Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Ford Puma - technologicky vyspělá evoluce

Ford odhalil novou Pumu - stylovou a technologicky vyspělou evoluci vozu, který si oblíbili řidiči v celé Evropě. Kompaktní crossover s prostorem pro pět cestujících a jejich zavazadla přináší nový interiér, velké digitální displeje, špičkovou konektivitu a pokročilé jízdní technologie, díky nimž je cestování příjemnější a pohodovější.

Uvnitř se nachází nový kokpit se sportovním stylem a s vysoko umístěnými obrazovkami, které jsou natočeny směrem k řidiči, zatímco fyzických tlačítek je minimum. Díky konektivitě 5G mohou zákazníci přebrat kontrolu nad každou jízdou - ať už se chtějí vyhnout nečekaným dopravním zácpám nebo vyrazit nejrychlejší trasou za víkendovým dobrodružstvím.

Sofistikované technologie usnadňují řízení s využitím tempomatu, který zpomaluje na křižovatkách a v zatáčkách, nové světlomety pomáhají v noci řidičům lépe vidět do zatáček a nové kamery poskytují na středovém displeji pohled z ptačí perspektivy, aby bylo parkování v rušných ulicích hračkou.

Svobodu při cestách za dobrodružstvím mimo město přináší dynamické a úsporné mild-hybridní pohonné jednotky s výkonem až 155 k - nebo 170 k nejvyššího výkonu u sportovního modelu Puma ST Powershift.

Ford také oznámil, že ještě letos bude představena plně elektrická Puma Gen-E - první Puma, která umožní jízdu s nulovými výfukovými emisemi.


Technologie, které usnadňují život

Dvě velké obrazovky poskytují řidiči aktuální informace a přehled. 12,8palcový digitální přístrojový štít lze přizpůsobit tak, aby zobrazoval informace, které každý řidič považuje za nejužitečnější, zatímco 12palcová středová dotyková obrazovka s vysokým rozlišením slouží ke snadnému zobrazení a ovládání map, informačních a zábavních funkcí a prvků, jako je klimatizace a vyhřívání sedadel.

Nový zábavní a informační systém SYNC 4 má dvakrát vyšší výpočetní výkon než předchozí verze a dokáže se přizpůsobit tak, aby řidiči měli co nejjednodušší přístup k funkcím, které používají nejčastěji. Rozpoznávání hlasu rozumí běžné řeči a chytré telefony lze snadno integrovat pomocí bezdrátových systémů Apple CarPlay a Android Auto 6 - a dobíjet je pomocí bezdrátového nabíjení. 7,8

Skvělý zvuk dodá každé cestě v Pumě nový soundbar nebo volitelný audiosystém B&O s 10 reproduktory. Styl a pohodlí vylepšuje nová posuvná loketní opěrka a sportovní dvouramenný volant s plochou spodní částí.

Nová Puma usnadňuje řízení. Inteligentní adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a udržováním v jízdním pruhu plynule zrychluje a brzdí, takže působí přirozeněji, a dokáže pomocí prediktivního asistenta rychlosti přizpůsobit rychlost jízdy zatáčkám na silnici, kruhovým objezdům a při nájezdu nebo výjezdu z dálnice. Ve městě dokáže 360stupňový kamerový systém zobrazit pohled z ptačí perspektivy, a zabránit tak škrábancům při parkování.

Asistent pro křižovatky sleduje vozovku před vámi kvůli možným kolizím s protijedoucími vozidly v souběžných jízdních pruzích nebo chodci a cyklisty přecházejícími vozovku, do které řidič odbočuje - a může automaticky brzdit, aby pomohl zabránit kolizi nebo ji zmírnit. Funguje bez nutnosti dopravního značení nebo dopravního mobiliáře a také v noci s aktivovanými světlomety.

Nové světlomety toho nabízí víc než jen svěží design a výrazný světelný podpis. Volitelná technologie Dynamic Matrix LED využívá prediktivní dynamické světlo pro zatáčení, které sleduje vozovku před vámi a svítí do zatáček, aby řidiči lépe viděli.

Aktivní brzdění při couvání je také novinkou. Pokud vozidlo detekuje stojící objekt, jako jsou chodci, jízdní kola, patníky nebo jiná vozidla, upozorní řidiče a může aktivovat brzdy, aby předešlo kolizi nebo ji zmírnilo. Podobně systém varování před projíždějícími vozy při couvání z parkovacího místa (CTA) s aktivním brzděním dokáže detekovat pohybující se objekty, jako jsou chodci, cyklisté nebo vozidla, a v případě potřeby vozidlo zabrzdí.

Puma má i v nové generaci praktičnost velkého vozu. MegaBox o objemu 80 litrů v podlaze zavazadlového prostoru je dostatečně velký, aby spolkl obsah malého nákupního vozíku v supermarketu. Dvě sady golfových holí mohou stát vzpřímeně v zavazadlovém prostoru, a i když je na palubě pět osob, je zde více než 450 litrů prostoru pro zavazadla.

Zákazníci si mohou vybrat z verzí Titanium, ST-Line a ST-Line X, z nichž každá má dnes již ikonický styl Pumy inspirovaný vozy kupé a jedinečný design předního nárazníku, mřížky chladiče a kol z lehkých slitin.

Nové modely Puma jsou poháněny hybridním motorem Ford EcoBoost o objemu 1,0 litru, který využívá 48voltový mild-hybridní elektrický pohon, jenž pomáhá šetřit palivo nebo zvyšuje výkon až na 155 k. Pro sportovnější jízdu vyvinul Ford Performance model Puma ST Powershift se speciálním sportovním podvozkem, designem a konfigurací - a maximálním výkonem až 170 k standardně dodávaným prostřednictvím rychle řadící sedmistupňové automatické převodovky, která je k dispozici i pro ostatní varianty modelu Puma.

Model Puma, navržený a zkonstruovaný v Evropě, se vyrábí v nejmodernějším montážním závodě Ford Otosan v rumunské Craiově. Novou Pumu bude možné v České republice objednat od 13. února za cenu od 499 900 Kč, první zákaznické vozy budou k dispozici v květnu letošního roku.Ford 8.2.2024

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar