Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Peraves Monotracer - dálníky stále v módě

Švýcarská firma Peraves využívá domácí prostředí Ženevského autosalonu a s modelem exkluzivního modelu Monotracer prezentuje nejmladší generaci svého ekonomicky-dynamického jednostopého vozidla, lidově zvaného dálník.

Stejně jako předchozí model Ecomobil sází novinka na doutníkový trup s velkou pilotní kabinou, v níž naleznou místa dva cestující sedící za sebou. Samonosný monokok je zhotoven z uhlíkových kompozitů, integrovaný ochranný oblouk a „crashbox“ zajišťují bezpečnost posádky.
Přední kolo je vedeno jako u motocyklů vidlicí Upside-Down, vzadu je jednoramenná kyvná vidlice. Ocelový pomocný rám zabezpečuje bezpečné spojení s karoserií, zatímco křídlové dveře umožňují nastupování do kabiny, která umožňuje ještě přepravu zavazadel v prostotu o objemu 200 litrů.
Při zastavení nebo při velice malé rychlosti se z karoserie vysunou dvě podpůrná kola.
Pohon obstarává čtyřválcový motocyklový motor BMW 1.2 s výkonem 130 k a točivým momentem 127 N.m. sekvenční čtyřstupňová převodovka se zpátečkou přenáší sílu na zadní kolo.
Spojka se obsluhuje novou, řadí se rukou, brzdí a zrychluje rovněž rukou a řídí motocyklovými řidítky. Cestující sedí ve skořepinových sedačkách s tříbodovými bezpečnostními pásy, jen 60 cm nad zemí. K příjemné atmosféře slouží klimatizace, za příplatek si lze objednat ještě např. airbag řidiče, audiosystém, bi-xenonové světlomety, tempomat, keramické brzdy a automatizovanou spojku.
Při hmotnosti 460 kg spurtuje Monotracer za 5,7 sekundy z 0 na 100 km/h a dosahuje největší rychlosti přes 250 km/h. Při průměrné rychlosti kolem 120 km/h by měl spotřebovat 4,5 litru na 100 kilometrů. Při jízdě může řidič sklopit vozidlo pod úhlem 52 stupňů, teprve potom se vysunou podpůrná kola. Cena vozidla začíná na 52 500 eur.
Závěrem dodejme, že otcem dálníku anebo kabinového motocyklu je Jan Anderle, který jej postavil již v roce 1961.

Jindřich Lasík, 7.3.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar