Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Podzimní Sosnění v babím létě

Už deset let pořádá Czech Classic car Club na autodromu v Sosnové veteránské Sosnění – jarní a Podzimní. Celkem bylo odjeto devatenáct ročníků za účasti mnoha zajímavých jezdců i automobilů. Škoda, že někteří sem stále ještě nenašli cestu, i když je vídáme mezi diváky.

Důvody jsou asi různé, nemají vhodný automobil, nemají dopravu nebo se jim prostě nechce. Snad je v příštích letech na okruhu uvidíme, třeba jen při ukázkových jízdách bez měření času. Ty budou určeny majitelům historických závodních nebo soutěžních automobilů.

Dnes se soutěží v jízdě pravidelnosti, potom ve čtyřech skupinách, do kterých se přihlásí jezdci sami bez ohledu, jaký mají automobil. V jedné startují například jen vozy Škoda, v páté pak zpravidla nejsilnější automobily. A poslední skupinou jsou formule, zatím bez dalšího rozdělení. A tak zde letos startoval pravidelný účastník Radek Kincl s MTX 1-03 Easter, dále Jiří Voves, Tomáš Pavlík a Jan Schwarz s MNTX 1-01 a Jiří Provazník s vypůjčenou Magdou F3. Pořadatelé se museli obejít bez dříve pravidelných účastníků. Pavla Vovsová Stránská se věnuje mateřským povinnostem, Katka Trojanové motokárové výchově dětí, manželé Profeldovi pro nemoc atd.

Kdo nepřijel minulou sobotu do Sosnové, mohl jen litovat. Po celý den se závodilo za krásného teplého babího léta, a tak si den všichni užívali. Škoda, že se nepřihlásilo více jezdců, a řada z nich po tréninku a prvním závodě odstavila své vozy pro nejrůznější příčiny.

I tak se bylo nač dívat a viděli jsme řadu pěkných soubojů i automobilů. Například ve skupině 3 se o pěknou zábavu postaral Pavel Moravec s krásnou pohárovou Škodou 105. Mnoho let stálý mechanik v týmu ABT v německém šampionátu cestovních vozu DTM vyrazil o chvilku dřív, což si záhy uvědomil a pustil před sebe hned. Aleše Prokopce s Mini Cooper. Spolu pak sváděli pěkný závod, v němž se z vítězství radoval právě Leoš Prokopec, když Pavel Moravec byl penalizován třemi sekundami za předčasný start a skončil třetí.

Kategorie škodovek byla tentokrát slabší, zato jsme viděli krásnou Škodu 130 LR bývalého soutěžáka Jiřího Bistiaka, který také suverénně zvítězil před Jakubem Reissem se Š 130 a třetí dojel zámecký pan Jaromír Šimonek, jenž si stěžoval na technického potíže motoru Škody Rapid.

Ve třídě pět se opět představil Jiljí Chmelař, mnohonásobný mistr republiky v závodech do vrchu ze sedmdesátých let. S rychlým Mini sváděl pěkný souboj s Ondrou Zdražilem s Renaultem 5 GT, a nakonec nestačil pouze na Jana Reisse se Škodou 130 RS. Škoda, že z jedenácti přihlášených tři vypadli hned po tréninku a Jiří Šarocha s BMW 2002 v závodě.
Formule se staly jasnou záležitostí Radka Kincla, kterého může vyřadit jen technická závada, jinak s nejvýkonnějším vozem nemá proti němu nikdo šanci. Po jarní přestávce usedl do formule i Jiří Voves a profesorskou jízdou si dojel dvakrát pro stříbro před Jiřím Provazníkem s historickou Magdou.

Po skončení jízd jsou jezdci rozděleni podle tréninkových časů od nejpomalejších po nejrychlejší do skupin Enthusiast, Sport, Race a Ultimate. Ale vzhledem k větší úmrtnosti vozů, nebyly ani v tomto případě skupiny naplněny.

Klademe si otázku, kde vzít početnější startovní pole. Možná oslovit jezdce z bývalé NDR s Trabynty, Wartbury a Melkusy. Možní udělat ze Sosnění seriál a bodovat všechny jízdy…Těžko říct. Přitom možností, kde si zazávodit s veterány na uzavřené trati není moc. Vždyť při Sosnění si během dne zazávodí minimálně hodiny, přičemž na závodě do vrchu třeba ani ne deset minut.


Pravidelnost

1.Bronislav Štefan Austin Mini 1275 GT
2.Tomnáš Gerle Austin MNini
3.Jiří Hladík Š 120


Skupina 2

1.Martin Kot BMW 320
2.Jaroslav Kraus Porsche 924
3.Anna Chmelařová Mini


Skupina 3

1.Aleš Prokopec Mini
2.Milan Lodr Š 120
3.Pavel Moravec Š 105


Skupina 4

1.Jiří Bistiak Š 130 LR
2.Jakub Reiss Š 130
3.Jaromír Šimonek Škoda Garde


Skupina 5

1.Jan Reiss Š 130 RS
2.Jiljí Chmelař Mini Cooper
2.Ondřej Zdražil R 5 GT


Enthusiat

1.Jan Hudec Š 120
2.Barbora Bucharová Š 120
3.Milan Žíla Š 100


Sport

1.Petr Buchar Š 120
2.Martin Kot BMW 320
3.Jaroslav Kruas Porsche 924


Race

1.Jakub Reiss Š 130
2.Michal Štangl Jaguar XJ40
3.Pavel Moravec Š 105


Ultimate

1.Jan Reiss Š 130 RS
2.Jiří Bistiak Š 130 LR
3.Ondřej Zdražil R 5 GT


Formule

1.Rdek Kincl MTX 1-03 Easter
2.Jiří Voves MTX 1-.01
3.Jiří Provazník Magda F3JL 10.10.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar