Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

ID. Buzz! - znovuzrození legendy

Světová premiéra konceptu ID. BUZZ1 na detroitském autosalonu 2017 vyvolala senzaci. Nadšené ohlasy nedovolily rozhodnout jinak: koncepční vůz musel být převeden do sériové výroby. Následovalo pět let intenzivních vývojových prací. Nyní je elektromobil hotov.

ID. Buzz aktuálně prochází závěrečnou fází zkoušek. Předsériová flotila nyní objíždí Evropu. Jedná se o testovací jízdy v podmínkách každodenního provozu mezi Barcelonou, Paříží, Londýnem, Amsterdamem, Kodaní, Hamburkem a Hannoverem.

Nový design

Prototypy ID. Buzz jsou nyní jen lehce maskované. Začíná tak být patrné, že designéři důsledně přenesli styling koncepčního vozu z roku 2017 do produkční verze z roku 2022 . Oba modely ID. Buzz čerpají také ze stylistických prvků legendárního modelu T1, původního Bulli. Mezi tyto ikonické detaily patří extrémně krátké převisy karoserie, maximální využití prostoru na minimální ploše, klasické optické rozdělení karoserie na horní a dolní část a také nezaměnitelná tvář s tvarem písmene V. A stejně jako původní Bulli má také ID. Buzz pohon zadních kol.

Přes všechny odkazy na bohatou historii dává avantgardní ID. Buzz elektromobilitě novou tvář. Vznikl vůz, který nemá konkurenci, protože ID. Buzz není založen na kompromisní platformě určené pro různé druhy pohonu, ale je od základu elektrickým Bulli. Obě verze ID. Buzz, minibus i dodávka, signalizují svému okolí, že jejich majitelé učinili v oblasti mobility inteligentní rozhodnutí s pozitivním dopadem na klimatickou změnu.

Platforma MEB

Po technické stránce je nová řada založena na modulární elektrické platformě (MEB) koncernu Volkswagen. Obě varianty ID. Buzz přijdou letos na trh s vysokonapěťovou lithium-iontovou baterií o nominální kapacitě 82 kWh (využitelná kapacita 77 kWh). Baterie napájí elektromotor o výkonu 150 kW, integrovaný do poháněné zadní nápravy. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 145 km/h. Oficiální hodnoty dojezdu zatím nejsou k dispozici. Elektromotor dosahuje maximálního točivého momentu 310 Nm již od rozjezdu a uložení baterie hluboko v sendvičové podlaze znamená velmi nízké těžiště. Další výhodou plynoucí z použité platformy je průměr otáčení jen o málo přesahující 11 metrů.

Maximální využití prostoru

Variabilní pětimístný ID. Buzz se hodí pro volný čas stejně dokonale jako pro pracovní úkoly. ID. Buzz Cargo je pak ultramoderní třímístná dodávka s nulovými emisemi. V průběhu příštího roku se portfolio rozroste o ještě všestrannější model s delším rozvorem.

Varianty ID. Buzz a ID. Buzz Cargo se standardním rozvorem (2988 mm), které budou představeny v letošním roce, jsou dlouhé jen 4712 mm. Pro srovnání: rozvor nového ID. Buzz se od modelu T6.1, který měří na délku 4904 mm, liší pouze o dva milimetry. ID. Buzz tak nabízí podobnou vnitřní délku, ale je schopen využít menší parkovací místa. Minibus s velkorysým prosklením po celém obvodu je vysoký 1937 mm; v případě dodávky je to 1938 mm kvůli drobným rozdílům v podvozku (T6.1: 1970 mm). Oba modely ID. Buzz jsou široké 1985 mm (bez zpětných zrcátek); nový model je tedy o 81 mm širší než T6.1. S ráfky o rozměrech 18 až 21 palců jezdí nová modelová řada na velkých kolech (průměr 750 mm).
Pětimístný ID. Buzz pojme i při obsazení všech sedadel až 1121 litrů zavazadel. Maximální objem nákladového prostoru modelu ID. Buzz Cargo, vybaveného dělicí stěnou, přesahuje 3,9 m3.

„Plug & Charge“ a obousměrné nabíjení

Chytré řešení nabíjení: zásluhou nejnovějšího softwaru ID. bude modelová řada v budoucnu nabízet také funkci „Plug & Charge“. Pomocí této funkce se ID. Buzz prostřednictvím nabíjecího konektoru autentizuje u rychlonabíjecích stanic mnoha poskytovatelů a vymění si s nimi tímto způsobem všechny potřebné údaje, což je mnohem pohodlnější řešení. A chystá se i obousměrné nabíjení. Tato technologie otevírá nové spektrum možností. Jeden příklad za všechny: Bude možné ukládat přebytečnou energii z vlastních solárních panelů
v ID. Buzz a večer ji dodávat zpět do domu, aby zůstal i bez slunce nezávislý na dodávkách elektřiny zvenčí.Uvedení na evropský trh v září

Výroba ID. Buzz bude zahájena v první polovině letošního roku a k zahájení prodeje na českém trhu je plánováno na druhé pololetí.VW 3.3.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar