Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Jaguar XJ - diskrétní oživení

Britský Jaguar opět zvedl o kousek dál úroveň luxusních vozů novou generací sedanu XJ. Ke celohliníkové konstrukci, špičkovým technologií a výbornému dílenskému zpracování se přidávají další prvky, díky nímž by se měl vůz stat žádanějším.

V roce 2003 uvedl Jaguar na trh sedan XJ s výrazně lehčí hliníkovou karoserií a také s dvěma rozvory a délkami – 5091 mm, resp. 5215 mm a 3034 mm, resp. 3159 mm (šířka 1898 mm, výška 1448 mm). Tím dosáhl optimalizované spotřeby i jízdních výkonů. Nyní představili Angličané decentně modernizovaný model roku 2008. Přestože má delší rozvor než konkurence, tak je vůz lehčí. Hliníková skořepina je o 60 procent pevnější a o 40 procent lehčí dříve model. Díky snížené hmotnosti lépe zrychluje, brzdí a je hospodárnější.
Pro nový model byly vybrány čtyři benzinové verze a zkrátka nepřijdou ani příznivci dieselů.


Vznětový motor
V6 2.7D – 207 k, 435 N.m při 1900/min.

Benzinové motory
V6 3.0 – 238 k, 293 N.m při 4100/min
V8 3.6 – 258 k, 335 Nm při 4200/min
V8 4.2 – 298 k, 411 N.m při 4100/min
V8 4.2 – 395 k, 541 N.m při 3500/min (s mechanickým kompresorem)

K Jaguaru patří také různé technické inovacemi, jako je akustické laminované sklo nebo počítačem řízený aktivní podvozek Cats.Pomocí senzorů, které neustále sledují zavěšení kol a pneumatické pružiny a řídicí jednotky elektronicky přizpůsobuje tlumení v závislosti na jízdní situaci. Sériové vzduchové pérování působí zároveň se samočinným vyrovnáváním světlé výšky. Od 160 km/h automaticky snižuje úroveň karoserie o 15 mm z důvodu lepší aerodynamiky, stability a hospodárnosti. Každé XJ je vybaveno stabilizačním systémem, automatickým omezovačem rychlosti, volitelným systémem kontroly tlaku v pneumatikách, adaptivním tempomatem s mikrovlnnou radarovou technologií atd.
Šestistupňová automatická převodovka pracuje hladce a rychle a přenáší sílu na zadní kola.. Její schopnost zvládnout vysoké točivé momenty umožňuje efektivněji využívat vyšších rychlostních stupňů, což vede ke snížení spotřeby. Při hmotnosti mezi 1540 až 1670 kg zrychlí model XJ v rozmezí 5,3 až 8,2 sekundy. Podle zvolené poháněcí jednotky se jeho spotřeba pohybuje od 8,1 do 12,1 litru na sto kilometrů. Integrované akustické odtlumení přispívá k potlačení hluku v prostoru pro cestující. Využívá speciálních materiálů, pohlcující hluk, a vzduchotěsných těsnění mezi karoserií a motorem, které snižují hlučnost motoru. Akustické laminované sklo minimalizuje pronikání hluku zvenčí.
Změna masky, boků a zadní části dodává vozu sportovnější a robustnější vzhled. Každý Jaguar musí mít svoji typickou tvář, kterou si nespletete s jiným vozem, když jej spatříte ve zpětném zrcátku. V případě XJ je mřížka masky odlišná ve tvaru sítě. Za předními koly jsou umístěny dva nápadné difusory a nad nimi nová zrcátka se směrovkami. Přepracovaný zadní díl charakterizuje nový tvar nárazníku, úzký spoiler a jiné koncovky výfuku.
Modelový rok 2008 přinesl rovněž zhodnocení interiéru. Vyhřívaná přední sedadla mohou být za příplatek vybaveny odvětráváním. Všechna sedadla mají kožené lemování a cestující vzadu více prostoru pro nohy díky změně tvaru opěradel předních sedadel. Model bude využívat poslední model konektivity BluetoothtM, který umožní připojit až pět schválených mobilních telefonů. Řadu prvků vozidla ovládá řidič svým hlasem pomocí systému Jaguarvoice. Adaptivní stabilizační systém využívá ultrazvukové technologie pro výpočet správného využití airbagů a jejich síly podle hmotnosti a polohy cestujícího. Boční airbagy, přední hrudní airbagy a energii pohlcující opěrky hlavy předních sedadel zajistí bezpečnost jízdy všem cestujícím.

JL, 23.3.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar