Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Nové modely se starým názvem

Ve francopuzském závodě Sevel Nord byly představeny tři různé lehké užitkové automobily, společné dílo koncernů PSA Peugeot Citroën a Fiat. Ačkoliv jsou všechny zcela nové, názvy si ponechaly původní

Lehké užitkové vozy, nástupci dosavadních modelů Peugeot Expert, Citroën Jumpy a Fiat Scudo, přicházejí s bohatou nabídkou představující devět karosářských verzí, dva rozvory, dvě výšky, objem nákladového prostoru od 5 do 7 m³, nosnost 1000 a 1200 kg. Variabilita jednotlivých verzí by tak měla uspokojit specifická přání a potřeby profesních skupin a druhů podnikání.

Zákazníci si mohou vybrat nejen mezi vznětovými motory 1.6/90 k a 2.0/120 - 136 k a benzinovým dvoulitrem o výkonu 140 k, ale také mezi pérováním s ocelovými pružinami nebo hydropneumatickým. Výbava zahrnuje mj. ESP, čelní a boční airbagy, tempomat nebo boční posuvné dveře, které jsou u tohoto typu vozidel velice praktické.

Podle výbavy mohou být určeny také pro přepravu pěti až devíti osob. Konkrétně se jedná o prostorné devítimístné kombi « ludospace ». Jednotlivé modely se opticky odlišují prakticky podle přídě, která je typická pro každou značku.

Všechny tři vozy se budou pro obě skupiny vyrábět ve společném závodě ve Valenciennes v Sevel Nord, kde nyní pracuje více než 4400 zaměstnanců. Tento závod je operativně řízen managementem PSA Peugeot Citroën a vyrábějí se v něm také vozy segmentu velkých MPV značek Peugeot, Citroën, Fiat a Lancia.

Investice do výroby nových lehkých užitkových vozů ve Valenciennes přesáhly 440 milionů eur, výrobní kapacita je plánována na 130 000 vozů ročně v třísměnném provozu. Modernizace výrobních dílen, přestavba logistického zázemí a přizpůsobení prostorů nejmodernějším požadavkům ergonomie vycházejí z potřeb montáže odlišných variant vozů – MPV, furgony, kombi. Na společné lince se tak bude kompletovat až 14 různých karosářských variant. Na trhu se nový Expert, Jumpy a Scudo objeví v polovině ledna příštího roku.

Předcházejících generací všech tří typů se v Sevel Nord od roku 1995 vyrobilo přes milion kusů. Po květnové modernizaci velkých LUV Citroën Jumper, Peugeot Boxer a Fiat Ducato tak obě skupiny pokračují v inovací modelové řady užitkových vozů. Další etapu bude představovat nástup malých užitkových vozidel ze závodu Tofas v Turecku, kde se budou vyrábět od roku 2008.Jindřich Lasík, 8.11.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar