Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Jeep Commander - luxusní offroad

Značka Jeep, která letos slaví 65. narozeniny, má po celém světě mnoho příznivců, hlavně díky pověstnému Jeepu Willys, který se proslavil za druhé světové války a stal se synonymem terénních automobilů a vzorem pro mnoho dalších podobných modelů.

 

Jenže ne každý je vyznavačem tvrdého offroadu, pro který je jako stvořený model Wrangler. Do terénu se můžete vydat také třeba s modelem Cherokee. Kdo miluje značku Jeep, ale zároveň upřednostňuje luxus, ten sáhne zřejmě po Grand Cherokee. A pokud ani ten se snad někomu nezamlouvá, tak může sáhnout po novince nazvanou Commander, s níž jsme se mohli blíže seznámit na akci pořádané v jezdeckém areálu Zduchovice nad Kamýkem nad Vltavou.

Ačkoliv informace hlásají, že jde o první Jeep, který převeze sedm cestujících, tak to zas tak úplná pravda není. Jeho kořeny sahají až do roku 1946, kdy Jeep Willys Station Wagon měl také sedm sedadel.

V Commanderu jsou sedadla uspořádána ve třech řadách, přičemž každá ze zadních řad je umístěna výše než ta přední. Po sklopení třetí řady vznikne rovná podlaha úložného prostoru, čímž se základní objem zvětší z 170 na 973 litrů. A když sklopíte ještě i druhou řadu máte k dispozici 1775 litrů, a to už něco převezete. Stupňovitá střecha zajišťuje dostatek prostoru nad hlavami cestujících na pohodlných zadních sedadlech.

Novinku firmy Jeep charakterizuje svislé čelní sklo, které stejně jako zadní svítilny, zadní část vozu i kolmé boky a boční okna vzdávají hold tradičnímu designu vozů Jeep. Commander působí velmi silným výrazem. Pravé úhly a přímé linie se hrdě hlásají k minulosti slavné značky a naznačují její budoucí směr vývoje. Proto také nemohly na prezentaci chybět pravé americké Jeepy Willys v plné polní, které dotvářely patřičnou atmosféru.

Přestože je Commander jen o 37 mm delší než nový Grand Cherokee, přesto poskytuje stejné terénní schopnosti i manévrovatelnost.

Jeep Commander je zároveň jediným automobilem v dané kategorii, který nabízí dvojici zážehových  motorů V8 a moderní vznětový šestiválec, využívající nejmodernější technologie značky Mercedes Benz jako např. vysokotlaké přímé vstřikování nebo turbodmychadlo s proměnnou geometrií lopatek.

 

Pohonné jednotky

 

Vznětový V6 3.0 CRD

Výkon: 218 k (/160 kW) při 4000/min

Točivý moment: 510 N.m při 1600-2000/min

Rychlost: 191 km/h

Prům.spotřeba: 10,8 l/100 km

 

Zážehový V8 Hemi 5.7

Výkon: 326 k (240 kW) při 5000/min

Točivý moment: 500 N.m při 2400-5100/min

Rychlost: 208 km/h

Prům.spotřeba: 15,5 l/100 km

 

Rozměry: 4787 x 1899 x 1826 mm

Rozvor: 2780 mm

Světlá výška 250 mm

Nájezdový úhel vpředu/vzadu: 34º/27º

 

Obě verze  jsou spojeny s pětistupňovou samočinnou převodovkou, u silnější verze se zdokonaleným řazením. Vůz využívá podvozek i pohonná ústrojí z modelu Grand Cherokee s nezávislým zavěšením předních kol pomocí lichoběžníkové nápravy.Vzadu je klasická tuhá náprava s pětiprvkovým zavěšením. Pružení vpředu i vzadu obstarávají vinuté pružiny a plynokapalinové tlumiče. Pérování je na náš vkus až hodně měkké, což se projeví jak při jízdě na silnici, tak i „houpáním" při překonávání terénních překážek. Můžeme říct, že je na chlup stejné jako u Grand Cherokee. Bohatá standardní výbava zahrnuje mj. stabilizační systém ESP s funkcí omezující riziko převrácení.

Terénní schopnosti obstarává na výbornou pohon systému všech kol Quadra-Drive II s elektronicky ovládanými samosvornými diferenciály. Umožňují měnit poměr síly nejen mezi nápravami, ale také na jednotlivých nápravách, takže lze teoreticky převést téměř 100 procent síly na jediné kolo. Do těžkého terénu je rozdělovací převodovka vybavena ještě redukčním převodem.

Pro český trh jsou určeny dvě verze a dva stupně výbavy. Nejlevnější je 3.0 CRD V6 za 1 380 000 Kč. Lépe vybavené verze Limited jsou za 1 585 000 Kč (3.0 CRD V6) respektive za 1 800 000 Kč (Hemi 5.7 V8).

 

Jindřich Lasík

 

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar