Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar - Bezpečná kola pro radost

Mazda CX-5 začíná novou éru

Na autosalonu IAA představila Mazda nový model CX-5. Kompaktní crossover dostal jako první ze sériových modelů Mazdy kompletní sadu technologií SKYACTIV a také atraktivní design ve stylu „KODO – Duše pohybu“.

V návaznosti na koncept MINAGI, přestavený v Ženevě, přichází CX-5 jako první Mazda navržená v duchu nového designového jazyka. Zvenku působí robustně a funkčně, což jsou vlastnosti typické pro automobily kategorie SUV, současně však vyjadřuje agilitu a vitalitu.
Pracoviště řidiče a kryt přístrojového panelu se vyznačuje hlubokým podélně protaženým designem ve stylu leteckého kokpitu. Na straně spolujezdce vypadá palubní deska jednoduše a robustně, její horizontální design vytváří pocit bezpečí.
Rozvor náprav 2700 mm, jeden z nejdelších v segmentu, dovolil konstruktérům navrhnout prostornou kabinu. Zavazadlový prostor 500 l (včetně schránky pod podlahou) není omezován zasahujícími podběhy. Zadní sedadla jsou dělena v poměru 40:20:40 a s dálkovým sklápěním pomocí táhla. Prostřední sedadlo vytvoří po sklopení prostor s plochým dnem. Rozdělení zadních sedadel umožňuje komfortní přepravu dvou dospělých a současně i dlouhých předmětů, pokud se sklopí prostřední sedadlo.
Uprostřed horní části palubní desky je barevná dotyková obrazovka o úhlopříčce 5,8“, která zobrazuje informace „infotainmentového“ systému (audio, telefon) a obsahuje nový navigační systém TomTom®*.
Nové ovládací rozhraní nenutí řidiče zbytečně odvracet zrak od vozovky. Jednotlivé funkce lze ovládat tlačítky na volantu, centrální dotykové obrazovky nebo ovladače HMI na středové konzole. Ovládání přes dotykovou obrazovku je možné pouze ve stojícím vozidle.
Nový integrovaný navigační systém je založený na technologii společnosti TomTom® .Za příznivou cenu zákazníci získají moderní zařízení, které díky údajům z předchozích jízd přesněji vypočítává čas zbývající do cíle cesty a navrhuje lepší alternativní trasy v případě dopravních komplikací.
CX-5 má nový podvozek se vzpěrami vpředu a víceprvkovým uspořádáním vzadu. Geometrie náprav a pružící charakteristika jsou optimalizované pro snadnou ovladatelnost v nízkých a středních rychlostech a stabilitu při vysokém tempu. Zadní tlumiče pérování jsou skloněné směrem vpřed, což přispívá ke komfortní jízdě na vozovkách s nekvalitním povrchem.
Všechny motorizace dávají na výběr ze dvou převodovek. Šestistupňová samočinná převodovka poskytuje lineární akceleraci, šestistupňová přímo řazená se zdokonaleným odstupňováním převodů nabízí podobně lehké a přesné řazení jako rychlostní skříň roadsteru MX-5.
Pro SKYACTIV-G i SKYACTIV-D je k dispozici rovněž systém samočinné regulace běhu motoru při stání na volnoběh (takzvaný stop-start), pro který Mazda používá označení i-stop. Až dosud byl přitom systém montován výhradně k zážehovým motorům.
Protikolizní systém SCBS, dodávaný pro střední a vyšší stupně výbavy, pomáhá samočinným brzděním zmírnit následky čelního nárazu do 30 km/h.
Zdokonalený systém RVM pro sledování mrtvých úhlů upozorní řidiče na zezadu se přibližující vozidlo. Pracuje již od rychlosti 30 km/h, dosud od 60 km/h.
Systém upozornění na neúmyslné opuštění jízdního pruhu vyhodnocuje za pomoci kamery relativní polohu vozu vůči vodorovnému dopravnímu značení a zjistí-li neúmyslnou změnu směru jízdy, varuje řidiče. Asistent dálkových světel HBC v noci samočinně obstarává přepínání mezi dálkovými a potkávacími světly.


TypSkyactiv-G2.0Skyactiv 2.2Stand.PowerSkyactivD 2.2High Power (AWD)
MotorZážehovývznětovývznětový
Objem199721842184
VýkonFWD 121(165)/6000--
VýkonAWD118(160)/6000--
Výkon-110(150)/4500129(175)/4500
Toč.momentFWD: 210/4000--
Toč.momentAWD: 208/4000--
Toč.moment-380/1800-2600420/2000
Spotřeba paliva6.04.5neudánoPozn: objem – cm³, výkon – kW(k)/min, točivý moment Nm/min, Spotřeba kombin – l/100 km


JL, 25.9.2011

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar