Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Grenadier 4x4 poprvé v České republice

O to zajímavější je, že se jedná o terénní auto, což je kategorie v Evropě téměř ohrožená. V plzeňském autosalonu Dajbych byly v listopadu v rámci roadshow 2B ROAD TOUR poprvé k vidění prototypy Grenadier 4x4 a hosté mohli dokonce absolvovat zkušební jízdu

V roce 2017 Sir Jim Ratcliffe, automobilový nadšenec a dobrodruh, začal uskutečňovat myšlenku zaplnění mezery na off-road trhu. Cílem se stalo jednoduché, funkční a spolehlivé 4x4 vozidlo, které by zároveň vyhovovalo současným moderním požadavkům.


V dnešní době nejen emisních předpisů segment klasických terénních vozů trpí a v Evropě byste jeho zástupce spočítali na prstech jedné ruky. Přitom terénní vozy plní důležitou funkci a k práci je potřebuje velké množství firem a institucí různých odvětví. Namátkou z energetiky, důlního průmyslu, stavebnictví, zemědělství, lesního hospodářství, složek ISZ nebo prostě z okruhu cestovatelů a dobrodruhů.


Myšlenkou Grenadier je vyvinout vůz 4X4, který bude nekompromisní a poskytne nejlepší terénní schopnosti, odolnost a užitkové vlastnosti ve své třídě.
Grenadier spojuje britský design s německou technickou přesností. To se odráží na konceptu vozidla, použitých řešeních i dodavatelích. Vůz má rámovou konstrukci, robustní podvozek a spolehlivé motory. Najdete v něm nejlepší komponenty. Například nápravy Carraro, převodovku ZF či sedadla Recaro.Pohonnými jednotkami byly zvoleny řadové šestiválce z provenience BMW 3.0 l v benzínové i dieselové verzi. Vše samozřejmě splňuje veškeré emisní limity. Oceňované motory poskytují vysoký točivý moment při nízkých otáčkách, což je podmínka pro jízdu v terénu. Vznětový agregát nabízí výkon 249 k a točivý moment 550 Nm, zážehová jednotka pak 285 k a 450 Nm. Zajímavostí je výhled do budoucna, když aktuálně INEOS testuje pohon s palivovými články.
Grenadier je vozidlo postavené za účelem práce a funkčnosti. Proto se chystá nabídka nejen vozu Station Wagon, ale i varianty užitkové (N1G) včetně pick-upu, prodlouženého rozvoru nebo šasí určeného pro nástavby.


Důležité jsou pro také vozidlo terénní parametry, které jsou podle očekávání opravdu zajímavé. Např. hloubka brodění 800 mm, světlá výška minimálně 258 mm. či nájezdový úhel 35.5°. Samozřejmostí je permanentní pohon čtyř kol a redukční převodovka. O průjezdné vlastnosti se starají tři uzávěrky diferenciálů.


Prototypy jsou neustále podrobovány náročnému testovacímu programu. V tuto chvíli už mají za sebou více než 1,8 milionu ostrých kilometrů v nejtvrdších klimatických podmínkách, včetně Afriky, Ameriky a Austrálie.VZHLED NÁSLEDUJE FUNKCI


Všechno na Grenadieru je navrženo pro práci. Každá funkce byla pro jistotu vyzkoušeno v terénu. Přístup, úložné prostory či třeba 3.5 tuny na tažné zařízení. To ostatně platí i pro intuitivní a prostorný interiér. Z něj je skvěle vidět, je odolný a můžete jej snadno čistit například vypouštěcími ventily v podlaze. Přitom zde najdete vše nutné pro 21. století, např. infotainment s širokou konektivitou. Zajímavostí je tlačítko jemnějšího upozornění pro chodce a cyklisty nebo to, že důležité ovladače jsou na stropní konzoli přístupné i spolujezdci.


Vývoj byl podřízen tomu, aby vůz byl funkční a spolehlivý. Proto je například co nejvíce věcí v interiéru analogových. Zároveň jde o vozidlo s veškerou technologii, kterou od nového vozidla v 21. století očekáváte včetně konektivity. Grenadier také prochází neustálým testováním v těch nejtvrdších podmínkách v různých koutech naší planety.INEOS GROUP

INEOS Group Ltd je britská nadnárodní chemická společnost se sídlem v Londýně. Jde o největší nadnárodní chemickou společnost a zároveň tradičního dodavatele automobilového průmyslu (2,3 mld. produktů v roce 2016). Její součástí je 36 společností a 194 výrobních areálů v 29 zemích světa. V roce 2020 činily tržby skupiny 60 miliard Euro a počet zaměstnanců přesáhl 26 000.

Zakladatel Sir Jim Ratcliffe je automobilový nadšenec a dobrodruh, který stojí za myšlenkou Grenadier a tedy založení společnosti INEOS Automotive. Vlastní závod na výrobu Grenadier se nachází v Hambachu na francouzsko-německé hranici a jde o jeden z nejmodernějších závodů na výrobu automobilů v Evropě.

V příštích měsících se dozvíte více. Plánovaný start prodeje v ČR je na podzim 2022.Dajbych 25.11.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar