Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Nová Škoda Kodiaq - prostornější a funkčnější

S druhou generací modelu Kodiaq automobilka Škoda Auto dále vylepšila emocionální vzhled a výrazné tvary tohoto SUV a dodala mu dynamičtější a robustnější design.

Kromě hranatých podběhů kol na první pohled zaujme nový nápis Škoda, který je v souladu s novou firemní identitou značky. Premiéru mají Matrix-LED přední světlomety a horizontální světelný pruh na masce chladiče. Díky nárůstu délky o více než šest centimetrů nabízí nyní Kodiaq ještě více vnitřního prostoru až pro sedm cestujících a mnoho zavazadel. Škoda Auto také vylepšila aerodynamiku modelu. Součinitel odporu vzduchu cx má nově hodnotu 0,282. Zásadní zlepšení aerodynamiky bylo dosaženo například nasazením aktivních žaluzií chladiče nebo novým designem předního a zadního nárazníku.


Druhá generace modelu Kodiaq má skulpturálně tvarovanou kapotu s novým logem Škoda vyvedeným v jedinečném odstínu Dark Chrome. Na ní navazuje rámeček šestihranné masky chladiče, která může být na přání osvětlena 14 světelnými prvky tvořícími světelný pás mezi světlomety. Pod maskou chladiče se nachází široký otvor pro přívod vzduchu orámovaný dvěma vzduchovými clonami. Protažená linie střechy, která se směrem k zádi mírně svažuje, byla aerodynamicky vylepšena. Součinitel odporu vzduchu zcela nového modelu Kodiaq byl snížen na hodnotu cx=0,282.


Zásadní zlepšení aerodynamiky přineslo nasazení aktivních žaluzií chladiče, optimalizovaný management vzduchu pro chlazení motoru a brzd, aerodynamicky tvarovaná vnější zpětná zrcátka, nový design předního a zadního nárazníku, aerodynamická kola, prodloužený spoiler pátých dveří a integrované podélné střešní ližiny. Zadní část se vyznačuje velkými a širokými pátými dveřmi, které spolu s nízkou nákladovou hranou umožňují snadný přístup do zavazadlového prostoru. Nápis Škoda, který je v souladu s novou firemní identitou značky, je umístěn uprostřed pátých dveří a je vyveden v jedinečném odstínu Dark Chrome. Pod pátými dveřmi se nachází velký přepracovaný zadní nárazník s širokým integrovaným difuzorem. Novinkou je kompletní obložení D sloupku v jedinečném odstínu Dark Chrome.Matrix-LED přední světlomety druhé generace


Dalším highlightem jsou na přání dostupné Matrix-LED přední světlomety druhé generace, které obsahují o 50 % více světelných segmentů a nabízejí o 15 % vyšší světelný výkon než předchůdce z první generace, což zvyšuje celkovou bezpečnost vozu. Matrix-LED přední světlomety jsou součástí standardní výbavy varianty Sportline, na přání také v kombinaci s horizontálním světelným pruhem na masce chladiče. Oba prvky se u modelu Kodiaq objevují poprvé. Horní Bi-LED modul a spodní modul Matrix obsahují celkem 36 jednotlivých světelných segmentů, které dohromady tvoří typický čtyřoký vzhled SUV značky Škoda při jízdě v noci. Mezi oběma vertikálně uspořádanýma "očima" se nachází jemný LED pásek ve tvaru písmene L, který slouží jako světlo pro denní svícení, parkovací světlo a směrové světlo. Světlo statického přisvěcování do zatáček u vnitřního okraje jednotky světlometů se zužuje směrem k masce chladiče. Vzhled Matrix-LED předních světlometů doplňuje prvek Crystallinium. Tento krystalický prvek zvýrazňuje kontury světlometů a dodává jim elegantní vzhled. Také základní verze předních světlometů využívá výhradně technologii LED, stejně jako standardně dodávaná zadní světla. Na přání dodávaná Top LED zadní světla (standard pro Sportline) nabízí uvítací funkci a animované ukazatele směru. Ostře řezaná zadní světla jsou rozdělena na tři díly a mají osvětlené krystalické prvky. Nový široký světelný podpis ve tvaru písmene C sahá daleko ke středu pátých dveří. Ve spodní části spojuje zadní svítilny reflexní červený pás s krystalickou strukturou.


Druhá generace modelu Kodiaq oproti předchůdci mírně narostla, ale velmi efektivně. Nová verze narostla na délku o 61 mm na 4 758 mm, rozvor činí 2 791 mm. Šířka 1 864 mm a téměř nezměněná výška 1 659 mm tvoří velmi prostorný interiér. V sedmimístné verzi mají nyní cestující ve třetí řadě sedadel k dispozici 920 mm prostoru nad hlavou, tedy o 15 mm více než u předchůdce. Narostl také objem zavazadlového prostoru. V pětimístné verzi se zvětšil o 75 l na 910 l s pevnými zadními sedadly. Po sklopení zadních sedadel se maximální objem zvýšil o 40 l na 2 105 l. Sedmimístný vůz nyní pojme za třetí řadou sedadel 340 l, tedy o 70 l více než dříve, a 845 l se sklopenou třetí řadou sedadel, tedy o 80 l více. Maximální objem zavazadlového prostoru sedmimístného provedení je nyní 2 035 l, o 30 l více než u první generace.Velká kola 17" až 20"

Zcela nový Kodiaq se dodává ve verzích Selection a Sportline, stejně jako s různými designy interiéru, a nabízí velká kola z lehké slitiny o průměru 17" až 20". Základní verze je dodávána se 17" stříbrnými koly z lehké slitiny. Kodiaq nabízí celkem devět barev karoserie, dva nemetalické odstíny a sedm metalických barev, včetně nové metalické barvy zlatá Bronx.V interiéru pak odrážejí jasné zaměření značky Škoda na udržitelnost recyklované textilie a kůže vyčiněná velmi ekologickým způsobem. Kromě nové struktury nabídky se specifickými designy interiéru a pakety na přání se Kodiaq vyznačuje také novým konceptem interiéru. Obrazovka infotainmentu, která je nyní volně stojící, má velikost až 13”. Poprvé je na přání k dispozici head-up displej. Volič převodovky je nově umístěn na sloupku řízení pod volantem a středová konzole má díky tomu jednoduchý a čistý design. Novým prvkem ve voze Škoda jsou multifunkční ovladače (Smart Dials). Kombinují manuální ovládací prvky s digitálním displejem s aktivní oblastí s průměrem 32 mm a poskytují intuitivní, snadný a konfigurovatelný přístup k mnoha funkcím vozu a infotainmentu. Ještě větší komfort ve voze poskytuje také bezdrátové nabíjení chytrého telefonu s výkonem až 15 W – v modelu Kodiaq dokonce pro dva telefony – spolu s aktivním chlazením.


Premiéra plug-in hybridní verze

Nový Kodiaq je dostupný se dvěma naftovými a dvěma benzinovými motory o výkonech od 110 kW (150 k) do 150 kW (204 k). Novinkou v nabídce je vůbec první plug-in hybridní pohonná jednotka modelu Kodiaq, která nabízí maximální systémový výkon 150 kW (204 k) a dojezd na elektřinu více než 100 km.
Další novinkou je použití mild-hybridní technologie u motoru 1,5 TSI o výkonu 110 kW (150 k). Motor 2,0 TSI s výkonem 150 kW (204 k) a vrcholný naftový motor 2,0 TDI s výkonem 142 kW (193 k) jsou standardně vybaveny pohonem všech kol. Všechny pohonné jednotky nového modelu Kodiaq se standardně pojí s automatickou převodovkou DSG.


Škoda 4.10.2023


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar