Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Honda Civic Type R - homologace na jaře 2007

Od svého vstupu do soutěží v roce 2002 se stala Honda Civic Type R oblíbeným sportovním nářadím soukromých automobilových jezdců v celé Evropě, naší republiku nevyjímaje. Cílem japonského výrobce je dosáhnout s novým modelem ještě větších úspěchů, než dosud.

 

Aby i nadále měli příznivci značky Honda možnost pokračovat v aktivní činnosti s Civicem R-Type, vyvinula společnost JAS Motorsport, zabývající se úpravou vozů Honda, v úzké spolupráci s vývojovým oddělením, sportovní verzi Civic Type R připravenou pro homologaci ve skupině N, A a R.

Vývojový program vedl ke vzniku atraktivní řady nejmodernějších soutěžních komponentů pro automobilové soutěže, a to včetně včasné dostupnosti speciálních dílů pro skupinu R, jejíž pravidla má FIA oznámit v roce 2008. Díly Honda pro skupinu R budou homologovány současně se skupinou A, díky čemuž mohou soutěžní týmy během roku 2007 závodit ve skupině A a teprve v roce 2008 přejít bez dodatečných nákladů do skupiny R.

Soutěžní Civic Type R vystavený v Paříži byl vyvinut s ohledem na nová pravidla a vlastnosti pro skupinu R:

Ochranná klec je vyrobená z oceli legované chrómem a molybdenem, která byla zkonstruována za použití počítačového systému CAD a s pomocí analýzy konečných prvků. Lehká konstrukce má za cíl poskytnout maximální ochranu pro řidiče i spolujezdce a současně zvýšit torzní tuhost karosérie.

Speciálně navržená šestistupňová sekvenční převodovka byla vytvořená speciálně pro nový Civic Type R a pro soutěže na asfaltu nebo šotolině. Řidič převodovku ovládá pomocí ergonomické páky, která je skryta pod palubní deskou a umístěna v blízkosti volantu. Hnací ústrojí je vybaveno vyztuženými hnacími hřídeli a nejmodernějším samosvorným diferenciálem (lamelového typu s nastavitelnou svorností).

Zážehový atmosferický dvoulitr DOHC i-VTEC, jenž má v základním provedení výkon 201 k při 8000/min byl dále vylepšen pomocí vačkových hřídelů s upraveným profilem a dalších technologií určených pro soutěžní použití. Všechny tyto technologie byly úspěšně testovány v rámci závodu 24 hodin Nürburgringu. Klíčovou součástí zůstává systém proměnlivého časování ventilů VTEC a technologie variabilního vačkového hřídele sání (VTC). Dynamika a vysokootáčkový charakter motoru zůstaly zachovány, avšak k přepnutí na vyšší zdvih s delším časováním ventilů nyní dochází už při otáčkách 5200/min., odkud může motor pokračovat až na hranici 8000/min.

Vůz je vybaven programovatelnou speciálně vyvinutou řídící jednotkou motoru (ECU), zahrnující zařízení pro záznam provozních parametrů v průběhu soutěže.

Prvky v interiéru jsou vyrobené z lehkých uhlíkových vláken (panely dveří, obložení palubní desky, podlahové panely), které v sobě spojují nezbytnou úsporu hmotnosti s „příchutí" vrcholového motoristického sportu.

 

Podle stávajících plánů by měl Civic Type R získat homologaci FIA pro skupiny A a N 1. dubna 2007. Objednávky na soutěžní kity a díly je možné adresovat na JAS Motorsport (http://www.jasmotorsport.com/) již od října 2006, přičemž zahájení dodávek se očekává v únoru 2007.

Kromě této technické spolupráce společnost JAS Motorsport zákazníkům značky Honda z řad soutěžních týmů nadále poskytuje celou řadu služeb včetně bezplatného telefonického poradenství a plné soutěžní podpory při okruhových závodech i rallye.

 

Jindřich Lasík, 6.10.2006

 

  

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar