Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Kia XCeed PHEV a Ceed SW PHEV - elektrifikované modely

Plug-in hybridní varianty modelů XCeed a Ceed Sportswagon byly podobně jako benzínová a naftová provedení navrženy výhradně pro evropské silnice se zohledněním požadavků evropských a českých zákazníků.

Nové plug-in hybridy Kia XCeed a Ceed Sportswagon jsou zajímavou alternativou k modelům s klasickým benzínovým nebo naftovým motorem. Nové hnací ústrojí kombinuje lithium-iont polymerovou baterii o kapacitě 8,9 kWh, elektromotor o výkonu 44,5 kW a úsporný čtyřválec 1,6 litru ‚Kappa‘ GDI s přímým vstřikováním paliva.


Celkový systémový výkon a točivý moment činí 141 k, resp. 265 Nm; Ceed Sportswagon zrychluje z 0 na 100 km/h za 10,8 s (Kia XCeed za 11,0 s).


Hnací ústrojí spolupracuje se šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou (6DCT). Řidič tak může sám řadit a vychutnat si zábavnější jízdu než v případě hybridních konkurentů vybavených elektronicky řízeným variátorem (e-CVT). Hybridní modely s tradičně používaným ústrojím e-CVT převádějí část výkonu spalovacího motoru přes elektromotor, což přináší výkonové ztráty v důsledku přeměny energie. Ústrojí 6DCT ve vozech Kia umožňuje prostřednictvím převodovky souběžně přenášet výkon spalovacího motoru a elektromotoru při minimálních energetických ztrátách.

Díky technologii rekuperačního brzdění jsou nové plug-in hybridy schopné získávat kinetickou energii a nabíjet baterii při jízdě na volnoběh a během brzdění, což ještě zvyšuje celkovou účinnost hnacího ústrojí.


Ceed Sportswagon dokáže v bezemisním režimu na elektřinu urazit až 60 kilometrů; v případě modelu XCeed činí dojezd až 58 km (oba údaje platí v kombinovaném cyklu podle NEDC). Majitel tak snadno absolvuje většinu každodenních záležitostí a kratších dojíždění na samotnou elektřinu.


Obě vozidla jsou vybavena novým systémem virtuálního zvuku motoru (Virtual Engine Sound) – akustickou varovnou signalizací, která se aktivuje pouze v režimu jízdy na elektřinu za nízkých rychlostí nebo při couvání. Uvedený systém produkuje virtuální zvuk o hlasitosti až 59 dBA k bezpečnému upozorňování chodců na přítomnost vozidla.


Jízda a jízdní chování

Díky nově odladěné jízdní charakteristice pak uvedené varianty svojí dynamikou a zapojením řidiče překonávají jiná provedení modelů s plug-in hybridním pohonem.
Pro obě plug-in hybridní varianty bylo poupraveno nezávislé zavěšení všech kol a řízení vozu, které je naladěno jinak než v případě benzínové či naftové verze příslušných modelů. Díky úpravám si vozidla zachovala stejný jízdní charakter jako verze s konvenčním pohonem, přestože došlo ke změně rozložení hmotnosti hnacího ústrojí.


Kia XCeed Plug-in Hybrid používá stejné hydraulické dorazy propružení na přední nápravě jako benzínová či naftová varianta tohoto modelu. Pryžový doraz propružení plovoucí v hydraulické kapalině tlumiče zajišťuje jízdní pohodlí i na vozovkách se špatným povrchem. Vůz byl navržen tak, aby pohlcoval větší rázy s hladkou a progresivní odezvou, kdy se zamezuje poskakování karoserie ve fázi usazování soustavy odpružení po prudkém stlačení. Řešení zároveň přispívá k lepší odezvě řízení a celkově lepší kontrole pohybů karoserie při současném potlačení ruchů od podvozku při přejezdu nerovností.


Použitá technologie ještě znásobuje potěšení za volantem i bezpečnost cestování. Oba modely jsou standardně vybaveny elektronickým řízením stability (ESC) a stabilizačním systémem Kia VSM, stejně tak jako vektorováním točivého momentu pomocí přibrzďování kol, tedy funkcí zajišťující inteligentní přibrzďování vnitřních kol k potlačení nedotáčivosti v zatáčkách.


Design exteriéru a interiéru

Oba nové modely se pyšní markantními designovými prvky, kterými se odlišují od modelů Kia XCeed a Ceed Sportswagon s klasickým benzínovým nebo naftovým motorem.


V obou případech se vpředu používá nová uzavřená ‚tygří maska‘ ke zvýšení aerodynamiky; Sportswagon navíc zaujme výrazným označením ‚eco plug-in‘ na karoserii. Nabíjecí konektor je prakticky začleněn do levého předního blatníku. V obou případech vozy standardně obouvají 16" kola z hliníkové slitiny, avšak pro každý model je připraven nový specifický design kol; na přání jsou k dispozici 17" (Ceed Sportswagon), resp. 18" kola (XCeed). S ohledem na účinnější proudění vzduchu a celkově sportovnější vzhled je Ceed Sportswagon dále speciálně vybaven nárazníky pro verzi Ceed Sportswagon GT-Line.


Ve sportovně pojaté kabině byla zachována stejná přístrojová deska orientovaná na řidiče, nízká poloha sedadel a praktická ergonomie stávající modelové řady Ceed. Nové plug-in hybridní varianty však přinášejí řadu nových funkcí ke zvýšení užitné hodnoty z pohledu majitelů, kteří chtějí nové hnací ústrojí využít skutečně na maximum.
Obě vozidla jsou vybavena ukazatelem nabíjení, který slouží jako optická indikace nabíjení vozidla nebo plného nabití baterie. Ukazatel najdeme nahoře na přístrojové desce, aby řidič mohl zvenčí rychle překontrolovat stav nabití vozidla.


Oba modely používají 10,25" dotykový displej infotainmentu a navigace. Systém pro plug-in hybridní varianty navíc zahrnuje novou jedinečnou funkci, která majitelům pomáhá vyhledávat nabíjecí stanice v okolí nebo na trase do cíle zadaného v navigaci. Na displejích se též mohou zobrazovat důležité informace hnacího ústrojí, zbývající úroveň nabití baterií a grafika využití energie. Kromě toho si může majitel na dotykovém displeji nastavit plán nabíjení vozidla při zapojení v domácnosti, aby využíval levnější tarif mimo špičku (noční proud). Standardní součástí obou systémů palubního infotainmentu je technologie Apple CarPlay a Android Auto; systém 10,25" dotykovým displejem a navigací disponuje funkcí pro současné připojení až dvou mobilních zařízení přes Bluetooth.


Přístrojový štít také nabízí jedinečnou grafiku plug-in hybridního ústrojí Kia se zobrazováním zbývající úrovně nabití, očekávaným dojezdem na elektřinu a tokem energií mezi bateriovým modulem, spalovacím motorem a elektromotorem. Nový plně digitální přístrojový štít Kia‚ o úhlopříčce 12,3" je navržen pro maximálně srozumitelné předávání informací prostřednictvím několika jedinečných grafik. Displej přístrojového štítu o vysokém rozlišení 1920x720 obrazových bodů jednotně nahrazuje dnešní tradiční rychloměr a otáčkoměr ve vozech značky.


Funkce vyhřívání, ventilace a klimatizace ‚Driver Only‘ (samotný řidič) – aktivovaná novým tlačítkem na přístrojové desce – okamžitě deaktivuje proudění vzduchu do všech výdechů ventilace v kabině s výjimkou těch, které jsou bezprostředně u řidiče. Ventilační režim snižuje odběr energie z baterie ventilační soustavou, avšak bez negativních dopadů na tepelný komfort řidiče. Uvedená funkce na rozdíl od běžných systémů ventilace pouze nepřiškrtí vybrané výdechy ventilace a nepřesměruje vzduch jinam; namísto toho ventilátory skutečně vypne, čímž šetří energií.


Promyšlené řešení hnacího ústrojí

Modelová řada Ceed byla od počátku navržena pro zástavbu nového hybridního ústrojí. To znamená, že zástavba plug-in hybridního ústrojí má jen minimální dopady na využití prostoru, neboť konstrukce byla od počátku navržena ve prospěch snadného začlenění bateriového modulu pohonu.

Bateriový modul o kapacitě 8,9 kWh najdeme vedle palivové nádrže o objemu 37 litrů pod zadními sedadly. Ceed Sportswagon Plug-in Hybrid nabízí zavazadelník o objemu 437 litrů; po sklopení zadních sedadel (dělených v poměru 40:20:40) vznikne až 1506 litrů. Kia XCeed s plug-in hybridním pohonem disponuje zavazadelníkem o objemu 291 litrů s možností zvětšení sklopením zadních sedadel až na 1243 litrů. Pod podlahou kufru je v obou modelech vyhrazeno místo k uložení nabíjecího kabelu.

Oba modely jsou k dispozici s paketem závěsného zařízení s možností tažení brzděného přívěsu do hmotnosti až 1 300 kg – což je v rámci vozů s hybridním pohonem ojedinělá záležitost.TECHNICKÉ SPECIFIKACE - KIA XCeed PHEV a Ceed Sportswagon PHEV

Motor: DOHC, řadový čtyřválec
Zdvihový objem: 1580 cm3
Max. výkon:105 k (77 kW) při 5700/min
Točivý moment: 147 Nm při 4000/min

Baterie a elektromotor
Typ baterie:Lithium-iont polymerová
Napětí baterie:360 V
Kapacita baterie:8,9 kWh
Max. výkon:60,5 k (44,5 kW)
Točivý moment:170 Nm

Hybridní soustava jako celek
Systémový (celkový) výkon:141 k (104 kW)
Systémový (celkový) točivý moment:265 Nm

Převodovka
Šestistupňová dvouspojková převodovka (DCT)


Podvozek a odpružení
Vpředu Vpředu: Nezávislé zavěšení všech kol, vzpěry McPherson uložené v pomocném rámu, vinuté pružiny a plynové tlumiče, stabilizátory
Vzadu:Nezávislé zavěšení všech kol, dvojité lichoběžníkové vzpěry uložené v pomocném rámu, vinuté pružiny a plynové tlumiče, stabilizátory


Rozměry Sportswageon: 4605 x 1800 x 1465 mm
Rozměry XCeed: 4395 x 1626 x 1483 mm
Rozvor (oba): 2650 mm


Rychlost:Sportswagon 195 km/h
Rychlost: XCeed: 188 km/h
Zrychlení 0-100 km/h Sportswagon: 10,8 s
Zrychlení 0-100 km/h: 11,0 s
Maximální rychlost Sportawagon: 195 km/h
Rychlost XCeed: 188 km/hKIA 11.5.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar