Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Limitovaná edice Abarth 695 75° Anniversario

Abarth brzy oslaví 75. výročí, což je důležitý milník a další rekord značky se škorpionem ve znaku, která neustále plní sny fanoušků po celém světě. Na oslavu těchto mimořádných narozenin a jako poctu své historii uvádí značka se škorpiónem na trh novou edici Abarth 695 75° Anniversario, která bude k dispozici pouze v 1368 kusech.

Tímto počtem vzdává Abarth hold svému známému motoru 1.4 T-Jet, protože jeho přesný objem činí právě 1368 cm3. Motor je přeplňován turbodmychadlem Garrett GT 1446, poskytuje výkon 180 k a točivý moment 250 Nm při 3000/min. Maximální rychlost činí 225 km/h a z 0 na 100 km/h vůz zrychlí za pouhých 6,7 sekundy. Je vybaven ikonickým výfukovým systémem Record Monza s aktivním ventilem a na obou nápravách nechybějí ani tlumiče Koni FSD.

Speciální série se vyznačuje také jedinečným a lakem, jehož součástí je specifický prvek: logo použité uvnitř i vně vozu, které zpříjemňuje cesty všech nadšenců značky.

Vůbec poprvé pokrývá celou střechu škorpión, který díky kontrastu jeho zlaté barvy vyniká na černém pozadí. Speciální model byl doplněn o různé prvky, které mu dodávají ještě větší jedinečnost. Patří mezi ně například zatmavená okna, zlatá loga Abarth či originální polepy 75° Anniversario ve tvaru pístu. Tato speciální edice je navíc vybavena exkluzivními 17palcovými zlatými koly z lehké slitiny a vysokovýkonným brzdovým systémem s ventilovanými a perforovanými kotouči o rozměrech 305 x 28 mm, které svírají černé hliníkové třmeny Brembo.

Uvnitř vozu designéři vytvořili exkluzivní atmosféru především prostřednictvím mimořádně kvalitní palubní desky potažené černou Alcantarou a nových specifických karbonových sedadel Sabelt. Různé ozdobné prvky čalouněné Alcantarou vytvářejí tradiční sportovní nádech a zajišťují komfort, styl a přitažlivost. Sportovní duše vozu se opět projevuje speciálním prošíváním karbonových sedadel Sabelt s moderní reinterpretací loga 75° inspirovanou historickým vozem. Součástí moderní výbavy je například 7" DAB rádio, 7" digitální TFT displej přístrojů a služby CarPlay & Android Auto, automatická klimatizace, audiosystém Beats nebo navigační systém

Sedmdesát pět let historie a úspěchů
Legenda značky se škorpiónem ve znaku se začala psát 31. března 1949, kdy Carlo Abarth (1908–1979) spolu se závodním jezdcem Guidem Scagliarinim založil společnost Abarth & C. Jejich první vůz, model 204 A odvozený od Fiatu 1100, umožnil Taziu Nuvolarimu vyhrát v roce 1950 jeho poslední závod. Od té doby je historie Abarthu plná rekordů, protože značka vždy kombinovala maximální výkon, důkladné řemeslné zpracování a technickou dokonalost. Mezi komponenty navrženými pro sériově vyráběné vozy se v průběhu let stala skutečnou ikonou „stylu Abarth“ výfuková potrubí. Značka dosáhla největších úspěchů v 50. a 60. letech 20. století. V roce 1963 debutoval Fiat-Abarth 595, první Abarth vycházející z nového Fiatu 500, který zcela změnil malý městský vůz a umožnil mu poskytnout maximální dynamický potenciál.
Následující zlaté desetiletí se neslo ve znamení působivé vítězné série: na závodních tratích bylo dosaženo 10 světových rekordů a více než 10 000 vítězství, Abarth dále získal 133 mezinárodních ocenění.
V roce 1971 značku zcela převzala skupina Fiat a legenda pokračovala s modely Fiat 124 Abarth, 131 Abarth a Ritmo Abarth. Roku 2008 značka uvedla na trh novou modelovou řadu vytvořenou pro milovníky motorsportu. Od té doby se nových modelů objevilo na trhu mnoho.

Rok 2022 znamenal pro značku Abarth zcela novou éru, neboť svoji nabídku v Evropě doplnila čistě elektrickým modelem Abarth 500e, který je rychlejší a při jízdě ve městě i na předměstí přináší při řízení vzrušující zážitky.

V roce 2022, v rámci podtržení svého globálního charakteru, pokračoval Abarth také ve své expanzi na brazilský trh uvedením modelu Abarth Pulse, prvního SUV této historické italské značky. O rok později následovalo představení modelu Abarth Fastback.

Kromě toho bylo oznámeno také nové strategické partnerství s oddělením Stellantis Motorsport, jež vdechlo život nejvýkonnějšímu Abarthu všech dob. Nový Abarth 600e, který se představil v zaváděcí variantě Scorpionissima, je navržen tak, aby své fanoušky zaujal svým nezaměnitelným šarmem a při jízdě svým výkonem a agresivním duchem. Již první snímky této zaváděcí verze, jež bude vyrobena v limitované sérii 1949 kusů, nabídly ukázku jejího charakteru a odhalují „ďábla“, který se v tomto voze skrývá a je podstatou jeho přitažlivosti.Abarth 15.2.2024

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar