Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Jaguar XKR v edici Portfolio

Jaguar chce ještě více zvýšit prestiž modelu XKR speciální edicí Portfolio. A tak vybavila sportovní automobil s přeplňovaným zážehovým motorem o objemu 4,2 litru mnoha výraznými doplňky.

Jestliže se v názvu některého z modelů Jagaur objeví „R“, potom si můžete být jisti, že jde o velice rychlý vůz, v případě kupé XKR dokonce o nejrychlejší Jaguar. Se šestistupňovou samočinnou převodovkou je vidlicový osmiválec 4.2 přeplňovaný dmychadlem Roots schopný dosáhnout elektronicky omezené rychlosti 250 km/h a „stovku“ udělá za 5,3 sekundy.
Vůz si zachovává energický sportovní styl modelu XKR, především zásluhou rozšířeného předního nárazníku, větracích otvorů v kapotě, mřížce s hliníkovým povrchem a bočních výdechů horkého vzduchu. Celkový vzhled vylepšuje ještě barva Celestian Black a 20“ leštěná kola Cremona z lehkých slitin a pěti paprsky. Interiér představuje sofistikované prostředí účelově zaměřené na řidiče díky prvotřídní ergonomice, komfortní technologii a přehlednému a jednoduchému informačnímu displeji na přístrojové desce.
Jaguar XKR Portfolio spojuje proslulý design a sílu 560 N.m s pokročilými technickými a výrobními dovednostmi firmy Jaguar, aby pozvedl model XKR na vyšší úroveň.
Každé XKR těží z prvotřídní vyspělé hliníkové konstrukce, která zajišťuje, že vysokému výkonu 420 k odpovídá dynamický, lehký a dobře ovladatelný podvozek s výbornými jízdními vlastnostmi.
Při vývoji brzdové soustavy spolupracoval Jaguar s firmou Alcon na vytvoření největších a nejsilnějších brzd, jaké kdy tento britský výrobce použil. Nový systém brzd vznikl na základě výsledků testování odborníky ze specializovaného centra firmy Jaguar, které sídlí vedle závodního okruhu Nürburgring. Brzdové kotouče o průměru 400 mm (+ 45 mm oproti standardnímu XKR) jsou vybaveny šestipístovými třmeny, zatímco zadní čtyřpístové třmeny pracují na kotoučích o průměru 350 mm. Rýhy na povrchu kotoučů ve tvaru půlměsíce, vyvinuté pro závodní použití, zabraňují usazování nečistot v brzdových destičkách a zlepšují brzdné vlastnosti v extrémních podmínkách. Brzdy dosahují stále stejné účinnosti, neboť systém umožňuje rychle a efektivně rozptýlit vzniklé teplo.
Vůz používá buď 19“ kola s pneumatikami vpředu 245/40 a vzadu 275/35 nebo větší 20“ kola s obutím 255/35 resp. 285/30
Za předními koly jsou nové, z leštěného hliníku vyrobené, výdechy horkého vzduchu, vyrobené z leštěného hliníku, s indikátorem postranního vyrovnání.
Exkluzivní exteriér v provedení Celestian Black slouží k odlišení edice XKR Portfolio. (spojené království a Švýcarsko mají možnost výběru barvy Liquid silver). Velké množství nových prvků ještě více podporuje pocit luxusu. Unikátní a krásné provedení interiéru ve strojově obráběném hliníku je nabízeno v sériové výbavě, zákazníci si však mohou vybrat ještě elegantní provedení z ořechového dřeva satin american. Efekt dotváří nová kožená řadicí páka voliče, madla dveří, kontrastní prošívání v prostoru pro cestující, nebo výrazné prahy.
Jaguar XKR Portfolio drží ještě jedno prvenství mezi vozy se šelmou ve znaku, neboť je vzorem spolupráce s firmou Bower & Wilkins, specializující se na audio příslušenství. Tento výrobce reproduktorů spolupracuje s Jaguarem na vytvoření systému pro koncept C-XF, ale XKR Portfolio je prvním výrobkem, který těží z této spolupráce. S použitím audiosystému Jaguar 525W premium se zvukem Dolby pro Logic ii surround vytvořila firma Bowers & Wilkins systém reproduktorů speciálně pro interiér.


Základní technické údaje (kupé)
Motor: zážehový přeplňovaný osmiválec
Objem:4196 cm³
Výkon: 313 kW (420 k) při 6250/min
Točivý moment: 560 N.m při 4000/min
Rychlost: 250 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 4,9 s
Kombin.spotřeba: 12,3 l/100 km
Rozměry: 4791 x 1892 x 1322 mm
Rozvor: 2752 mm

JL, 7.5.2007


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar