Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Nissan - pod vlivem alkoholu neodjedete

Automobilka Nissan Motor Co., Ltd. odhalila nový koncept automobilu se systémem ochranných prvků, které mají zabránit řízení pod vlivem alkoholu. Byl vyvinut v rámci dlouhodobého programu, jehož cílem je omezit řízení pod vlivem alkoholu.

Snímač v řadicí páce

Snímač v řadicí páce

Snímač v sedadle

Snímač v sedadle

Kamera

Kamera

Slouží jako ověřovací platforma pro technologie, které by se v budoucnu mohly uplatnit u sériově vyráběných vozů.

Snímače výparů alkoholu
1) Do hlavice řadicí páky je zabudován citlivý snímač výparů alkoholu, který dokáže odhalit přítomnost alkoholu v potu řidičovy dlaně při snaze o nastartování. Pokud zjištěná hladina alkoholu překročí určitou předem danou hodnotu, systém automaticky zablokuje převodovku, čímž dojde k odstavení vozu. Navigační systém vozu zároveň vyšle hlasové upozornění o „řízení pod vlivem alkoholu“.
2) Další snímače výparů alkoholu, jejichž funkcí je odhalovat přítomnost alkoholu ve vzduchu uvnitř kabiny, jsou zabudovány do sedadla řidiče a spolujezdce. Je-li zjištěn alkohol, systém vyšle hlasové upozornění a zároveň se na monitoru navigačního systému zobrazí textová zpráva.

Systém monitorování obličeje
Na přístrojové desce je namontována kamera natočená směrem k řidiči, sledující jeho obličej. Systém je kalibrován tak, aby monitoroval pozornost řidiče prostřednictvím jeho očí. Když systém zjistí známky únavy, navigační systém vyšle hlasové i textové upozornění. Zároveň dojde k přitažení bezpečnostního pásu, který řidiče těsně obepne, čímž okamžitě aktivuje jeho pozornost.

Chování během jízdy
Nepřetržitým monitorováním chování vozu během jízdy (např. sledování neúmyslného opuštění jízdního pruhu) dokáže systém u řidiče rozpoznat známky nepozornosti nebo rozptýlení. Když systém rozpozná takového chování, navigační systém vyšle hlasové i textové upozornění. Zároveň dojde k přitažení bezpečnostního pásu, který řidiče těsně obepne, čímž aktivuje jeho pozornost.
Nissan přišel již s několika řešeními, která pomáhají bránit řízení pod vlivem alkoholu a další vyvíjí. Upozornění na „řízení pod vlivem alkoholu“ již zavedl na svém navigačním systému. V červenci začal ve spolupráci s několika vládními úřady testovat nový palubní analyzátor dechu, jehož součástí je imobilizér pro případ, že zjištěná hladina alkoholu v dechu řidiče překročí určitou hodnotu.


JL, 8.8.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar