Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Mitsubishi Colt sedmé generace přichází do Evropy

Mitsubishi Motors Europe odhaluje druhou fázi evropských modelových novinek pro rok 2023, tentokrát v podobě nového modelu COLT v návaznosti na březnové uvedení nové generace ASX. Od evropské premiéry modelu COLT v roce 1978 se v rámci šesti generací prodalo přes 1,2 milionů vozů s tímto označením.

COLT, nyní v sedmé generaci, je postaven na podvozkové platformě CMF-B automobilové aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.Vůz zaujme dynamickým a moderním designem zvenčí i zevnitř. Přední partie je orámována full-LED světlomety. Na druhé straně LED světla denního svícení propůjčují zcela novému COLTu jedinečnou optickou signaturu, která je odrazem vizuální identity „Dynamic Shield – Dynamický štít“ vozů Mitsubishi. Ve vyšších úrovních výbavy pak světla denního svícení pod hlavními světlomety ještě umocňují dynamický vzhled vozu. Křivky kapoty vedou oko pozorovatele dolů, kde akcentují kultovní emblém Mitsubishi se třemi diamanty, orámovaný moderním osvětlením.


Vnější design staví na nabídce pěti atraktivních odstínů karoserie: metalické černé Onyx, červené Red, modré Royal a šedé Volcanic, resp. pastelové bílé Arctic.


Výbavové stupně a design

Na město zaměřený vnější design lze vylepšit v závislosti na stupni výbavy*: INFORM, INVITE, INTENSE a INSTYLE. Prostřednictvím jednoduše postavené nabídky výbav lze decentně změnit výsledný vnější charakter vozu, například pomocí různých barev vnějších prvků vozu (zrcátek, bočních lišt, spoileru a ochranného krytu nárazníku), resp. provedení kol (15" ocelová kola a 16 nebo 17" litá kola).


V interiéru nabízené stylistické prvky propůjčují kabině specifický charakter prostřednictvím různých materiálů vylepšujících vzhled a atmosféru. Agilní přístup k designu jde ruku v ruce s digitálním prostředím na palubě vozu, za nímž stojí systém SDA (se 7" nebo 9,3" displejem) a digitální přístrojový štít (7" nebo 10").


Pro všechny výbavy je k dispozici bohatá nabídka prvků příslušenství, aby si každý zákazník mohl svůj vůz upravit podle vlastních potřeb – například vyklápěcí tažné zařízení, střešní box nebo oboustranná rohož zavazadlového prostoru. V dlouhém seznamu prvků příslušenství si vybere skutečně každý.


Pohony

Základní motorizací je moderní benzínový tříválec 1,0 o výkonu 65 k, spolupracující s pětistupňovou manuální převodovkou. Pro zájemce o dynamičtější svezení je k dispozici přeplňovaný benzínový tříválec 1,0 o výkonu 90 k se šestistupňovou manuální převodovkou.


Pro evropský trh si připravil elektrifikovaný plně hybridní pohon (HEV): kombinuje benzínový čtyřválec 1,6 ve spojení s propracovanou automatickou převodovkou (podporující různé režimy). Maximální systémový výkon v tomto případě činí 145 k.


Součástí hybridního systému je 36kW elektromotor, vysokonapěťový startér / generátor energie a baterie o kapacitě 1,2 kWh na podporu spalovacího motoru včetně schopnosti rekuperovat brzdnou energii ve prospěch nižší spotřeby. Hybridní systém bude ve svém živlu především ve městě, kde se vůz může až 80 % času pohybovat v elektrickém režimu (EV).


K vyšší míře kontroly nad dynamikou a jízdním chováním nového COLTu přispívá systém Multi-Sense, ovládaný přes rozhraní SDA a umožňující řidiči měnit jízdní režimy, reakce řízení a hnací soustavy podle momentálních potřeb a přání.


Bezpečnost, praktické funkce a pohodlí

Základem je zesílená konstrukce vozu k zachování neporušeného prostoru kabiny pro případ, že by došlo na nejhorší. Tento základní stavební blok je však pouze začátkem, na nějž navazuje sestava airbagů, opěrek hlavy a bezpečnostních pásů s předpínači a omezovači zátěže na ochranu před zraněním posádky.


Ochranu ostatních účastníků silničního provozu zvyšuje provedení kapoty, předního nárazníku, světlometů a spodní části čelního skla pro případ sražení chodce. To je však pouze jeden z dílků skládačky, která zahrnuje řadu vyspělých systémů na podporu řízení (ADAS), přispívajících k aktivní bezpečnosti i jistotě za volantem.


Ve výbavě najdeme kolekci ultrazvukových, optických a radarových senzorů, které zprostředkují 360° přehled o dění kolem vozidla a podporují ucelenou sestavu systémů ADAS na podporu bezpečnosti posádky i ostatních účastníků silničního provozu, resp. menší únavy řidiče za volantem.


Z bezpečnostních systémů jmenujme adaptivní tempomat (ACC) s funkcí Stop & Go, systém sledování okolí vozidla, automatické přepínání dálkových světel, varování před nebezpečím ve slepém úhlu, systém zmírňování následků čelní kolize, varování při opuštění jízdního pruhu, systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu, parkovací asistent, systém monitorování provozu za vozidlem a rozpoznávání dopravních značek.


K co nejpříjemnějšímu pobytu na palubě vozu přispívá řada komfortních funkcí včetně vyhřívání volantu a sedadel, elektrické parkovací brzdy a systému bezklíčového ovládání – inteligentní klíč zcela nového COLTu sám rozpozná, že řidič odchází od vozidla, a když poodejde dále než cca 1 metr, vůz se automaticky zamkne.


Digitalizace a konektivita

Klíčová je především bezpečnost včetně standardní funkce eCall, nicméně konektivita jde mnohem dále, například v podobě technologií Apple CarPlay® a Android Auto™ k propojení uživatelova digitálního prostředí s kabinou vozu. K ovládání slouží multidotykový displej s kapacitní vazbou (o velikosti 7" nebo 9,3") – nebo technologie hlasového ovládání, která je ve stále vyšší oblibě v souvislosti se všudypřítomnými digitálními asistenty.


Z pohledu řidiče je důležité, aby všechny důležité informace byly zprostředkovány v co nejčitelnější formě. Zcela nový COLT může být vybaven digitálním přístrojovým štítem (o velikosti 7 nebo 10"), zobrazujícím řadu klíčových údajů včetně možnosti individuálního nastavení podle vlastního vkusu.Na zcela nový COLT se podobně jako na další vozidla z modelové nabídky této značky vztahují tyto výhody:


•Pětiletá tovární záruka (s omezením na 100 000 km)
•Dvanáctiletá záruka proti prorezivění karoserie
•Osmiletá záruka na baterii systému pohonu a zachování její kapacity (s omezením na 160 000 km)
•Až 15letá asistenční služba (Asistenční paket Mitsubishi Motors)Výroba zcela nového modelu COLT bude zahájena letos v září v závodě automobilky Renault v turecké Burse. Spuštění prodeje je naplánováno na říjen 2023.Mitsubishi 9.6.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar