Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Ford Edge - více dynamiky, komfortu i techniky

Nový Ford Edge nabízí rozsáhlou paletu asistenčních technologií, jejichž zásluhou bude každá jízda příjemnější a méně vyčerpávající. Některé z těchto technologií mohou zabránit nehodě nebo zmírnit její následky.

Jedná se například o systém samočinné aktivace brzd po nárazu, asistent vyhýbacího manévru nebo adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a adaptivním vedením v jízdním pruhu.
Ford nabízí nový Ford Edge mimo jiné ve stylovém provedení Titanium, sportovně pojatém ST-Line a luxusním Vignale. Konektivitu zajišťuje zabudovaný modem FordPass (pro ČR až koncem příštího roku) a systém SYNC 3 s osmipalcovou dotykovou obrazovkou.
V nabídce nechybějí luxusní položky jako konfigurovatelný digitální přístrojový štít, vyhřívání předních i zadních sedadel a volantu, odvětrávání předních sedadel, bezdrátové dobíjení telefonů nebo prémiový audiosystém B&O o výkonu 1 000 wattů.

V novém Fordu Edge zároveň debutuje nová varianta vznětového motoru Ford 2.0 EcoBlue, naladěná na 175 kW (238 k). Díky přeplňování dvěma turbodmychadly nabízí vysoký výkon i příznivou spotřebu. Dodává se v kombinaci s novou osmistupňovou samočinnou převodovkou.
Adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a vedením uprostřed jízdního pruhu samočinně udržuje bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozu až do zastavení a zároveň pomáhá udržovat vůz uprostřed jízdního pruhu.

Nová funkce Stop & Go umožňuje vozu brzdit až do úplného zastavení s vynaložením až 50 procent maximálního brzdného účinku a znovu se rozjet, pokud zastavení netrvá déle než tři sekundy. Po delším zastavení může řidič dát pokyn k opětovnému rozjezdu stiskem tlačítka na volantu nebo sešlápnutím plynového pedálu.
Funkce vedení uprostřed jízdního pruhu sleduje vodorovné značení a podle potřeby vyvíjí účinek na řízení. Pracuje při zapnutém adaptivním tempomatu až do rychlosti 200 km/h. Zaznamená-li, že řidič nedrží volant, vyzve ho k tomu prostřednictvím akustického i vizuálního upozornění.

Nový asistent vyhýbacího manévru vyhledává pomocí radaru pomalu jedoucí nebo stojící vozidla. V případě hrozící srážky pomůže řidiči provést vyhýbací manévr impulsem do řízení.

Automatická aktivace brzd po nárazu omezuje riziko dalšího střetu. Jakmile dojde
k nárazu, v brzdovém systému se automaticky vyvine tlak střední intenzity. Tím se vůz zpomalí a omezí se nebezpečí zranění cestujících nebo dalšího poškození automobilu.
K asistenčním technologiím, které díky kamerám, radarům a ultrazvukovým senzorům usnadňují řidičům život, patří také adaptivní světlomety, hlídání mrtvých úhlů, asistent dálkových světel, inteligentní omezovač rychlosti, upozornění na opuštění jízdního pruhu, předkolizní asistent s detekcí chodců a rozpoznávání dopravních značek.
Zejména při popojíždění a manévrování ve městě přijde vhod také upozornění při couvání do vozovky, adaptivní řízení Ford, aktivní parkovací asistent, detekce překážek po stranách či asistent vyparkování.


Komfortní interiér s online připojením

Zabudovaný modem FordPass Connect promění nový Ford Edge v pojízdný Wi-Fi Hotspot až pro 10 zařízení. Tento modem bude pro český trh dostupný ve vozech vyrobených koncem roku 2019. Zajišťuje přístup ke službě Live Traffic a umožňuje streamování zábavního obsahu.
Nový Ford Edge dále nabízí plně konfigurovatelný digitální přístrojový štít, který umožňuje nastavit zobrazení rychloměru, otáčkoměru a provozních informací podle preferencí řidiče. Zvolit lze také barvu grafiky, a to v jednom ze sedmi odstínů
V novém Fordu Edge má premiéru zdokonalená verze této technologie s funkcí AWD disconnect. Ta využívá jistý druh umělé inteligence a pracuje s údaji z desítek senzorů po celém voze. Za pouhých 10 milisekund se dokáže rozhodnout, zda je v daném okamžiku zapotřebí inteligentní pohon všech kol. Odpojením jedné nápravy v situacích, které jsou k tomu vhodné, se snižuje spotřeba paliva.

Nový motor 2.0 EcoBlue bi-turbo se vyznačuje příznivým průběhem točivého momentu v nízkých otáčkách, kultivovaným projevem a plynulou, lineární akcelerací. Přeplňovací soustavu tvoří malé vysokotlaké a velké nízkotlaké turbodmychadlo. V nízkých otáčkách pracují obě, což se odráží v pohotovějších reakcích motoru a výrazném nástupu točivého momentu. Při vyšších otáčkách již pracuje pouze větší turbodmychadlo, které vytváří plnicí přetlak potřebný k dosažení nejvyššího výkonu. Výsledkem je plynulejší, lineárnější akcelerace a celkově komfortnější dojem z jízdy.

Motor 2.0 EcoBlue bi-turbo dosahuje výkonu 175 kW (238 k). Dodává se v kombinaci s inteligentním pohonem všech kol a novou osmistupňovou samočinnou převodovkou. Hodnoty spotřeby paliva začínají na 6,8 l/100 km.

Nová osmistupňová samočinná převodovka vznikla s cílem dále snížit spotřebu paliva a zajistit rychlé, avšak plynulé změny rychlostních stupňů. Obsluhuje se prostřednictvím otočného ovladače na středové konzole a pádel ruční volby rychlostních stupňů pod volantem. Je naladěna s ohledem na očekávání evropských řidičů a používá následující adaptivní funkce:

•Adaptivní časování řazení, které zohledňuje individuální jízdní styl řidiče a tomu přizpůsobuje načasování změn převodových stupňů. Systém dokáže rozeznat jízdu do kopce i z kopce nebo průjezd ostrou zatáčkou a podle toho nastavit vhodný převodový stupeň pro plynulou a příjemnou jízdu;


•Adaptivní kvalita řazení, upravující tlak spojek s cílem dosáhnout co nejjemnější změny převodového stupně na základě údajů o vozidle a prostředí, v jakém se pohybuje. Tato technologie také reguluje plynulost řazení v závislosti na jízdním stylu řidiče.

Motor 2.0 EcoBlue je vždy vybaven technologií Auto Start-Stop. Vedle varianty bi-turbo bude v novém Edge k dispozici rovněž v následujících kombinacích:

•Varianta o výkonu 110 kW (150 k) s osmistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem předních kol. Hodnoty spotřeby paliva začínají na 5,8 l/100 km. Tato motorizace bude pro český trh dostupná v polovině roku 2019
•Varianta o výkonu 140 kW (190 k) se šestistupňovou manuální převodovkou a inteligentním pohonem všech kol. Hodnoty spotřeby paliva začínají na 5,8 l/100 km.
Adaptivní řízení Ford nepřetržitě přizpůsobuje převod řízení rychlosti jízdy. Díky tomu se nový Ford Edge lépe ovládá při nízkých rychlostech a příjemněji se řídí na dálnici.


Široká nabídka variant

Nový Ford Edge bude evropským zákazníkům nabízen jako luxusní model Vignale, stylový Titanium a velkoryse vybavený Trend, popřípadě jako sportovně stylizovaný Edge ST-Line.
S inovovaným designem přichází širší přední maska, jejíž povrchová úprava se liší v závislosti na stupni výbavy. Sériově dodávané LED světlomety a LED zadní svítilny lze na přání doplnit adaptivní funkcí. Upravená kapota motorového prostoru zdůrazňuje široký a pevný postoj vozu.

Stylový Edge Titanium podtrhuje vzhled exteriéru 19palcovými koly z lehké slitiny, chromovanými střešními ližinami a sportovním střešním spoilerem. Má také podsvícené prahové lišty.

Poznávacími znaky nového Fordu Edge ST-Line jsou spodní partie dveří, blatníků a prahů v barvě karoserie, maska chladiče v černém provedení, prémiová lakovaná kola z lehké slitiny (sériově v rozměru 20 palců, na přání 21“) a dvě chromované koncovky výfuku. Uvnitř tento model nabízí sedadla čalouněná kombinací kůže a prémiového veluru, materiálu Miko®-Dinamica, volant potažený perforovanou kůží a hlavici řadicí páky s červenými švy (ve vozech s manuální převodovkou). Model Edge ST-Line má také sportovně naladěný podvozek.

Nový Edge Vignale kombinuje moderní design s tradičním řemeslným zpracováním. K jeho specifickým detailům patří chromované rámečky předních mlhových světel, maska Ford Vignale s charakteristickým šestiúhelníkovým vzorem a dvacetipalcová kola z lehké slitiny. Sedadla a dveřní výplně jsou čalouněny kůží Windsor se šestiúhelníkovým vzorem ozdobného prošívání. Kůže se objevuje rovněž na středové loketní opěrce a palubní desce.
Ford 13.12.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar