Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Honda FCX jezdila v Evropě

Honda FCX Concept s palivovými články nové generace se poprvé představila při jízdních zkouškách v Evropě, a to na švédském Gotland Ringu. Kromě nového systému palivových článků je čalounění a obložení interiéru vytvořeno z bio tkaniny.

Vůz vyniká vysokou energetickou účinností kolem 60 procent, což je přibližně trojnásobek účinnosti vozu s benzinovým motorem, dvojnásobek účinnosti hybridního vozu a o 10 procent vyšší, než současný vůz Honda FCX.
Honda FCX Concept je klíčovým mezníkem vývoje technologie palivových článků a představuje základ nového vozu s touto technologií, který Honda připravuje pro sériovou produkci. První omezené dodávky začnou podle plánu v roce 2008 v Japonsku a USA.
Model FCX Concept je vybaven platformou palivového článku V Flow. V dřívějších soustavách palivových článků proudily vodík a voda vzniklé při generování elektřiny vodorovným směrem, nyní svislým. To umožňuje, aby při vypouštění vody napomáhala gravitace a výsledkem je tak zlepšení odvodu vzniklé vody, který je klíčový pro účinnost palivového sloupce a tím dosažení vyššího výkonu z rozměrově menšího systému.
Nová soustava palivových článků je o 20 procent menší a o 30 procent lehčí než současné systémy Honda FCX, přesto má však výkon vyšší o 14 kW. Hnací motor byl pro kompaktnější provedení umístěn koaxiálně dohromady s převodovkou při zvýšení výkonu o 15 kW. Celkově je pohonná jednotka asi o 180 kg lehčí než u současného FCX, při objemu menším asi o 40 procent. Platforma palivových článků V Flow umožnila konstruktérům vytvořit elegantní nízký profil vozu, kterého by se stěží dosáhlo u vozu s konvenčními palivovými články. Výsledkem je zlepšená energetická účinnost a výkon spolu s prostornějším interiérem.
Významně se zlepšilo také startování při nízkých teplotách, nyní od –30 ºC, což je o 10 °C méně než u současných modelů FCX.
Jako pomocný zdroj energie používá Honda FCX Concept kompaktní vysoce účinnou lithium-iontovou baterii přispívající ke zvýšení výkonu a kompaktnější pohonné soustavě. Tato zlepšení účinnosti hlavních komponentů pohonné soustavy vozu zajišťují jízdní dosah přibližně o 30 procent delší než u současné generace FCX.
Pohodlná a rozměrná kabina s futuristickým designem zahrnuje čalounění a obložení dveří z bio tkaniny Honda, která nabízí výbornou trvanlivost a odolnost vůči poškození slunečním zářením.
Je vyvinutá na rostlinném základě s výbornou trvanlivostí a odolností vůči slunečnímu záření. Bio tkanina vyrovnává emise CO2 vznikající spalováním při likvidaci použitého vozu, protože rostliny použité jako surovina při svém růstu CO2 spotřebovávají. Navzdory této výhodě se tato tkanina dosud nepoužívala z důvodu obavy z omezené trvanlivosti a estetického hlediska. Nová bio tkanina tyto problémy překonala a výsledkem je měkký a hladký materiál vhodný pro povrchy automobilových interiérů s vysokou trvanlivostí a odolností vůči slunečnímu záření zabraňující vyblednutí barev i po delším používání. Kromě povrchů sedadel lze bio tkaninu využít pro vnitřní povrch dveří a střechy i podlahové rohože. Honda bude interiéry z bio tkaniny instalovat do nového vozu s palivovým článkem, který bude uveden na trh během příštích tří let. Základním materiálem bio tkaniny je polyesterový materiál nazvaný PPT (polypropylen tereftalát), který se vyrábí polymerací 1-3PDO (propandiol) a vyrábí se z kukuřice, kyseliny tereftalové a komponentů na ropném základě. Ke zlepšení stability tkaniny se aplikovala více-vláknovou strukturu. Kromě toho bylo dosaženo nebývalých estetických vlastností. Na základě koncepce LCA (Life Cycle Assessment – vyhodnocení životního cyklu) Honda usiluje o snížení emisí CO2 v průběhu celého životního cyklu automobilu – od výroby a používání až k likvidaci. Vzhledem k použití složky na rostlinném základě při výrobě surovin, nově vyvinutá bio tkanina snižuje energii použitou během výrobního procesu ve srovnání s polyesterovými materiály na ropném základě o 10 až 15.

JL, 26.7.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar