integrovány do systému Touch Pro Duo. To umožnilo inženýrům skrýt tradiční voliče a tlačítka. Na středové konzole je tak více místa.

Před řidičem jsou dva analogové přístroje, mezi kterými se nachází TFT displej s úhlopříčkou 5palců. Od výbavy SE výš jej nahrazuje 12,3palcový interaktivní přístrojový štít. Řidič může seřadit klíčové informace podle svých preferencí: uspořádání se dvěma přístroji s informačním panelem uprostřed, uspořádání s jedním přístrojem a se dvěma informačními displeji po stranách nebo plné zobrazení mapy.

Klíčové informace jako rychlost, podrobné navigační pokyny a upozornění systému aktivní bezpečnosti mohou být zobrazeny také na plnobarevném head up displeji nejnovější generace. Virtuální snímky promítané na čelní sklo vypadají, jako by se vznášely přibližně dva metry před řidičem.

Přestože prioritou interiéru každého Range Roveru je kultivovanost, klíčovou předností zůstává univerzálnost. Lehká hliníková architektura Velaru společně s rozvorem 2 874 mm poskytuje všem cestujícím prostorný interiér.

A při zcela sklopených zadních sedadlech nabízí Velar až 1 731 litrů v zavazadlovém prostoru (délka 1 795 mm a šířka 1 247 mm). Díky příplatkovému ovládání dveří zavazadlového prostoru gestem je nakládání objemných nebo těžkých předmětů snazší a pohodlnější. Stačí, když přejedou nohou pod zadním nárazníkem.
Další inovativní technologií, která usnadňuje život, je Activity Key. Jde o vodotěsný, nárazuvzdorný náramek s integrovaným transpondérem Když jej přiložíte ke znaku Land Rover na dveřích zavazadlového prostoru, současně zamknete vozidlo a deaktivujete všechny klíče ponechané ve voze.



Range Rover 7.3.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar