Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Ford Mondeo (II) - technologie a výbava

Mondeo je standardně vybaveno novou generací rozhraní HMI, dostupného ve třech různých variantách. Tím posouvá ovládání vozu a jeho palubních systémů na novou úroveň.

V závislosti na výbavě disponuje jednou ze tří variant HMI:
Standard (Ambiente, Trend, Ghia, Ghia X) se čtyřřádkovým monochromatickým displejem, který zobrazuje data z palubního počítače, důležitá varování a informace o nastavení vozidla.
Enhanced se liší větším monochromatickým displejem s červeným podsvícením, který zobrazuje grafické informace ze zařízení jako adaptivní tempomat, monitorování tlaku v pneumatikách, interaktivní podvozek, audio aparatura či navigace.
Ford Convers+ s barevným displejem o úhlopříčce 15 cm bude dodáván jako standardní výbava pro Titanium a později za příplatek pro Trend a Ghia. Displej umístěný mezi speciálně navrženým rychloměrem a otáčkoměrem, nabídne řidiči vizuální kontrolu multimediálních a audio funkcí.
Všechny verze rozhraní HMI jsou díky přesným, jednoduchým a logickým pravidlům velmi intuitivní a usnadňují řidiči ovládání elektronického vybavení vozidla.
U některých modelů a stupňů výbavy bude do průběžné konzoly integrován multimediální displej pro ovládání rádia, navigace, mobilního telefonu, měniče CD a připojená audio zařízení.
Kromě standardních funkcí (počítadlo ujetých kilometrů nebo ukazatele spotřeby či rychlosti) dovoluje HMI řidiči zvolit si individuální nastavení. Mondeo může být také vybaveno jedním ze dvou navigačních systémů:
CD navigace nabízí informace o správném směru prostřednictvím multimediálního audia a navigačního displeje.
Funkce Navigation Repeater zobrazuje navigační pokyny krok za krokem na displeji v přístrojovém panelu.
Vůbec poprvé je použit bezklíčový vstup a startování vozu, kdy není k jeho odemknutí potřeba běžný mechanický klíč. Tři antény sledují přítomnost klíče v blízkém okolí vozu. Majiteli stačí jen mít u sebe „klíč“, připomínající dálkové ovládání centrálního zamykání, a zatáhnout za kliku. Při opuštění vozu stačí stisknout malé tlačítko na klice předních dveří nebo víku zavazadlového prostoru.
Modely Titanium X a Ghia X mají v základní výbavě také bezklíčové startování. Když řidič nastoupí a má u sebe správný klíč, zaregistrují jej vnitřní antény a ke spuštění motoru stačí pouhé stisknutí tlačítka. Tradiční spínací skříňka se stává zbytečnou, když všechny funkce byly zahrnuty do jediného tlačítka „Ford Power“, ergonomicky umístěného v těsné blízkosti volantu.
Před nastartováním systém zkontroluje, zda se ve vozidle nachází správný klíč, a při stisknutí tlačítka musí být sešlápnut pedál – u manuální převodovky spojka, u automatického řazení brzda. Tím se snižuje riziko, že vůz omylem nastartuje dítě.
Pokud je zapotřebí používat pouze třeba topení, stěrače nebo audio, lze auto bez sešlápnutí pedálu přepnout do režimu „příslušenství“, který odpovídá druhé poloze klasického klíčku.
Tlačítkem „Ford Power“ se motor také vypíná. Aby nedošlo k nechtěnému vypnutí za jízdy, je nutné podržet tlačítko po dobu dvou sekund, nebo ho během dvou sekund třikrát stisknout.
Nové Mondeo je prvním sériovým Fordem se systémem Easyfuel, který zabraňuje nechtěnému natankování nesprávného paliva. Hrdlo nádrže je navrženo tak, aby bylo možné použít jen tankovací pistoli odpovídajícího průměru
Sedadlo, nastavitelné v osmi směrech, lze objednat s pamětí, do které můžeme uložit až čtyři nastavení. Do paměti se ukládá mj.posunutí sedáku vpřed/vzad, výška sedáku nahoru/dolů, sklon sedáku nahoru/dolů, sklon opěradla vpřed/vzad. S nastavením sedadla se zároveň uloží i nastavení zrcátek.
Do vozidel vybavených na přání dodávaným systémem (IVDC) může být namontován i systém (HLA), který zabraňuje vozu v samovolném rozjezdu ze svahu tím, že drží tlak v brzdovém okruhu ještě dvě a půl sekundy po uvolnění pedálu.


Stupně výbavy
Každá karosářská varianta je k dispozici ve čtyřech provedeních –Ambiente s bohatou základní výbavou, moderní Trend a luxusní Ghia a Titanium. Je možné ještě objednat zvláštní výbavu X-pack, pro Titanium pak výbavu Sport s nižším podvozkem, sportovními koženými sedadly a širokou nabídkou litých kol o průměru 17“ či 18“.
Standardní výbava Ambiente zahrnuje: ESP s brzdovým asistentem EBA, systém bezpečného tankování Ford Easyfuel, aktivaci varovných světel v nouzové situaci, elektrické ovládání předních oken a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, zpožděné zhasínání světel, stírače, které se v rychlostech pod 2 km/h automaticky o jeden stupeň zpomalí, palubní počítač, klimatizaci, audio vstup ve schránce před spolujezdcem, systém IPS s kolenním airbagem řidiče a velkoplošnými okenními airbagy, aktivní opěrky hlavy na předních sedadlech, nastavitelnou bederní opěrku u řidiče, pochopitelně také systém inteligentní ochrany IPS A HMI.
Mondeo Trend představuje skvělý poměr ceny a hodnoty. Standardní prvky jako klimatizace DEATC, sportovní sedadla, kůží čalouněný volant a hlavice řadící páky a elektricky ovládaná přední i zadní okna spolu s detaily v interiéru přinášejí pohodlí.
Klasický luxus reprezentuje Ghia, která se vyznačuje hojným využitím chromu a dřeva v interiéru, elegantními a 16“ koly nebo dešťovým a světelným senzorem, sedadla s výškovým nastavením i u spolujezdce, elektrické ovládání a vyhřívání zpětných zrcátek a tempomat pro klidné cestování.
Ghia X-pack poskytuje vyhřívaná přední sedadla s celokoženým čalouněním, sedadlo řidiče seřiditelné v osmi směrech, vyhřívaná/elektricky nastavitelná zpětná zrcátka, paměť nastavení sedadel a zrcátek a speciální 17“ kola. Standardní výbavou je také startování bez klíče.
Titanium zapůsobí na zákazníky, kteří upřednostňují spíše modernější „techno“ styl s bohatou nabídkou standardní výbavy, zahrnující mj. přístrojový panel s 3D efektem, 16“ kola, modré tónování oken, chromované detaily karoserie, elektricky ovládaná/vyhřívaná zpětná zrcátka a rozptýlené LED osvětlení interiéru. Nechybí nový přístrojový panel Ford Convers+ a navigace na bázi CD nebo DVD.
Titanium X-pack představuje vrcholné Mondeo a nabízí další luxusní prvky, jako je čalounění Alcantarou, přední světlomety Halogen AFS, 17“ kola se sportovními pneumatikami o šířce 235 mm a startování bez klíče.
(Pokračování zítra)

JL, 19.6.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar