Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Land Rover Defender - ikona pro 21.století

V Autosalonu společnosti Dajbych, dovozce automobilů Jaguar a Land Rover v Plzni i Praze byl představen nový Land Rover Defender, na který jsme tak dlouho čekali. Poslední sjel z výrobní linky v Nitře. Současný model se vyrábí v Nitře.

{*6]

Nový Land Rover Defender. Ikona přepracovaná pro 21. století, nyní vytváří svou vlastní kategorii. Jeho jedinečná silueta zůstala zachována. Vůz je velmi odolný a zároveň nabízí účelný design a moderní technologie. Ikonický jménem, tvarem i schopnostmi přináší Defender široké možnosti individualizace.

V průběhu sedmi desetiletí si Land Rover vydobyl v srdcích cestovatelů, ale také humanitárních organizací a dobrodružných rodin jedinečné místo. Prověřen v nejdrsnějším prostředí na planetě, nový Defender udržuje tuto pokrevní linii.

Defender se zařadí po bok modelů Range Rover nabízejících nesrovnatelný luxus a všestranných SUV řady Discovery, čímž zkompletuje dynastii značky Land Rover. Verze 110 je pouze začátek nové rodiny vozů s pohonem všech kol na světě. Brzy bude následovat také krátké provedení 90 a v roce 2020 doplní nabídku dvojice praktických užitkových modelů.

Díky působivé siluetě zůstává Defender nezaměnitelný. Minimální převis karoserie vpředu i vzadu poskytuje výborné nájezdové úhly. Designéři transformovali prvky typické pro původní Defender do 21. století. Jde například o malá okna na bocích střechy, zadní dveře otevírané do strany nebo o rezervu umístěnou na nich, která byla pro originál tak typická.
Charakter původního Defenderu byl využit také v interiéru. Běžně skryté části základní karoserie nebo šrouby jsou zde odhalené, čímž je zdůrazněna jednoduchost a praktičnost. Jednou z řady inovací je také volič převodovky umístěný na palubní desce. Díky tomu může být mezi dvojicí předních sedadel ještě třetí sklopné sedadlo. Výsledkem jsou tři místa vedle sebe, přesně jako tomu u původních modelů Land Rover.

Land Rover Defender 110 nabízí pět nebo šest míst, respektive uspořádání 5+2. Prostor pro zavazadla za druhou řadou sedadel má objem 1 075 litrů. Po sklopení druhé řady to je dokonce 2 380 litrů. Defender 90 bude schopný i při délce kompaktního hatchbacku odvézt až šest osob.

Prvky výbavy usnadňující každodenní použití zahrnují praktické věci i pokrokové technologické inovace. Odolná pogumovaná podlaha si snadno poradí s drobnými nehodami každodenních dobrodružství i s expedicemi, které zažijete jen jednou za život. Interiér tak lze snadno vyčistit. V nabídce výbavy dodávané na přání najdeme například látkovou střechu, která kromě jiného poskytuje cestujícím ve druhé řadě Defenderu 110 zážitek ve stylu safari, tedy možnost v případě zastaveného vozidla postavit se a pohodlně sledovat okolí.


Definice odolnosti

Platforma D7x připravená pro extrémní použití je založena na lehkém hliníkovém monokoku. Cílem bylo vytvořit nejtužší karoserii, jakou kdy Land Rover vyrobil. Novinka je třikrát tužší než tradiční řešení založená na žebřinovém rámu. Vznikl tak perfektní základ pro zcela nezávislé zavěšení kol s odpružením vzduchovými nebo vinutými pružinami, který zároveň umožňuje instalaci elektrifikovaných pohonných jednotek.

Stálý pohon všech kol a redukční převodovka, mezinápravový diferenciál a na přání dodávaný zadní diferenciál vybavený elektronicky řízenou uzávěrkou zajišťují perfektní jízdu ať už v měkkém písku pouště, mrazivé tundře arktické oblasti nebo kdekoliv jinde.

S novou generací přichází nastavitelný systém Terrain Response umožňující zkušeným řidičům individuální nastavení vozu dokonale odpovídající konkrétním podmínkám. Méně zkušení řidiči mohou díky inteligentní funkci Auto ponechat rozpoznání terénu na automobilu a ten následně sám upraví své nastavení.

Nová platforma umožňuje světlou výšku podvozku 291 mm. Defender 110 tak nabídne (v nastavení Off Road) přední nájezdový úhel 38°, přechodový úhel 28° a zadní nájezdový úhel 40°. Brodivost 900 mm je doplněna o program Wade zahrnutý do systému Terrain Response 2. Ten přináší řidičům při projíždění takto hlubokých brodů patřičnou jistotu.


Naopak na suchu mohou řidiči využít funkci ClearSight Ground View, kdy systém zobrazuje na středovém displeji prostor kolem předních kol, který je běžně skryt pod kapotou. Stejně snadno jako přeplněné městské ulice zvládne také prudké horské výjezdy, překoná poušť nebo se vypořádá s mrazivými teplotami. Pečlivě naladěný podvozek zaručí jak potěšení z jízdy, tak prvotřídní komfort na dlouhých cestách a v jakémkoliv terénu.


Úsporné a výkonné motory

Nabídka moderních zážehových a ekologicky šetrných naftových motorů zajišťuje dostatečný výkon a nízkou spotřebu paliva v jakémkoliv prostředí. Plug-in hybridní verze (PHEV) umožňující tichou jízdu v čistě elektrickém režimu doplní nabídku v průběhu příštího roku.
Při vstupu vozu na trh bude paleta zážehových jednotek zahrnovat čtyřválcový motor P300 a výkonný šestiválec P400 vybavený mild-hybridní technologií (MHEV). Zákazníci si mohou vybrat také z dvojice čtyřválcových naftových motorů D200 a D240. V obou případech je spotřeba paliva pouze 7,6 l/100 km.


Vznětové motory
TypD200D240
Objem19991999
Výkon200/4000240/4000
Točivý moment430/1400430/1400
Zrychlení10,29,1
Rychlost175188Zážehový motor
TypP300
Objem1997
Výkon300/5500
Točivý moment400/1500-4000
Zrychlení8,1
Rychlost191


Pozn. Objem – cm³, výkon – k/min, točivý moment – Nm/min, zrychlení 0-100 km/h (s), rychlot – km/h

Nízké spotřeby paliva se podařilo dosáhnout díky inovativním technickým řešením, jako je například zcela plochý podvozek. Ten zlepšuje aerodynamiku (pouze 0,38 Cd) a je u všech dostupných variant Defenderu.


Technologie 21. století

Spolu s tímto novým modelem přichází nový multimediální systém Pivi Pro značky Land Rover. Nová generace dotykového displeje je intuitivní a uživatelsky přívětivější, pro nejpoužívanější funkce vyžaduje méně úkonů a nabízí téměř bezprostřední odezvu.
Defender nastupující generace navíc posouvá technologii vzdálené aktualizace software (Software-Over-The-Air, SOTA) na novou úroveň. Tímto způsobem je totiž možné aktualizovat čtrnáct individuálních modulů. Vůz stáhne potřebná data, zatímco zákazník bude spát doma nebo na nějakém velmi vzdáleném místě. Defender se tak bude v průběhu času zlepšovat bez toho, aby bylo nutné navštěvovat dealera značky Land Rover.


Připravený přesně pro vás

Nový Defender bude dostupný s třídveřovou karoserií 90 a pětidveřovou karoserií 110. Defender 90 je až šestimístný, Defender 110 nabídne pěti, šesti a sedmimístné uspořádání. Nabídka výbav zahrnuje úrovně Defender, S, SE, HSE, First Edition a vrcholnou variantu Defender X. Zákazníci si navíc budou moci vůz dále upravit přesně podle svých představ pomocí čtyř paketů: Explorer, Adventure, Country a Urban. Takto široké možnosti se u značky Land Rover objevují poprvé. Každý paket vtiskne Defenderu díky speciálně vybraným prvkům odlišný charakter. V průběhu prvního roku výroby bude k dispozici navíc unikátní provedení First Edition.

Zákazníci si mohou dokonce objednat ochrannou fólii Satin Protective Film, díky které bude lak ještě odolnější. Plně recyklovatelná folie neobsahující žádná rozpouštědla pomůže ochránit vůz před vším od škrábanců na parkovištích až po škrábance od větví. Dostupná bude v rámci továrního příslušenství v barvách Indus Silver, Gondwana Stone a Pange Green. Kromě ochrany nového laku poskytne také unikátní moderní vzhled.


K nové generaci lze kromě základních paketů pořídit další tovární příslušenství. Nabídka těchto prvků je nejširší, jakou kdy Land Rover k nějakému svému modelu připravil. Dostupné je všechno možné od dálkově ovládaného navijáku, přes střešní nebo nafukovací boční stan, až po tažná zařízení a různé střešní nosiče.

Užitná hmotnost až 900 kg, statická nosnost střechy až 300 kg, dynamická nosnost střechy až 168 kg, schopnost odtáhnout přívěs těžký 3 720 kg a brodivost až 900 mm dělají z nové generace Land Roveru Defender ultimátní off-road připravený na každé terénní dobrodružství.


Základní předběžná cena modelu Land Rover Defender 110 se vznětovým motorem D200 je 1 479 104 Kč, se zážehovým motorem P300 je 1 591 150 Kč včetně DPH. Předběžná cena modelu Land Rover Defender 90 startuje od 1 322 000 Kč.
LR +JL 7.2.2020
www.dajbych.cz

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar