Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Jaguar XKR - kompresorová šelma (II)

Elegantní tvar modelu XK staví na odkazu původních sportovních vozů řady XK a E-type, kdy kombinuje tuto nezaměnitelnou siluetu vozů Jaguar s moderním designem a dává tak vzniknout unikátnímu spojení sportovnosti a elegance.

 

Jaguar E

Jaguar E

Jaguar XK

Jaguar XK

Model XKR posouvá sportovní vzhled ještě o stupínek výš, což nejvíce zdůrazňují nový přední nárazník s velkým nasávacím otvorem a voštinovou mřížkou, boční větrací otvory z hliníku, otvory přívodu vzduchu v kapotě, hliníková úprava zadní lišty a vybraných vnějších lišt, unikátní 19" a 20" litinová kola, černé třmeny kotoučových brzd s logem ‚R‘, výfuk se čtyřmi koncovkami a upravený spodní nárazník.

Ian Callum, ředitel designerského oddělení Jaguar, k tomu dodává: „Ve společnosti Jaguar si říkáme, jak jsou naše modely nové generace‚ krásná a rychlá auta". Je to fráze, která vystihuje naši značku a lze ji aplikovat na každý z vozů, u nás projektovaných. Byli jsme hrdí na reakce, které vůz řady XK při svém odhalení  vyvolal - je tak krásný, jak byste od sportovního automobilu značky Jaguar očekávali. Vzhled nového modelu řady XKR nyní ještě více zdůrazňuje věcný aspekt našeho přístupu k designu.

„Působivá muskulární linie, která začíná u předních kol a táhne se přes oblast kabiny až k zadním blatníkům, zůstává zachována. Tento nápadný symbol síly a výkonu jsme ještě zvýraznili přidáním některých prvků jako například otvorů přívodu vzduchu v kapotě, které napovídají o vybavení vozu přeplňováním a  litinových kol, vyplňující oblouky podběhů a dodávající vozu kompaktní vzhled."


Design interiéru se setkal se stejně pozitivním ohlasem a kabina vozu představuje sofistikované prostředí zaměřené na řidiče.

Unikátní design sportovních sedadel s dodatečnou boční podporou jak u řidiče, tak na sedadle spolujezdce, se honosí symbolem ‚R‘ na opěrkách hlavy, který rovněž naleznete na rychloměru, volantu a voliči automatické převodovky. Design hliníkového vnitřního obložení, byl převzat z konceptu, představeného v roce 2005.

V provedení Luxury Sports jsou sedadla nastavitelná v šestnácti variantách, přístrojová deska, obložení dveří a středová konzole potaženy jemnou kůží.


Stejně jako model XK, bude rovněž XKR o své místo na výsluní bojovat v sektoru velkých luxusních sportovních vozů . Od roku 1999, kdy tento sektor celosvětově zaznamenal prodej necelých 50 000 vozů, se jeho velikost zdvojnásobila.

XKR bude apelovat na vybranou skupinu zámožných zákazníků, kteří mají zálibu v luxusních produktech. Jaguar XKR je určen těm,  kteří vyžadují Grand Tourismo a zároveň automobil s ryze sportovními rysy. Nejvýkonnější vůz ze všech krásných a rychlých Jaguarů smazává rozdíly mezi supersporty, jejichž největším problémem je nevhodnost ke každodennímu použití, a usedlejšími turistickými vozy, které jsou naopak omezeny svou nadbytečnou hmotností.

Nyní si zákazník může zakoupit vůz, který se chová jako skutečný ušlechtilý sportovní vůz a přesto nabízí vysokou úroveň komfortu, stylu a techniky.

 

Jindřich Lasík, 1.8.2006

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar