Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Legendy - Ve znamení oslav a unikátních vozů

Automobilová slavnost LEGENDY, která se koná opět v celém areálu Výstaviště Praha ve dnech 17. – 19. května 2019, vstoupí letos do svého šestého ročníku. Vedle hlavního tématu, kterým jsou historické i soudobé vozy americké produkce, ozvláštní letošní LEGENDY jubilea významných automobilových značek Bugatti, Citroën a k oslavě historického milníku se ve své expozici vrátí i Subaru.

Nad Bugatti svítí hvězda již 110 let

V roce 1909 založil Ettore Bugatti se svým synem, po několika automobilových konstruktérských pokusech, vlastní výrobní podnik ve francouzském Molsheimu. Prvním zde vyrobeným modelem byl Typ 13 s motorem o objemu 1,3 litru, neslavnějším pak Bugatti Royale z roku 1930. Bohatá historie francouzské sportovní značky Bugatti však zažila během 110 uplynulých let svůj zánik i tolik očekávané znovuzrození, nejprve díky konsorciu italských podnikatelů a poté převzetím značky koncernem Volkswagen AG v roce 1995.

Právě jeho zásluhou přišly na svět úchvatné modely Veyron a Chiron, které budou moci návštěvníci letošní slavnosti LEGENDY spatřit. Bugatti Veyron se ve 450kusové sérii vyráběl od roku 2005. Dechberoucí výkon 736 kW (1000 k) zajistil tomuto 4,5 m dlouhému hypersportu vidlicový šestnáctiválec o objemu 7993 cm3. Maximální rychlost vozu přesahuje 400 km/hod. Letošní slavnost LEGENDY však dostala, u příležitosti oslav 110 let značky, zcela unikátní příležitost představit také současný model Bugatti Chiron Sport, který měl premiéru před rokem na autosalonu v Ženevě. Nádherné křivky tohoto hypersportovního vozu důsledně dodržují zákony aerodynamiky. Neuvěřitelný výkon 1 500 koňských sil je dosažen opět díky osmilitrovému benzínovému vidlicovému motoru se čtyřmi turbodmychadly. Vůz využívá ve své konstrukci v největší míře velmi lehká, ale ultra-pevná uhlíková vlákna. Oproti běžné verzi Chiron, došlo u verze Sport k výrazné redukci celkové hmotnosti. I proto dosahuje vůz elektronicky omezené rychlosti až 420 km/h. Jeho hodnota v základní verzi přesahuje částku 67 milionů korun. Vozy byly na slavnost LEGENDY zapůjčeny ze soukromé sbírky.

Století Citroënu v duchu francouzského automobilového stylu


Psal se rok 1919, kdy André Citroën vstoupil se svým prvním modelem Type A (10 HP) na světový automobilový trh. Od té doby dokázala značka Citroën na svých více než třech stovkách modelů demonstrovat osobitý design, technologické inovace, a především elegantní francouzský životní styl. Příkladem technologického potenciálu je unikátní hydropneumatické odpružení. Do historie Citroënu se nesmazatelně zapsaly především model 2CV (známý pod přezdívkou „kachna“) a také ikonický model DS, který mimo jiné proslavila francouzská filmová trilogie Fantomas.
Výrazné úspěchy si Citroën připsal také ve světovém motorsportu. Oslavy 100. výročí jsou významnou součástí letošní prezentace automobilky. I proto představí Citroën na své rozsáhlé expozici ve třech místech slavnosti LEGENDY většinu svých slavných modelů. Tím úplně nejstarším bude Type B z roku 1921, aktuální modely bude naopak reprezentovat SUV novinka C5 Aircross a návštěvníci se mohou těšit rovněž na bohatý kulturní program včetně slavnostního krájení narozeninového dortu i exhibičních jízd.

Průřez šedesátiletou produkcí Subaru
Ke své slavné šedesátileté minulosti se na slavnosti LEGENDY tematicky vrátí také japonská značka Subaru, která představila první svůj model 360 v roce 1958. Za šest desítek let proslula japonská značka především mimořádnou technologickou úrovní svých vozů, zejména vývojem a výrobou motorů s protilehlými písty (známé jako „Boxer“) a stejně technicky dokonalý je dodnes pohon všech kol s názvem Symmetrical AWD. Subaru nabídne seznamem svých vystavených vozů na slavnosti LEGENDY celkový průřez uplynulými šedesáti lety. Zajímavosti expozice bude Adventure zóna a prezentace modelů XV, Outback či Forester. Zájemci o techniku se budou moci seznámit s novým atmosférickým motorem 2,0 l u modelu Levorg.


Přehlídka zvučných jmen

Automobilová slavnost LEGENDY však přivítá i další unikátní sportovní vozy mnoha zvučných značek, které mapují různé dekády vývoje automobilového světa. Obdivovat tak návštěvníci mohou například Aston Martin V8 Vantage GT8, který v mnohém připomene současný závodní speciál kategorie GTE ze seriálu World Endurance Championship.Mezi další skvosty bude patřit historický soutěžní vůz Fiat 131 Abarth, který vyhrál MS v rallye v letech 1977, 1978 a 1980 díky legendárním jezdcům Marku Allenovi a Walteru Röhlovi. Automobilové soutěže bude na slavnosti LEGENDY reprezentovat též ikonická Lancia Stratos HF, která se dočkala prvního vítězství v roce 1974 s Italem Sandro Munarim za volantem na populární Rally San Remo.

Z několika vystavených vozů italské značky Ferrari bude možné obdivovat model F12 TDF, což je jeden ze 799kusové edice dvanáctiválcového modelu F12 Berlinetta, nesoucí označení Tour de France. Britskou supersportovní scénu připomene McLaren 570S GT4. Jak název prozrazuje, jedná se o závodní verzi GT4 a od sériové verze se liší především množstvím aerodynamických prvků. Vůz disponuje výkonem okolo 400 k díky uprostřed uloženému přeplňovanému osmiválci M838TE o objemu 3,8 l s dvojicí turbodmychadel. Stejně jako v minulých dvou letech bude, pouze na slavnosti LEGENDY, k vidění hypersport Pagani Huayra.


Letos není zařazení „rychlostní zkouška“, ale nahradí ji tzv.spanilé jízdy Grand Tour celým areálem. Nejzajímavější exponáty budou vystaveny v Pavilonu rychlosti (uprostřed Průmyslového paláce), dále v Pavilonu Elegance (pravý Prům.palác) a třetí část vlevo je vyhrazena Pavilonu zážitků. A co se nevejde do pavilónů bude vystaveno hned za nimi, především tedy závodní aautomobily. Tady nebude chybět ani Audi Sport Quattro Petra Žáčka, který si vedl výborně v první dvou závodech do vrchu České trofeje.
„Kvůli termínovým kolizím s akcemi na Výstavišti, jsme museli posunout Legendy o tři týdny dopředu. Bohužel dochází i ke kolizi s některými závody, jako ja Rallye Český Krumlov nebo seriál GT v Mostě. Ale s tím bohužel nic neuděláme. Návštěvníkům doporučuji, aby využili k dopravě MHD, neboť ve Sportovní hale se v sobotu večer koná koncert a výhodný je i prodej vstupenek on-line, „ říká Lubor Kos, duchovní otec slavnosti Legendy.

Otvírací doba:
Pátek 17.května: 14 – 20 h
Sobota 18.května: 9 – 20 h
Neděle 19.května: 9 – 17 h
PR + JL 15.5.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar