Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Přehlídka motoristické historie na Glasurit Classic Expo

Glasurit Classic Expo se stalo již pevnou součástí podzimního Prague Car Festivalu, jak jsme byli letos svědky, neustále krok po kroku roste vzhůru. Přesvědčili nás o tom i návštěvníci, kterých bylo opravdu hodně. Podívejme se ve stručnosti, co Classic letos přinesl.

Příznivce jedné stopy jistě upoutala přehlídka historických motocyklů českých značek, a hlavně pak strojů ze Šestidenní, kdysi výkladní skříně našeho motocyklového sportu. Škoda jen, že tabule s fotografiemi byly až u stěny a nikdo si je prakticky nemohl prohlédnout.


Tradičně pěkný stránek připravila Markéta Profeldová s manželem Standou, synem Honzou a manželi Krejsovými. Kromě automobilů Bugatti, Lagonda a Jaguaru se návštěvníci dozvěděli, že ve dnech 15. a ž 17. července se opět uskuteční Brno Revival, ale nikoliv na výstavišti, ale na Masarykově okruhu. Přáli bychom si, aby podobně laděných stánků bylo více a kdyby se objevila i nějaká ta renovátorská firma.


O dvě měsíce dřív je na programu Sosnová Classic, na kterou zval nejen plakát se Škodou 200 RS od Jiřího Rameše, ale také stejnojmenný automobil nebo Škoda Octavia WRC, F3 Delfín, sajdkára Rudge nebo motocykl Jawa.


Neustále plno bylo před zahraničními soutěžními a závodními automobily. Vůbec poprvé byl například vystaven Saab Sonett, který těsně před výstavou dokončil bývalý automobilový závodník Václav Syřiště se svými mechaniky. Těsno bylo stále před dvěma vozy Audi Quattro jezdců Petra Žáčka a Jiřího Fígla, kteří je do Letňan přivezli rovnou z klatovského okruhu, kde dělali o den dříve „předskokany“ světovým soutěžním jezdcům. Některé automobily se zajistit nepodařilo, byť byly přislíbené, když jejich majitelé účast odřekli nebo se ani neomluvili. Lancii Stratos v barvách Marlboro zapůjčila společnost Engine.


Hned naproti byly zaparkované také dva závodní speciály, ale o mnohem starší, Jednalo se o Walter P3 Suppersport a Walter Special. Oba pocházejí z třicátých let minulého stoleté a oba mají na svědomí zkušení a excelentní renovátoři Petr a Pavel Volfové a Stanislav Karger.


A hned vedle pokračovala cesta časem dál, až do počátku motorismu, tedy do doby, kdy automobily jezdily na loukoťových kolech. Nejstarším ze šesti kousků byl Renault IV z roku 1904, o něco mladší pak Leon Bollee (1909), Hudson 20 Tourer (1910). De Dion Bouton (1911), Overland Six (1915) a Cadillac 55 (1917).K tradičním vystavovatelům patří dvě akce – Veteránské Rojení (bude 8.června) a Veteránské Sosnění (termíny zatím nejsou známy). Přede kulisou zámku Lobeč zapakoval Dalibor Benych svůj Ford Capri III a Saša Maňas nádherný a unikátní VW Transporter T2b Westfalia z roku 1974.


Ze škodováckého muzea byly přivezeny čtyři exponáty, z nichž poutaly největší zájem Škoda F3 z roku 1964 a Škoda Spider. B5, vyrobený o osm let později.S oběma úspěšně závodil Jaroslav Bobek. Když už jsme u Mladé Boleslavi, tak pánové Martin Kupec a Michal Velebný pokřitili novou publikaci Škoda Motorsport 1945-2023 na plakátech a prospektech. A tak jste mohli potkat a získat podpis například od Oldřicha Horsáka, Milana Zapadla nebo Ladislava Křečka.

Před vstupem do další haly vítala návštěvníky krásná Tatra 87, stojící před expozicí vozů Porsche, kterou připravila společnost Engine. Několik kousků bylo i na prodej. Ani tentokrát nechyběla Retro garáž. Jednak s automobily a motocykly určenými k aukci právě na veletrhu. Ale také s upoutávkou tří vozů (Praga Lady Tudor – 1937, Praga Piccollo Kellner Kabriolet – 1932, Wikov 7/28 sanitka – 1930), které se budou dražit 11.listopadu v Lysé nad Labem.


Z pražské aukce vybíráme:

Mercedes-Benz CL 500 – 187 000
Mercedes-Benz SL 350 z roku 1972 - 405 00 Kč
Chevrolet Corvette C3 z roku 1977 - 380 000 Kč
Čezeta 175/502 De Luxe - 120 000 Kč
Více o aukci v Lysé nad labem www.retro-garaz.cz

Letos
poprvé bylo Classic Expo rozšířeno o více než polovinu další haly, v níž největší prostor zabíraly ameriky na stánku časopisu Chrom a plameny. Další vozy zapůjčily soukromí sběratelé.Známé termíny pro rok 2024

Spring Classic 13.4.
Sosnová Classic 18. – 19.5.
Veteránské Rojení 8.6
1000 mil československých 12. – 15.6.
Brno Revival 13 – 14.7.
South Bohemia Classic 6. – 7.9
JL 31.10.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar