Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Opel Corsa s hybridním pohonem 48V

Opel již brzy nabídne oblíbený model Corsa i se 48 V hybridní technologií. Systém je vybaven lithium-iontovou baterií, která se za určitých jízdních podmínek samočinně dobíjí, a novými tříválcovými zážehovými motory jednotného objemu 1,2 l.

Účinná a uživatelsky přívětivá 48 V hybridní technologie je ideálním řešením pro novou Corsu. V porovnání s neelektrifikovanou verzí Corsa 1.2 s osmistupňovou automatickou převodovkou AT8 (spotřeba dle WLTP: 5,5-5,4 l/100 km; emise 125-122 g/km CO2) dokáže nová Corsa Hybrid (spotřeba WLTP: 4,7-4,6 l/100 km; emise 106-102 g/km CO2) ušetřit téměř jeden litr benzinu na 100 km a také výrazně snížit emise CO2 .


Zážehový motor a elektromotor

Při každodenních jízdách po městě i mimo pracují zážehový motor a elektromotor společně, nebo separátně – vždy tak, aby se optimalizovala spotřeba energie a výkon. Tento systém ukazuje své výhody především v městském provozu.

Elektromotor také umožňuje, že Opel Corsa Hybrid v situacích, kdy není potřebný vysoký točivý moment (například při manévrování na parkovišti nebo v hustém městském provozu při rychlostech do 30 km/h), dokáže ujet až jeden kilometr čistě na elektrický pohon. Elektromotor také pomáhá spalovacímu motoru při zrychlování, především při rozjezdech. Při zpomalování se benzinový motor zastaví a elektromotor funguje jako generátor, který dobíjí 48 V baterii hybridního systému. Baterie se rovněž nabíjí rekuperačním brzděním.


Corsa Hybrid

Opel Corsa Hybrid se 48 V hybridním systémem je ideálním vozem pro zákazníky, kteří jezdí především ve městech a v příměstských oblastech. Nejmodernější technologie osloví také zákazníky, kteří chtějí zažít radost z jízdy na elektrický pohon, aniž by museli dobíjet ze sítě. Kompaktní 48 V hybridní technologii Opelu Corsa Hybrid charakterizuje:

Nová generace tříválcových zážehových motorů o objemu 1,2 l, byly speciálně vyvinuty pro hybridní pohon a splňují emisní normu Euro 6.4. Oba motory o výkonech 74 kW/100 k a 100 kW/136 k dosahují nejvyššího výkonu již při otáčkách 5500/min a jejich nejvyšší točivý moment 205 Nm, resp. 230 Nm je k dispozici už při otáčkách 1750/min. Pro dosažení optimální účinnosti pracují nové motory v tzv. Millerově spalovacím cyklu. Moderní tříválce dostaly turbodmychadla s proměnnou geometrií a proměnné časování ventilů.

Nová elektrifikovaná šestistupňová dvouspojková převodovka byla rovněž navržena speciálně pro hybridní aplikace. Hlavní výhodou dvouspojkové převodovky je řazení bez přerušení točivého momentu. Ve skříni převodovky je umístěn také elektromotor, stejnosměrný měnič a řídicí jednotka motoru (ECU).

Synchronní elektromotor s permanentními magnety, integrovaný v převodovce, dosahuje maximálního výkonu 21 kW/28 k a jeho točivý moment vrcholí na hodnotě 55 Nm.

Startér poháněný řemenem v kombinaci s elektromotorem spouští zážehový motor při tzv. studeném startu. Řemenem poháněný spouštěč rovněž rychle a plynule restartuje motor během jízdy.

48 V lithium-iontová baterie s využitelnou kapacitou 432 Wh je instalovaná pod levým předním sedadlem. Tímto umístěním se nejen dosáhne optimálního rozložení hmotnosti, ale také se zachová maximální objem zavazadlového prostoru.

Dvě elektrické sítě. Síť nízkého napětí 12 V, která napájí vybavení vozu (např. elektrické ovládání oken nebo informační a zábavní systém), a síť 48 V, která napájí hybridní pohonný systém.

Díky 48 V hybridnímu pohonu nabízí nová modelová řada Opel Corsa širokou škálu pohonných jednotek - od bateriových přes hybridní až po vysoce účinné spalovací verze. Taková nabídka pohonných jednotek je v segmentu malých vozů bezkonkurenční. Hybridní technologie Corsy Hybrid je rovněž dalším výrazným momentem na cestě Opelu k elektrifikaci. Do konce roku 2024 bude Opel nabízet v každé modelové řadě alespoň jednu verzi s bateriovým (BEV) elektrickým pohonem. Od roku 2025 pak bude každý nově představený model Opel plně elektrický.Opel 5.12.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar