Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Fiat Tipo a Tipo Cross - nové motory, nový design, nové verze

Modelová řada Tipo prošla výraznou modernizací a současně se rozšířila o nový crossover Tipo Cross. Kromě nového designu, který je podmanivější, mladistvější a dynamičtější, nabízí i nové technologie a motorizace.

Nová řada Tipo se soustředí kolem dvou povah: „Life“ zahrnující 3 stupně výbavy – Tipo, Life a City Life a tři typy karoserie (sedan, pětidveřový hatchback a kombi) a Cross se dvěma stupni výbavy – City Cross a Cross, jež jsou k dispozici s pětidveřovou karoserií crossover.


Nové Tipo prošlo změnami designu, které jej činí modernějším, dynamičtějším a elegantnějším. Přední část se vyznačuje přepracovanou maskou chladiče, které dominuje nové logo Fiat v psané podobě.

Přepracované byly kompletně světlomety, nyní vybavené Full LED technologií. LED technologii využívají i zadní koncová světla. Nové světlomety zlepšují vzhled vozidla a propůjčují mu modernější vizáž. Současně ale přispívají i k větší aktivní a pasivní bezpečnosti.

Spodní část nárazníku prošla kompletní obměnou a využívá prvky s matně chromovanou povrchovou úpravou ICE MATTE. Vzhled dotváří 16 a 17palcová litá kola s diamantovou úpravou a novými tvary.

Velkými změnami prošel i prostor pro cestující se sedadly s novým látkovým čalouněním a exkluzivními motivy. Palubní desce dominuje plně konfigurovatelný 7“ TFT přístrojový panel, který nahrazuje konvenční analogové řešení. Mimořádně vyspělá technologie umožňuje lepší kontrolu nad vozidlem a také lépe komunikuje s multimediálními systémy a telefonem uživatele. Kromě digitálního přístrojového panelu se v nové řadě Tipo objevuje i nové rádio UConnect 5 s 10,25palcovou dotykovou obrazovkou.

Pozornosti designérů neunikl ani volant, který je nyní elegantnější, sportovnější, kompaktnější a díky lepší ergonomii umožňuje dokonalý výhled na nový 7“ přístrojový panel. Pozornost byla věnovaná i středové konzoli s novými výdechy ventilace s chromovanými nebo černými prvky.

Tipo Cross

Rodinu Tipo nyní rozšiřuje nová verze karoserie, která doplňuje dosavadní tři typy karoserie (sedan, hatchback a kombi). Jedná se o crossover zaměřený na zcela novou skupinu zákazníků. Celkově je Tipo Cross koncipované jako výkonnější a odvážnější. Na první pohled je širší, mimo jiné díky novému stylu masky chladiče, která zasahuje až pod světlomety, a zároveň je také vyšší, jako skutečný crossover.

Světlá výška vzrostla o téměř 4 cm, díky přepracovanému zavěšení kol a novým ráfkům a pneumatikám, tedy podobně, jako tomu bylo u dalšího crossoveru značky, Fiatu 500X. Tipo Cross je vybaveno většími pneumatikami, které mu dodávají robustnější vzhled. Nová koncepce přináší i vyšší jízdní pozici a zlepšuje nastupování a vystupování z vozu.

Tipo Cross, které je téměř o 7 cm vyšší, než běžné Tipo, se může pochlubit řadou detailů typických pro crossovery, jako jsou lemy blatníků, prahové nástavce či ochranné části na náraznících. Nový přední nárazník je opatřen výraznou lištou, která vozidlu propůjčuje odolnější a svalnatější vzhled, zadní část je charakteristická difuzorem a střecha je opatřená praktickými podélnými ližinami, jež byly dosud vyhrazené pouze verzi kombi.

Vrchol z hlediska bezpečnosti a technologií

Kromě designu a stylu se modernizace dotkla i technologií, a to s jediným cílem: dosáhnout vrcholu segmentuC. Nové Tipo je proto vybavené rozsáhlou paletou asistenčních systému řidiče ADAS:Rozpoznávání dopravního značení
Inteligentní rychlostní asistent
Sledování jízdních pruhů
Asistent pozornosti řidiče
Adaptivní dálková světla
Monitoring mrtvého úhlu

Navíc přední parkovací senzory, bezklíčový vstup a startování, bezdrátová nabíječka mobilních zařízení. Až 15 kW rychlonabíjení s třikrát větším výkonem než u nejprodávanějších chytrých telefonů.


Pokud jde o infotainment, Tipo je po novém modelu 500 prvním vozem skupiny FCA vybaveným pátou generací infotainmentu Uconnect 5, platformou připojení navrženou pro budoucnost a dostupnou s 10,25palcovou dotykovou obrazovkou. Využívá proto snadný, intuitivní a přizpůsobitelný operační systém Android. Díky bezdrátovému zrcadlení chytrého telefonu je možné využívat funkce chytrého telefonu na dotykové obrazovce vozidla s možností vlastní personalizace rozhraní, přičemž lze uložit až 5 konfigurací.


Za zmínku stojí také nové bílé podsvícení všech ovládacích prvků v prostoru pro cestující, což má za následek modernější vzhled, stejně jako USB vstup pro zadní řadu sedadel, který je zvláště užitečný pro rodiny na dlouhých cestách, kdy děti mohou nadále používat své tablety.


Nové, účinnější a ekologičtější motory

Paleta motorizací nového modelu Tipo prošla kompletní modernizací a v době uvedení na trh nabídne jak zážehové, tak i vznětové motory.

Zážehové motory

Nové Tipo může být vybavené novým motorem 1.0 GSE T3 o výkonu 100 k. Tříválec poskytuje točivý moment 190 Nm při pouhých 1500 /min, místo 4500/min současného zážehového motoru 1.4 o výkonu 95 k, který navíc dosahoval pouhých 127 Nm.

Motor 1.0 GSE T3 je součástí rodiny FireFly a představuje nejmodernější verzi vyznačující se skvělým výkonem – 74 kW (100 k) –, nízkou spotřebou paliva a emisemi. Nový motor zajišťuje potěšení z jízdy a nabízí skvělé parametry při rozjezdu díky optimální křivce točivého momentu v nízkých otáčkách.

Převodovka byla odladěna pro zajištění vynikající odezvy v městském provozu a mimořádný komfort na dlouhých cestách, přičemž otáčky při jízdě rychlostí 130 km/h nepřesáhnou 3200/min.

Vznětové motory.
Vznětové motory 1.6 MultiJet splňující emisní normu Euro 6D Final jsou k dispozici ve dvou výkonových variantách: 95 a 130 k (dříve 120 k) s pozoruhodným zlepšením výkonu.


Paket D-Fence by Mopar

Na přání lze k životnímu prostředí ohleduplnou řadu Tipo vybavit paketem D-Fence by Mopar, který sestává ze tří zařízení: filtru, který zabraňuje vnikání nečistot z vnějšího prostředí, blokuje částice a prakticky 100 % alergenů, a navíc snižuje tvorbu plísní a bakterií o 98 %, dále čističky vzduchu, která filtruje mikročástice, jakými jsou pyl nebo bakterie, a nakonec UV lampy, která čistí kontaktní plochy ve vozidle: volant, řadicí páku, sedadla.
Fiat 29.10.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar