Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Porsche 911 - rozhodně nové Turbo

Porsche představuje novou generaci svého modelu 911 Turbo S, zhmotňující bezprecedentní výkon, jízdní dynamiku a pohodlí. Nový vrchol modelové řady 911 se uvádí v provedení Coupé a Cabriolet.

V obou případech poháněných novým plochým šestiválcem 3,8 litru se dvěma turbodmychadly VTG (variabilní geometrie rozváděcích lopatek), nabízejícím výkon 478 kW (650 k), tedy o 51 kW (70 k)více než předchůdce. Nejvyšší točivý moment činí 800 Nm (nárůst o 50 Nm). Osmistupňová převodovka PDK, speciálně upravená pro přeplňovaný agregát, zkracuje akceleraci na 100 km/h na pouhých 2,7 s (o 0,2 sekundy rychleji); nejvyšší rychlost činí i nadále 330 km/h.


Ruku v ruce s vylepšenou jízdní dynamikou podstatně narostly i rozměry 911 Turbo S: v místě nad přední nápravou je karoserie o 45 mm širší (nyní 1840 mm), přičemž celková šířka nad zadní nápravou činí 1900 mm (nárůst o 20 mm). K dalšímu zlepšení aerodynamiky napomohla úprava rozchodů kol; nové pneumatiky s rozdílnými rozměry na jednotlivých nápravách zase přispěly k vyšší agilitě a sportovnímu charakteru: vpředu se rozchod rozšířil o 42 mm; na zadní nápravě došlo k rozšíření rozchodu o 10 mm.
Součástí adaptivní aerodynamiky jsou nyní regulované klapky přívodu chladicího vzduchu vpředu; větší zadní křídlo zase zajišťuje ještě vyšší přítlak. Poprvé v historii pak 911 Turbo S přenáší hnací sílu na vozovku prostřednictvím pneumatik různých rozměrů. Na přední nápravě vůz obouvá pneumatiky o velikosti 20" s jedinečnýmrozměrem 255/35, zatímco vzadu najdeme 21" kola s pneumatikami 315/30. Výrazně sportovnější image modelu 911 s pohonem všech kol podtrhují nové prvky výbavy na přání. Jedná se např. o sportovní podvozek PASM, zde snížený o 10 mm, nebo sportovní výfukovou soustavu s nastavitelnými klapkami pro jedinečný zvukový doprovod.


Nový motor pro 911 Turbo S vychází z pohonné jednotky pro model 911 Carrera. Používá přepracovaný systém chlazení plnicího vzduchu; nová větší turbodmychadla VTG v symetrickém uspořádání s elektricky nastavitelnými klapkami rozvodu výfukových plynů, stejně tak jako piezo-elektrické vstřikovače, které výrazně vylepšují charakteristiky vozidla ve smyslu odezvy, výkonu, točivého momentu, emisí a schopnosti vytáčení motoru.


Nový šestiválec používá novou soustavu sání. V tomto případě byly zaměněny trasy procesního a plnicího vzduchu: část procesního vzduchu nyní proudí přes charakteristické Turbo přívody vzadu na bocích vozidla. Před vzduchové filtry, které jsou nyní v zadních křídlech, byly začleněny dva další přívodu vzduchu za žebrováním v místě zadního víka. To znamená, že nové 911 Turbo S používá čtyři přívody vzduchu s větším celkovým průřezem a nižším odporem, což napomáhá k celkově vyšší efektivitě chodu motoru. Dvě symetrická turbodmychadla s variabilní geometrií rozváděcích lopatek (VTG) a většími rozměry nahrazují předchozí identické komponenty, přičemž rotory kompresoru a turbíny se nyní otáčejí v opačném směru. Průměr turbínových rotorů se zvětšil o pět milimetrů na 55 mm; rotor kompresoru se zvětšil o tři milimetry na 61 mm. Elektrickou regulaci klapek rozvodu výfukových plynů zajišťují krokové elektromotory.


Vyvážená konstrukce, která dokonale slaďuje radost z jízdy, dynamiku a sportovní charakter, ideálně naplňuje požadavky každodenního provozu i závodních okruhů. Skokové výkonové zlepšení nové generace je zřejmé zejména z akcelerace na 200 km/h: nové 911 Turbo S s časem 8,9 sekundy překonává předchůdce o celou jednu sekundu. Díky zdokonalenému pohonu všech kol PTM (Porsche TractionPorsche 12.3.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar