Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Opel Grandland X plug-in hybrid s pohonem všech kol

Grandland X Hybrid4 je prvním příspěvkem k elektrifikaci celého produktového portfolia německé automobilky Opel, která bude v horizontu roku 2024 nabízet elektrickou verzi v každé modelové řadě. Dalším krokem na této cestě bude uvedení plně elektrické verze modelu Corsa nové generace, která se na trhu objeví ještě letos.

Systém pohonu Grandland X Hybrid4 tvoří:

Turbodmychadlem přeplňovaný zážehový čtyřválec o objemu 1,6 l s přímým vstřikováním paliva, který disponuje výkonem 147 kW/200 k, je certifikovaný podle normy WLTP, splňuje emisní normu Euro 6d-TEMP a je speciálně upravený pro hybridní systém pohonu.

Dva elektromotory o výkonu 80 kW/109 k a li-ion vysokonapěťová (300 V) baterie o výkonu 13,2 kWh. Jeden elektromotor je uložený vpředu a je integrovaný do 8-stupňové automatické převodovky. Druhý elektromotor je spolu s invertorem a diferenciálem integrovaný do modulu zadní nápravy. Díky tomu může být výkon přenášen na všechna čtyři kola.

Spalovací motor pohání vůz ve středních a vyšších rychlostech, elektromotory zajišťují krátkodobý pohon v nízkých rychlostech. Při pohonu čistě na elektřinu má Opel Grandland X Hybrid4 dojezd až 50 km (podle metodiky WLTP), resp. až 60 km (podle metodiky NEDC).

Grandland X Hybrid4 má čtyři jízdní režimy – elektrický, hybridní, AWD (4x4) a sportovní. Řidič tak může přizpůsobit charakteristiku vozu svým preferencím nebo specifickým jízdním podmínkám. Například v hybridním režimu vůz automaticky volí nejefektivnější způsob pohonu. Elektrický režim umožňuje jízdu výlučně s elektrickým pohonem – například v městských centrech. Režim AWD aktivuje elektromotor pohánějící zadní kola, takže vůz má maximální trakci na jakémkoli povrchu.

Zásuvka pro dobíjení baterie pomocí integrované nabíječky vozu o výkonu 3,3 kW (na přání 6,6 kW) je umístěná na opačné straně, než je víko hrdla palivové nádrže. Trakční baterie jsou umístěny pod zadními sedadly, takže vůbec neubírají z vnitřního prostoru pro cestující ani zavazadla.

Doba nabíjení baterií závisí na druhu použité nabíječky. Kromě kabelu, kterým je možné vůz dobíjet z běžné domovní sítě, dodává Opel k vozu také kabely pro dobíjení z veřejných nabíjecích stojanů, resp. z domácí nástěnné nabíjecí stanice (wallbox). Při použití nástěnné nabíječky o výkonu 7,4 kW se baterie zcela nabíjí jen za 1 hodinu a 50 minut.

Pro zajištění vysokého komfortu při jízdě na elektrický pohon dostal Grandland X Hybrid4 některé specifické prvky, jako je např. elektrický kompresor klimatizace nebo elektrické vytápění.

Pro zvýšení pohodlí řidiče při nabíjení může majitel využívat služby „Free2Move“, což je značka mobility koncernu PSA. Nabídka obsahuje nabíjecí kartu, která umožňuje přístup k více než 85 000 nabíjecím stanicím v Evropě a plánovač cest, který doporučí nejvhodnější trasu při zohlednění aktuálního dojezdu a umístění nabíjecích stanic podél trasy. On-line navigace infotainmentu Navi 5.0 IntelliLink umožňuje vyhledávání optimálních tras a navádění ke zvoleným nabíjecím stanicím.


Zpomalování pomocí akcelerátoru
Nový Grandland X Hybrid4 je vybavený brzdovou soustavou s funkcí rekuperace, která při zpomalování a brzdění přeměňuje kinetickou energii vozu na elektrickou pro dobíjení baterií. V případě vozu s konvenční brzdovou soustavou se kinetická energie vozu třením brzdového obložení o brzdové kotouče přeměňuje na teplo. V případě brzdové soustavy s rekuperací funguje elektromotor při zpomalování a brzdění jako generátor a dobíjí baterie. Rekuperace prodlužuje dojezd Grandlandu X Hybrid4 v průměru o 10 procent.

Řidič může přepínačem měnit režim rekuperace. Přepnutím do stavu „Regeneration on Demand“ se dosáhne maximálně intenzivní rekuperace. V tomto režimu je brzdný moment elektromotoru taký velký, že řidič v běžném provozu pro úplné zastavení vozu vůbec nemusí použít brzdový pedál. Opel Grandland X Hybrid4 se tak dá ovládat jen prostřednictvím pedálu akcelerátoru (ovládání jediným pedálem).

Nový Grandland X Hybrid4 představuje předvoj nové generace elektrifikovaných vozů značky Opel. Elektromobil Ampera-e zůstává v nabídce na vybraných trzích, Opel však v nejbližších 20 měsících uvede na trh hned čtyři verze nových modelů s plně elektrickým pohonem. Bude to Corsa nové generace, Zafira Life, Vivaro nové generace v užitkové verzi a nástupce modelu Mokka X.Opel 21.5.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar