Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Opel GT se vrací

Během krátké doby se objevily v novém pojetí dva kultovní modely ze sedmdesátých let. Zatímco Lamborghini presentoval Miuru jako studii v retro stylu, tak Opel šel opačnou cestou a přišel s roadsterem GT, který se stal jasnou hvězdou Ženevského autosalonu.

 

Dvoulitrový roadster se vzrušujícím ostře střiženým designem má všechny předpoklady navázat na legendární odkaz původního sportovního kupé Opel GT z let 1968 až 73. Skvělé jízdní vlastnosti garantuje rovnoměrné rozdělení hmotnosti, za což vděčí umístění motoru za přední nápravou a pohonu zadních kol. Nesmíme zapomenout ani na delší rozvor (2451 mm).

Srdcem je výkonný sériový zážehový čtyřválec Ecotec, společné dílo amerických a evropských inženýrů z GM Powertrain. Sesterský agregát s přímým vstřikem je odvozen ze čtyřválce 2.2 známým z modelů Vectra a Signum. Z dvoulitrového objemu získává 260 k (191 kW) a 350 N.m, který je k dispozici už od 2500/min. Díky přímému vstřiku přináší vyšší výkon, ale zároveň dostává spotřebu na úroveň motorů s menším objemem. Pozoruhodných hodnot dosahuje zásluhou variabilního řízení ventilů, dvouproudového turbodmychadla a chladiče stlačeného vzduchu. Turbodmychadlo, které v podobné konstrukci slouží ve Vectře nebo Signum V6, zlepšuje vlastnosti motoru. Výsledkem je vysoký točivý moment v nižších otáčkách. K moderní technologii patří mj. kovaný klikový hřídel, kované ojnice, lité hliníkové písty s olejovou drážkou, chlazení pístů, dva protiběžné vyvažovací hřídele, dvouproudové turbodmychadlo, kompresní poměr 9,2:1 nebo hliníková hlava válců se sodíkem chlazenými sacími ventily.

Z klidu na 100 km/h zrychlí pod šest sekund a vyvine rychlost přes 230 km/h.

Originálním prvkem je plátěná skládací střecha, která se po složení ukryje do karoserie a posádce se tak otevírá jízda Open Air, která byla majitelům původního GT utajena. Zároveň nic neruší čisté sportovní linie s krátkými převisy a 18" koly a rozích karoserie.

Do blatníků jsou usazeny projektorové světlomety pro tlumené světlo a halogenové pro dálkové. V nízkém předním spoileru našly místo mlhovky. V ergonomicky ztvárněném kokpitu informují řidiče o rychlosti, otáčkách a stavu paliva přístroje s chromovými rámečky. Černý klavírní lak a chromové doplňky v kombinaci s koženými sedaly zdůrazňují kvalitu a pečlivost.

Inspirací modelu GT se stal koncept VX Lightning, vytvořený v roce 2003 v rámci oslav 100.výročí značky Vauxhall. Nový Opel GT se bude vyrábět v USA ve Wilmingtonu/Delaware společně se sesterskými modely Pontiac Solstice a Saturn Sky. Na trhu by se měl objevit na jaře příštího roku.

 

Jindřich Lasík

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar