Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

KIA EV3 - SUV s dojezdem až 600 km

Kia odhalila nové kompaktní SUV s označením EV3, které bylo od počátku navrhováno jako elektromobil. Model EV3 napomůže zlepšit dostupnost elektromobility zákazníkům, kteří preferují udržitelnou mobilitu.

EV3 čerpá z moderních technologií Kia a zákaznicky zaměřených hodnot většího SUV s označením EV9, jemuž se dostalo řady poct a ocenění. Novinka tak do segmentu kompaktních SUV s elektrickým pohonem přináší jedinečné zkušenosti. Model EV3 má potenciál výrazně překonat očekávání zákazníků, podpořit atraktivitu elektrických SUV i zlepšit jejich celkové vnímání v očích veřejnosti.

Vertikální přední světlomety, zasazené až k okrajům čelní partie s čistými povrchy, přispívají k optickému rozšíření vozu a jeho mimořádně sebejistému postoji

Technicistní vzhled karoserie z bočního pohledu stvrzuje dlouhá elegantní linie střechy, hladce se svažující až po výklopnou záď ve stylu hatchbacku. Sportovní silueta společně s objemnou kabinou přispívá k prostornému interiéru; pokrokový charakter na druhé straně zvýrazňují jedinečné vizuální „propletené“ plochy a grafické prvky.

K pocitu pevnosti přispívá robustní černý dekor, zdůrazňující propojení mezi masivními zadními sloupky SUV a dynamickou křivkou střechy.
Robustnější vzhled nabízí provedení GT-Line. Vpředu zaujme kontrastní dekor ve spodní partii, akcentující dynamický vzhled vozu, zatímco k ještě sportovnější a kultivovanější podobě přispívá integrovaná spodní část nárazníku.


Design interiéru

Kia vytvořila funkční a praktický až pětimístný interiér s atmosférou obytného prostoru ke zpříjemnění života posádky během samotného cestování nebo např. čekání na dobití vozidla.

Součástí středového panelu je posuvný stolek.Interiér nabízí ambientním osvětlením s mnoha možnostmi nastavení a ultra pohodlnými sedadly s relaxačním režimem sklápění. EV3 s předním kufrem o objemu 25 litrů a hlavním zavazadelníkem o velikosti 460 litrů nabízí největší zavazadlový prostor ve své třídě. Dvojitou podlahu zavazadelníku lze zvýšit nebo snížit o 140 mm.

Širokoúhlý displej 30" – včetně digitálního přístrojového štítu 12,3", panelu ovládání klimatizace o velikosti 5" a dalšího 12,3" displeje palubního systému AVN – zprostředkuje hladké dotykové ovládání klimatizace a nabídku intuitivních informací v čisté grafické podobě. Obrazovka protažená až do středu přístrojové desky zpřístupňuje oběma předním pasažérům nejrůznější funkce včetně palubní zábavy a navigace.

Řadu funkcí EV3 – například jízdní režimy, tempomat, funkce zábavy a navigaci – lze jednoduše ovládat stiskem tlačítka na volantu.


Elektrický pohon

EV3 měří na délku 4 300 mm; šířka vozu činí 1 850 mm, výška 1 560 mm a rozvor náprav 2 680 mm. Vůz používá nejmodernější systém elektrického pohonu předních kol, postavený na podvozkové platformě E-GMP s využitím technologie akumulátorů Kia čtvrté generace. Provedení EV3 Standard bude spojeno výhradně s akumulátorem o kapacitě 58,3 kWh; verze EV3 Long Range bude vybavena akumulátorem 81,4 kWh.

V obou případech se používá elektromotor 150 kW / 283 Nm, umožňující vozu zrychlovat z místa na 100 km/h již za 7,5 sekundy. Nejvyšší rychlost EV3 dosahuje 170 km/h.


Ve snaze o dosažení optimální provozní efektivity EV3 se vůz chlubí vylepšenou aerodynamikou karoserie včetně 3D zakrytování celého spodku vozu s výsledným součinitelem aerodynamického odporu na pozoruhodné úrovni 0,263 Cd. Nejmodernější jednotka energetického managementu baterie (BMU) společně s jednotkou pro monitorování článků (CMU) zajišťuje co nejefektivnější využití energie vysokonapěťových akumulátorových systémů o kapacitě 58,3 kWh, resp. 81,4 kWh.

Provedení EV3 Long Range nabízí odhadovaný dojezd až 600 km (podle WLTP). Tato pozoruhodná flexibilita dodá potřebnou jistotu vypravit se i na delší cesty. A pokud by přeci jen bylo nutné akumulátor EV3 během cesty doplnit, cestující mohou pohodlně setrvat v interiéru připomínajícím obytný prostor, zatímco pokročilý systém pro management dobíjení vozidla zajistí dobití akumulátoru z 10 na 80 procent již za cca 31 minut .


Technologie a bezpečnost

Model EV3 přichází s řadou ultra pokročilých funkcí na podporu bezpečnosti, řízení, pohodlí a dobíjení, obvykle vídaných pouze ve velkých SUV s elektrickým pohonem.

Pokročilé asistenční systémy pro řízení (ADAS) zahrnují eDTVC (elektronické dynamické vektorování točivého momentu) na podporu hladkého a stabilního předávání energie mezi EV3 a povrchem vozovky. Další pomocnou rukou řidiče a jeho zdrojem jistoty za volantem je systém autonomního nouzového brzdění, jakož i aktivní systém pro jízdu v pruzích, asistent pro jízdu na dálnici a asistent pro zamezení kolizím při couvání.

Dálkově ovládaný inteligentní parkovací asistent Kia podporuje sebejisté a bezpečné manévry s EV3 při zajíždění nebo vyjíždění z úzkých parkovacích míst, aniž by řidič musel sedět v kabině vozidla. Další novinkou v segmentu kompaktních SUV s elektrickým pohonem je 12" head-up displej (HUD), promítající informace do zorného pole řidiče v prostoru čelního skla.

EV3 je prvním modelem značky s novou technologií rekuperačního brzdění i-Pedal 3.0, umožňující řidiči upravovat intenzitu rekuperačního brzdění podle aktuální potřeby včetně možnosti ovládání jedním pedálem. Výsledkem je optimální využívání energie při současném snížení únavy na dlouhých cestách s vozidlem, které v zájmu co nejvyššího uživatelského pohodlí zvládne delší vzdálenost na jedno dobití.

Kia jako vůbec první výrobce v segmentu kompaktních elektrických SUV nabídne technologii napájení V2L (vehicle-to-load), umožňující uživatelům napájet nejrůznější externí spotřebiče, jako například notebooky, malé chladničky, kávovary nebo fény na vlasy. Aplikace Digital Key 2.0 zbavuje majitele nutnosti nosit u sebe fyzický klíč, neboť k odemknutí a spuštění EV3 postačí samotný chytrý telefon nebo hodinky. Digitální klíč od EV3 je navíc možné pohodlně sdílet s přáteli nebo členy rodiny.


EV3 je prvním elektrickým modelem značky, v němž se představí technologie „AI asistenta“ Kia, nedávno uvedená v kompaktním sedanu Kia K4. Uvedená technologie poskytuje zákazníkům nové a pokrokové způsoby interakce včetně přímého a intuitivního ovládání funkcí vozidla ve prospěch pohodlí a optimální produktivity během času stráveného na palubě vozidla. Uvedené funkce začne Kia brzy uvádět do všech svých elektromobilů, modelem EV3 počínaje.


EV3 se v červenci 2024 nejprve představí v Koreji; následovat bude uvedení na evropských trzích v druhé polovině roku. Kia plánuje rozšiřovat prodej EV3 do dalších regionů; uvádění na další trhy lze očekávat po vstupu na evropské trhy.KIA 24.5.2024

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar