Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

O Škodu Roadiaq by byl určitě zájem

Nový žákovský vůz Škoda Roadiaq je devátým jedinečným vozem vytvořeným v rámci tradičního stěžejního projektu Středního odborného učiliště Škoda Auto.Tímto multifunkčním obytným vozem s mobilní kanceláří 29 zúčastněných studentů dokonale vystihlo objevitelského ducha.

*1]

Devátý studentský vůz Škoda má vše, co moderní mobilní kancelář potřebuje: stálé připojení k internetu, 27palcový monitor a dokovací stanici. Přesto se Roadiaq v několika jednoduchých krocích promění z pracovního v obytný prostor s postelí a malou kuchyňkou. Ideální vůz pro současné průzkumníky


Žáci začali pracovat na modelu Roadiaq na podzim 2022. Během devíti měsíců strávili více než 2 000 hodin vytvářením multifunkčního obytného vozu s mobilní kanceláří. Tento vůz dokonale doplňuje dobrodružného ducha současných průzkumníků. Poprvé v historii vychází žákovský vůz Škoda z plně elektrického SUV Enyaq. Díky četným úpravám karoserie a interiéru se automobil hodí jak pro práci na cestách, tak pro kempování a outdoorové aktivity.
Během vývoje a výroby vozu Roadiaq se studentům opět dostalo velké podpory od řady odborníků ze společnosti Škoda Auto pracujících v odděleních výroby, designu a technického vývoje. Poprvé se zapojilo také IT oddělení a oddělení vývoje udržitelných materiálů. Pomohli také externí experti - například společnosti Cargodesign a KPS Automobile, které pomáhaly s přestavbou obytného vozu, dále firma Autointerier Šindelář, která se specializuje na vybavení interiéru, a společnost Dual Borgstena, jež dodala recyklované materiály.


„Projekt žákovského vozu v sobě spojuje tři velké přednosti značky Škoda: odvážný přístup, praktický přístup a obrovského týmového ducha. V oddělení Škoda Design jsme velmi rádi, že se můžeme na tomto projektu podílet. Naším cílem je poskytnout těmto talentovaným mladým lidem komplexní a hmatatelný pohled na naši každodenní práci a nadchnout je pro ni. Nápady, se kterými naši studenti přicházejí, mě každoročně fascinují a opravdu si vážím jejich cenného přínosu a mimořádné kreativity.“ Oliver Stefani, šéfdesignér společnosti Škoda Auto


Během návštěvy žáků v oddělení Škoda Design zaujaly Olivera Stefaniho a jeho tým zejména návrhy Agáty Fraňkové, studentky druhého ročníku oboru Lakýrník, a nabídli jí dodatečnou stáž v oddělení designu. Jedná se o první takovou stáž v tomto oddělení od vzniku projektu žákovského vozu.Rozsáhlé úpravy karoserie a interiéru

Aby se Enyaq proměnil v obytný vůz, žáci výrazně upravili jeho karoserii. Kromě nové střešní konstrukce vyvinuli rovněž nové páté dveře, které umožňují připevnění stanu. Roadiaq je vybaven 21palcovými koly z lehké slitiny Supernova z řady Enyaq a má dvoubarevný lak zelená Emerald a bílá Moon. Látky použité v interiéru na potahy sedadel, výplně dveří a přístrojovou desku jsou vyrobeny ze 100% recyklovaných materiálů. Nábytek pro kempování, spaní a práci na dálku v zadní části vozu byl vyroben na zakázku po konzultaci s odborníky podle návrhu designu od studentů.


Pohon všech kol se dvěma elektromotory

Škoda Roadiaq je vybavena pohonem všech kol se dvěma elektromotory, jako v případě modelu Enyaq 80x Sportline. Zadní kola pohání synchronní elektromotor s výkonem 150 kW a maximálním točivým momentem 310 Nm umístěný na zadní nápravě. Asynchronní elektromotor na přední nápravě dodává předním kolům dalších 80 kW a maximální točivý moment 162 Nm. Vysokonapěťová lithium-iontová baterie má kapacitu 82 kWh, resp. 77 kWh netto, a umožňuje dojezd až 495 km v režimu WLTP.


Nová konstrukce střechy

Délka základního modelu 4 649 mm a šířka 1 879 mm zůstaly nezměněny. Rozvor se nepatrně zvětšil na 2 770 mm a světlá výška narostla na 190 mm. S výškou 2 050 mm je však Roadiaq o více než 35 cm vyšší než standardní Enyaq, což je dáno především nově navrženým střešním dílem. Část původní střechy musela být odstraněna, aby bylo možné zajistit výrazně větší prostor nad hlavou. Stanová nástavba poskytuje přístřeší za nepříznivého počasí a umožňuje pohodlnější využívání kuchyně instalované v zadní části vozu. Přepracované levé zadní dveře s odstraněnou klikou nabízejí více soukromí v prostoru pro spaní díky oknu s originální sluneční clonou. Solární panely navíc pomáhají vyrábět energii pro obytný prostor, a tím udržovat dojezd vozidla, když je mimo elektrickou síť. Roadiaq lze také připojit k externímu zdroji elektřiny v kempech nebo na parkovištích pro karavany.


Multifunkční interiér

Rozsáhlými úpravami celého interiéru za předními sedadly vznikl prostor, který lze využít k práci a který je možné několika jednoduchými kroky přeměnit na ložnici pro jednu osobu. Interiér odráží barvy karoserie vozu Roadiaq a používá látky vyrobené ze 100% recyklovaných materiálů. Kompletní čalounění sedadel, výplní dveří, přístrojové desky a střešních sloupků bylo vyrobeno ve spolupráci s externími odborníky na čalounění ze společnosti Autointerier Šindelář, která s projektem žákovského vozu spolupracuje již řadu let. Látky z recyklovaných textilií pocházejí od expertů ze společnosti Dual Borgstena, která již spolupracuje se společností Škoda Auto na projektech sériové výroby. Koncepce monomateriálu zajišťuje úplnou recyklovatelnost tkaniny na konci životního cyklu vozu. Potahy polštářů a přikrývka byly vyrobeny speciální technologií 3D pletení, což je bezodpadová metoda, při které se pro potahy znovu využívá recyklovaný materiál.


Podpora odborníků na přestavby obytných vozů

Při montáži střešní konstrukce a nábytku vyrobených na zakázku si však učni na pomoc přizvali i externí odborníky. K poradenství si přizvali společnosti Cargodesign a KPS Automobile, které studentům aktivně pomáhaly s realizací vnějšího i vnitřního vybavení. Kromě kempinkového a kancelářského vybavení v zadní části vozidla vytvořili studenti také pracovní místo na místě spolujezdce. Speciální rameno nabízí spolujezdci místo pro připevnění tabletu. Interiér doplňuje řada prvků výbavy a doplňků pro zábavu a odpočinek, z nichž některé jsou již součástí nabídky značky Škoda. Patří mezi ně bezdrátový reproduktor, solární sprcha, kávovar na espresso s přípojkou na 12 V, kuchyňské spotřebiče, židle, stoly, talíře, hrnce a pánve, šálky a sklenice, USB a nabíjecí kabely, koberce a lišty a také svítilny a sada pro přežití pro dobrodružné cestovatele.


Inovativní technologické prvky

Žáci vybavili model Škoda Roadiaq také některými inovativními technologickými prvky. V úzké spolupráci s IT oddělením Škoda Auto zajistili, aby měl vše, co potřebuje k fungování mobilní kanceláře pro dnešní digitální nomády. Kromě stálého připojení k internetu k tomu patří vestavěný 27palcový monitor s integrovanou dokovací stanicí a kamerou a také bezdrátová klávesnice, myš a reproduktor v obytném a kancelářském prostoru vozu. Za tímto účelem učňové také upravili celou elektrickou síť vozu a vytvořili další světelné zdroje a zásuvky.


Pozn.
Podle nás by byl o kempinkovou škodovku zájem. Určitě větší než elektromobily, zvlášť, kdyby pod kapotou byl třeba dvoulitrový turbodiesel.

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar