Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Hyundai Kona s prodlouženým dojezdem

Značka Hyundai v digitální světové premiéře odhalila nový model KONA. Ještě atraktivnější všestranný model segmentu B-SUV se prezentuje také ve variantě s elektrickým pohonem (EV), která nabízí vyspělé bezpečnostní a komfortní funkce a nejdelší dojezd ve své třídě.

Druhá generace je jednou nejkomplexnějších produktových nabídek v segmentu B-SUV, mimo jiné díky nejširší paletě pohonů. Zákazníci mají na výběr varianty s elektrickým pohonem (standardní nebo dlouhý dojezd), hybridním pohonem a spalovacím motorem. Všechny pohony lze navíc kombinovat se sportovním stupněm výbavy N Line.

KONA Electric umožňuje nejdelší dojezd na jedno nabití v segmentu B-SUV (předběžně 490 km podle metodiky WLTP). Součástí výbavy tohoto elektromobilu jsou také specifické designové prvky, dodatečný odkládací prostor pod přední kapotou, aktivní vzduchové klapky, elektrické zásuvky funkce V2L (Vehicle-to-Load) v interiéru a exteriéru, průhledový displej HUD (Head-up Display), jízdní režim i-PEDAL, chytrý rekuperační systém, akustický systém e-ASD (electronic-Active Sound Design) a paket Eco.

Nová generace má v porovnání se svým předchůdcem větší rozměry. Vnější délka elektricky poháněné varianty je nyní 4355 mm, což je o 175 mm více než u předchozí generace představené v roce 2017. Rozvor náprav se zvětšil o 60 mm na 2660 mm. KONA EV je s vnější šířkou 1825 mm o 25 mm širší a její vnější výška vzrostla o 20 mm na 1575 mm


Design

Hyundai u nového modelu KONA upustil od konvenčního vývojového procesu, který probíhá od variant poháněných spalovacími motory k verzím s elektrickým pohonem, a postupovala opačně, od elektromobilu k variantám se spalovacími motory. Výsledkem je futuristický exteriér v elektromobilovém stylu, který umocňuje mohutnost tělesa karoserie SUV, a přispívá tak k dojmu robustnosti a dynamiky.

Nová KONA se součinitelem aerodynamického odporu vzduchu pouhých 0,27 se může pochlubit excelentními aerodynamickými vlastnostmi, aniž by kvůli tomu musela obětovat elegantní styl. Mohutnému tělesu karoserie dodávají charakter výrazně tvarované ochranné lemy podběhů kol a parametrické povrchy mezi aerodynamickou přídí a zádí. Dynamické chromované lišty přitom vizuálně propojují spodní okenní linii se zadním spoilerem, do něhož je integrováno třetí brzdové světlo. Jedinečný charakter dodávají elektricky poháněné variantě pixelové spojité horizontální světlomety denního svícení a pixelové grafické prvky

Verze N Line se mohou pochlubit černými vnějšími zpětnými zrcátky, a na přání dodávanou černou střechou, dvěma koncovkami výfukové soustavy a stříbrnými bočními prahy. Karoserii ještě více vizuálně snižuje agresivnější design přídě a zádě spolu s tvarovým řešením nárazníku, v němž je patrný motiv křídla.


Prostornější interiér

Zaměření přední části interiéru na řidiče umocňuje „plovoucí“ přístrojová deska s horizontálním uspořádáním, která nese panoramatickou zobrazovací plochu tvořenou dvěma 12,3“ displeji.

V rámci nového uspořádání byl elektronický volič převodovky přemístěn ze středové konzoly pod volant, což umožnilo zvětšit odkládací prostory v otevřené části konzoly. Toto uspořádání také umocňuje větší objem a šířku interiéru, který řidiči a cestujícím poskytuje všestranně využitelný, komfortní prostor. Tento dojem je zesílen novým uspořádáním všech ovládacích prvků pro řidiče v blízkosti volantu.

V první řadě mohou být na přání relaxační komfortní sedadla, jejichž konstrukce s optimalizovaným rozložením tlaku na tělo vyvolává pomyslný pocit „beztíže“, který pomůže zmírnit únavu po jízdě. Maximální útulnost čeká také na cestující ve druhé řadě tvořené speciálními spojitými sedadly, u jejichž opěradel lze snadno nastavit sklon ve dvou polohách.

Zavazadlový prostor za kompletně sklopnou druhou řadou sedadel poskytuje základní objem až 466 litrů (podle metodiky VDA).


Soubor specifických funkcí

KONA Electric nabízí kromě pixelových spojitých horizontálních světlometů a pixelových grafických prvků také dodatečné prvky výbavy. Vyhřívání sady akumulátorů zajišťuje bezpečné nabíjení a dlouhý dojezd i v zimě. Víčko nabíjecí zásuvky je vybaveno systémem, který zabraňuje jeho přimrznutí. Uživatel tak může víčko otevřít i při minus 30 stupních Celsia.

Head-up displej zobrazuje řidiči nejdůležitější informace projekcí na plochu s úhlopříčkou 12 palců na čelním skle. Systém e-ASD vytváří virtuální zvuk, který proniká do interiéru optimalizovaný na základě řady proměnných, například rychlosti jízdy, točivého momentu, provozního stavu elektromotoru a zrychlení. Řidič si může nastavit hlasitost zvuku v interiéru a přizpůsobit si jeho nastavení.

Funkce V2L dokáže díky obousměrné palubní nabíječce napájet nebo nabíjet jakékoli elektrické zařízení. Praktičnost zvyšuje umístění elektrických zásuvek v interiéru i exteriéru. Uvnitř vozu lze elektrická zařízení připojit ke standardní zásuvce na zadní středové konzole, pokud je elektromobil zapnutý. Při venkovním používání lze elektrická zařízení a domácí spotřebiče připojit prostřednictvím adaptéru V2L. Elektrická energie ze sady akumulátorů je tak k dispozici i u zaparkovaného vozu.

Nový i-PEDAL umožňuje jízdní režim, v němž řidič zrychluje, zpomaluje a zastavuje pouze ovládáním pedálu plynu. Chytrý rekuperační systém automaticky nastavuje intenzitu rekuperačního brzdění na základě informací o plynulosti dopravy před vozem.


Konektivita Over-the-Air

KONA posouvá konektivitu na ještě vyšší úroveň průběžnými aktualizacemi softwaru bezdrátovou technologií OTA (Over-the-Air).

K vyšší úrovni komfortu a praktičnosti přispívá také systém digitálního klíče Digital Key 2 Touch, na chytrých telefonech nebo hodinkách, který umožňuje uzamknutí a odemknutí i spuštění motoru. Tento systém používá technologii bezdrátové rádiové komunikace na krátkou vzdálenost, NFC (Near-Field Communication), a zaručuje vysokou úroveň zabezpečení. V interiéru je panoramatická zobrazovací plocha složená ze dvou 12,3“ displejů integrována do multimediálního a navigačního systému.Vyspělé asistenční systémy SmartSense ADAS

Druhá generace je vybavena souborem vyspělých asistenčních funkcí Hyundai SmartSense ADAS nové úrovně, které většina ostatních modelů v segmentu B-SUV nenabízí.
Systém pro sledování stavu bdělosti řidiče DSM (Driver Status Monitor) používá kameru uvnitř vozidla k analýzám obličeje řidiče. V případě jeho únavy nebo nepozornosti jej upozorní nebo v případě nutnosti i zasáhne. Dálkově ovládaný autonomní parkovací asistent RSPA (Remote Smart Parking Assist) umožní řidiči zajet s vozem na parkovací místo nebo z něj vyjet, aniž by musel sedět za volantem. Stisknutím tlačítka na chytrém klíčku lze vozidlem popojíždět dopředu nebo dozadu.

Kamerové sledování mrtvého úhlu BVM (Blind-spot View Monitor) pomáhá řidiči při změně jízdního pruhu výstražným upozorněním na riziko kolize s vozidly ve slepém úhlu. V případě potřeby systém automaticky aktivuje brzdy, aby zabránil kolizi.

KONA Electric nabízí dodatečné bezpečnostní funkce, například autonomní nouzové brzdění FCA 2.0, které podporuje řízení při vyhýbacím manévru a funkce pro odvrácení kolize při průjezdu křižovatkou, předjíždění nebo změně jízdního pruhu. KONA Electric má také asistent jízdy po dálnici HDA 2, který pomáhá řidičům udržovat bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla a dokáže předjíždět pomalejší vozidla vpředu.

KONA překypuje dalšími vyspělými asistenčními systémy ADAS, mezi něž patří například asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích, aktivní asistent pro odvrácení kolize s vozidly ve slepém úhlu BCA, rozpoznávání dopravních značek omezujících rychlost s inteligentním tempomatem – ISLA, asistent pro sledování únavy řidiče DAW a asistent dálkových světel HBA. Výbava zahrnuje rovněž různé komfortní funkce usnadňující řízení, jakými jsou chytrý tempomat SCC, chytrý tempomat NSSC propojený s navigačním systémem, aktivní asistent pro jízdu v jízdním pruhu LFA a asistent jízdy po dálnici HDA.Technické údaje

AkumulátorVýkonToč.momentDojezds kapacitou 65,4 kWh
65,4 kWh160 kW255 Nm490 km
48,4 kWh114,6 kW255 Nm
Dojezd
Hyundai 9.3.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar