Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Kia Carnival - prostorná, pohodlná a výkonná

Nejnovější MPV značka Kia – Carnival přináší lepší jízdní vlastnosti, snadné ovládání, variabilně využitelný interiér, větší luxus, nižší spotřebu a moderní design exteriéru i interiéru. Konstrukce nové generace byla provedena na základě připomínek zákazníků a jejich reakcí na předchozí model.

 

Poptávka po velkoprostorových automobilech neustále roste, a kdo nechce ztratit získanou pozici, musí chtě nechtě inovovat. Pozadu nechce zůstat ani Kia, proto přepracovala model Carnival. Většina vozů MPV se spíš zvětšuje, ale Kia zvolila jiný postup. Do délky vůz zkrátila, do šířky a výšky zvětšila.

Přestože navazuje na svého předchůdce, pokud jde o styling, nemá s ním společný ani jeden prvek. Čelní maska je robustnější a čistší, kapota strmější, spodní hrana čelního skla přesunuta dopředu. Zadní část a výklopná stěna zavazadlového prostoru mají „hranatější" vzhled, podpořený širším rozchodem a většími koly.

Ukázalo se, že zákazníci preferují u dnešních MPV kratší a ovladatelnější vůz - při zachování sedmi sedadel. Zatímco délka se zkrátila o 120 mm, tak naopak šířka se zvětšila o 40 mm a výška o 25 mm.

Zpracování interiéru je jednoduché, moderní s výrazným použitím kvalitních materiálů. Sedadla v uspořádání 2+3+2 kombinují v sobě dobrou oporu s velkorysými proporcemi. Sedáky vnějších sedadel v prostřední řadě jsou široké 500 mm, prostřední pak o 40 mm užší, v třetí řadě jsou obě sedadla identická. Sedadla obou zadních řad lze samostatně posunovat vpřed i vzad, naklánět, sklápět dopředu, překlopit nebo vymontovat. Pohodlný přístup k nim umožňují široké boční posuvné dveře, elektricky ovládané, stejně jako zdaní dveře. Čtyřramenný volant s širokým věncem má nastavitelný sklon a úhledně rámuje sdružené přístroje s analogovými ukazateli. Displej palubního počítače zobrazuje důležité informace a nechybí ani automatická třízónová klimatizace. Stylově zpracovaná středová konzola, lemována velkými větracími otvory, zahrnuje přístroje uspořádané v logických horizontálních vrstvách. Řadicí páka je na vystouplé části přístrojového panelu.

Při plné konfiguraci sedadel nabízí zavazadlový objem 172 l, ale při postupném odstraňování sedadel se zvětšuje na 1485 l, resp. až 3440 litrů (naloženo po střechu). Přitom se délka prodlužuje z 995 (pětimístný) na 1842 mm.

Carnival je na českém trhu k dispozici s vylepšeným vznětovým čtyřválcem 2.9 CRDi s elektricky ovládaným turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek VGT. Systém VGT navyšuje výkon o 30 kW na 136 kW a točivý moment o 34 N.m na 343 N.m. Současně se podařilo snížit spotřebu na 7,8 litru, takže na jednu nádrž (80 l) ujedete pěknou porci kilometrů. Pohonná jednotka je standardně spojena s pětistupňovou mechanickou převodovkou, na přání s pětistupňovou samočinnou se sekvenčním řazením. Na přání lze individuálně vybavit vůz zážehovým V6 2.7 o výkonu 139 kW.

Širší rozchod (+ 60 mm vpředu, + 85 mm vzadu) a zkrácená celková délka o 120 mm společně s pevnější a tužší karosérií se výrazně projevily na dynamice a ovladatelnosti.

Podobně jako u systémů na sedanu Magentis bylo nezávislé zavěšení kol přepracováno pro vůz typu MPV, aby se snížilo naklánění karoserie, ponořování přídě při brzdění a zaklánění zádě při rozjezdu. Vpředu použité přepracované vzpěry McPherson jsou lehčí a opatřeny vinutými pružinami. Zadní tuhou nápravu nahradila víceprvková, která nebývá u MPV běžná.

Výkonná brzdová soustava s kotouči na všech kolech je doplněna ABS s EBD, elektronickým stabilizačním programem ESP, protiprokluzovým systémem TCS a brzdovým asistentem BAS.

Pro evropské trhy je vybaven předními bočními a hlavovými airbagy (v bočním obložení střechy), které chrání cestující ve všech třech řadách sedadel. Ty jsou také součástí základní výbavy, stejně jako ABS+EBD + BA, elektricky ovládaná okna a zrcátka, třízónová klimatizace včetně ovládání ve druhé řadě, palubní počítač nebo parkovací senzory.

Aby se Carnival co nejvíce přiblížil vkusu evropských zákazníků byl vyvíjen nejen v Koreji a USA, ale také v německém středisku.

 

Základní technické údaje

Motor: vznětový přeplňovaný čtyřválec DOHC

Objem: 2902 cm³

Výkon: 136 kW (185 k) při 3800/min

Toč.moment: 343 N.m při 1500-3500/min

Rychlost: 197 km/h

Zrychlení 0-100 km/h: 12,9 s

Spotřeba

(město/mimo město/kombin.): 10,2/6,4/7,8 l/100 km

Rozměry: 4810 x 1985 x 1750 mm

Rozvor: 2890 mm

Základní cena: 719 980 Kč (N1 619 980 Kč)

 

Jindřich Lasík, 26.7.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar