Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Motor Show Essen - sport, tuning, historie

Už jedna padesát let má své pevné místo v kalendáři automobilových výstav Motor Show Essen, přehlídka tuningu, závodních a sportovních automobilů a také historických a příslušenství. Takový motoristický jarmark, ale v dobrém slova smyslu.

S nápadem uspořádat na závěr sezony výstavu přišel Wolfgang Schöller. Pro první ročník v roce 1968 se mu podařilo získat šedesát automobilů. Poté byla navázána spolupráce s Jochenem Rindtem, který začal s podobnou výstavou ve Vídni. A tak od roku 1970 nesla Motor Show na jeho počest název Jochen Rindt Show. Bohužel tři měsíce před výstavou tragicky zahynul na Monze a jako jediný pilot formule 1 získal titul mistra světa in memorian. Jeho manželka pak spolupracovala s vedením výstavy až do roku 2005.

My jsme zavítali na Motor Show po mnoha a mnoha letech a musíme konstatovat, že výstava udělala velký krok kupředu a změny k lepšímu. Možná je dnes méně exponátů, ale zase zmizeli nejrůznější prodejci tuningového příslušenství a doplňků, což je určitě dobře.

Z automobilek se letos na Motor Show prezentovala pouze Škoda Auto, která předvedla takřka celou modelovou paletu včetně nového Kamiqu Monte Carlo. A zájem návštěvníků o modely byl velký. Chyběla snad jen Škoda Fabia R5, s níž obhájili Fabien Kreim a Tobias Braun německý titul v rallye. K vidění byla ale o kousek dál, na stánku německého autoklubu ADAC, například společně s vozem Hyundai i20 R5. S ním vybojovali Neuville, Loeb a Sordo pro jihokorejskou značku světový titul v poháru konstruktérů.

My jsme objevili ale ještě Škodu Kodiaq RS vylepšenou o vkusné a designersky zdařilé homologované doplňky německou firmou Milotec. Mezi automobily renomovaných tuningových firem se rozhodně neztratila, a to ještě jsou další překvapení v záloze.

Motor Show ale není v posledních letech jen statickou přehlídkou, ale jedna hala je vyčleněna driftování s různými automobily.


V Essenu si každý příznivec rychlých kol najde „to své“, nám chyběly snad jen unikátní předválečné luxusní automobily, která bývaly kdysi zapůjčeny například z amerického muzea v Pebble Beach. Na druhou stranu se expozice veteránů od loňska rozrostla o další halu Classic Prestige Salon. Právě z této expozice, respektive společnosti Brabus Classic vyhlásila mezinárodní jury Mercedes Benz 300 SL Roadster z roku 1961 za Best of Show. Po kompletní renovaci byla nabízen za 1,89 milionu eur.

Krásnou přehlídku sportovních automobilů připravil společnost SIHA, pořadatel jarní …Vedle závodních speciálů jako Porsche 935 K3, BMW M1, Ford GT40 si mohli návštěvníci prohlédnout například dva vozy Koenigsegg – CCX s vidlicovým osmiválcem 4,8 litru a výkonu 817 k a model Agera S, jenž z pětilitrového osmiválce dosahuje 1030 k při 8250 potáčkách za minutu. V letech 2012 až 2014 bylo vyrobeno pouze pět těchto automobilů.

Hned vedla stála kopie Bugatti 41 Royale, nejvýkonnější (12,7 litru) a nejdražší Bugatti, který kdy vyjel z Molsheimu. Bylo vyrobeno pouze sedm kusů pro tu nejnáročnější klientelu, která v té době (1927) neváhala zaplatit 130 000 říšských marek. Vystavený exponát, zapůjčený z muzea v Sinsheimu, vznikl jako rekvizita pro francouzský film Rebus.

Premiéru na Motor Show měla expozice závodní série Tourenwagen Legenden, jejíž první šest závodů se odehrálo letos a v příštím roce bude hostovat poslední srpnový víkend také v Mostě. Automobily jsou rozděleny do čtyř kategorií: DTM/DTC 1993-96, DTM 89-92 + H, DTM/DTC 84-88 a STW 93-2000. Diváci tak uvidí na trati opět takové skvosty jako Audi V8, Mercedes Benz 1Q90, Alfa Romeo 155 V6, Opel Calibra atd. Za volanty se objevily i dřívější hvězdy DTM Klaus Ludwig, Kurt Thiim, Uwe Alzen, Jörg van Ommen, Altfrid Heger a další.

V sedmi halách o velikosti sto tisíc metrů čtverečních najdete opravdu hodně zajímavého z automobilového světa současného i minulého. A třeba si i něco odnesete. Během týdne si přišlo prohlédnout exponáty více než pěti stovek vystavovatelů 356 000 návštěvníků.


JL 12.12.2019Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar