Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

DS3 Crossback
 

Opel Grandland X varuje před únavou

Nový Opel Grandland X bude mít světovou premiéru na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (dny pro veřejnost: 14. - 24. září) a krátce nato se objeví i v showroomech prodejců automobilů Opel.

Grandland X si přiváží celou řadu nejmodernějších asistenčních systémů, mezi které patří například:


•Systém varování před čelní kolizí FCW (Forward Collision Warning) s funkcí samočinného brzdění AEB (Automatic Emergency Braking) a detekcí chodců

•Vyspělý parkovací automat (Advanced Park Assist) s prostorovým kamerovým systémem se záběrem 360°…

Bezpečnost dále zvyšuje adaptivní tempomat ACC (Automatic Cruise Control), který udržuje nastavený odstup od vpředu jedoucích vozů. A zcela novým významným prvkem, který zvyšuje bezpečnost, je systém monitorování únavy řidiče DDA (Driver Drowsiness Alert).

Podle jedné německé studie způsobí celou čtvrtinu dálničních nehod s fatálními následky řidiči, kteří usnuli za volantem (zdroj: Autoklub ADAC ). V segmentu prémiových vozů jsou proto dnes již běžné systémy, které dokážu rozpoznat velmi unaveného řidiče a upozornit jej na nutnost udělat přestávku k odpočinku. A Opel nyní tento významný bezpečnostní prvek zpřístupňuje široké zákaznické skupině v modelové řadě Grandland X.

Systém monitorování únavy řidiče DDA upozorní řidiče výstražným signálem, pokud trajektorie jízdy a způsob řízení naznačují, že řidič je unavený nebo nepozorný. V takové situaci zazní výrazný akustický signál a na displeji se zobrazí textové upozornění. Po třech upozorněních první úrovně vyšle systém druhé upozornění – na displeji se objeví výstražná instrukce a ozve se ještě hlasitější akustický signál. Varovný systém se samočinně resetuje při jízdě rychlostí pod 65 km/h po dobu 15 minut.


Kromě systému monitorování únavy řidiče je Opel Grandland X vybaven mnoha dalšími moderními asistenčními a bezpečnostními systémy. Například příplatkové adaptivní světlomety AFL LED dávají jasné bílé světlo, které dokáže proměnit noc v den, a samočinně přizpůsobují rozložení světla podle momentální jízdní situace v provozu.

K vyššímu poctu pocitu bezpečí posádky přispívá i telematický systém Opel OnStar. Kromě služeb, jako je vyhledání odcizeného vozu, nabízí OnStar Wi-Fi signál v interiéru nebo pomůže unavenému řidiči najít volné parkoviště či rezervovat hotel . A pokud snad dojde k nehodě, dokáže systém OnStar samočinně nahlásit pozici vozu do asistenčního centra a hlasově propojit posádku s operátorem.
Opel 8.8.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar