Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Dodge a Chrysler představily nová MPV

Nové velkoprostorové vozy značek Dodge a Chrysler modelového roku 2008 ukazují, že mají všechny předpoklady pro převoz rozmanitého počtu osob a množství nákladu. Poprvé jsou k vidění na Auto Show v Detroitu.

S 35 novými nebo přepracovanými komponenty nejsou minivany Dodge Grand Caravan a Chrysler Town & Country pouze praktickými vozy, ale „obývacím pokojem na kolech“.
Nejnovější ingrediencí je koncept uspořádání sedadel nazvaný Swivel `n Go, který umožňuje sedadla umístěná ve druhé řadě otočit dozadu o 180 stupňů. Mezi ně a zadní sedadla lze pak umístit vyjímatelný stolek a vytvořit rodinné posezení. Před sedadly 2. a 3. řady jsou zakryté úložné prostory v podlaze, do níž lze zapustit také třetí řadu sedadel. Na přání se dodává, v segmentu minivanů unikátní, možnost elektrického sklápění sedadel 3. řady. Koncept umožňuje, aby cestující v obou zadních řadách seděli během jízdy proti sobě, mohli pohodlně konverzovat, hrát hry nebo jíst.“
Velký důraz byl kladen také na bezpečnost. Každá z řad sedadel je vybavena hlavovými airbagy, nechybí stabilizační systém s brzdovým asistentem, systém normovaného uchycení dětských sedaček LATCH či patentovaný sloupek volantu schopný absorbovat nárazovou energii. Nová generace minivanů se vyznačuje v daném segmentu dříve nevídanými prvky výbavy, jako jsou integrované dětské sedačky, couvací kamera ParkView™, samostatné vnitřní zpětné zrcátko pro konverzaci s cestujícími vzadu, či parkovací asistent ParkSense®.
První moderní velkoprostorový automobil byl vyvinut někdejší společností Chrysler Corporation již v roce 1983. Od té doby prodala společnost Chrysler Group přes 11 miliónů minivanů a přišla s více než 60 novinkami, které přinesly revoluci do tohoto tržního segmentu a zároveň se objevovaly i v jiných tržních kategoriích.
Pro modelový rok 2008 přinášejí modely Chrysler Town & Country (mimo Severní Ameriku se prodává jako Chrysler Grand Voyager) a Dodge Grand Caravan vysokou hodnotu, funkčnost, bezpečnost a bohatou výbavu. Za všechny jmenujme např. posuvnou a vyjímatelnou multifunkční konzolí mezi předními sedadly, systém bezklíčkového startování, vyhřívaná sedadel první a druhé řady s koženým nebo látkovým potahem, vnitřní zpětné zrcátko, odolné antistatické čalounění YES Essentials, vyjímatelné osvětlení zavazadlového prostoru, elektricky posuvné boční dveře a zadní výklopnou stěnu, bodové čtecí lampičky z LED diod, dvou nebo třízónová klimatizace.
Nové vozy Dodge Grand Caravan a Chrysler Town & Country se drží svědčeného receptu, který jim vždy přinesl úspěch – nabízejí prostor doslova pro všechno. Jsou vybaveny praktickou posuvnou konzolí umístěnou mezi předními sedadly, objemnými odkládacími schránkami, krytými úložnými schránkami pro 2. řadu sedadel či odkládacími místy pro 3. řadu.

Na trzích Severní Ameriky jsou v nabídce tři provedení uspořádání sedadel:
- druhou řadu sedadel tvoří lavice s úložnými prostory a třetí je sklopná do podlahy
- koncept Stow `n Go umožňuje do podlahy vozu složit jak 3. i 2. řadu sedadel
- koncept Swivel `n Go umožňuje o 180º stupňů otočit sedadla druhé řady a mezi ně a třetí řadu umístit skládací stolek.

Multimediální systémy obsahují například dvojitý DVD systém schopný přehrávat signál z různých zdrojů, systém MyGIG™ obsahující CD/DVD/HDD/MP3/satelitní rádio se může ovládat buď hlasově nebo dotykovým displejem. Jeho součástí je dynamický navigační systém, k dispozici je rovněž hands-free systém UConnect vybavený rozhraním Bluetooth®.
Nové modely Dodge Grand Caravan a Chrysler Town & Country jsou nabízené v pěti provedeních a s trojicí motorů. Značka Dodge nabízí modely Grand Caravan SE a Grand Caravan SXT. Chrysler potom trojici verzí: Chrysler Town & Country LX, Chrysler Town & Country Touring a Chrysler Town & Country Limited.
Pro Severní Ameriku je k dispozici nový hliníkový V6 4.0 spojený se šestistupňovou samočinnou převodovkou, který nabízí výkon 240 k (179 kW) a točivý moment 343 N.m. K dispozici je také V6 3.0 se šestistupňovým samočinným ústrojím a parametry 198 k (148 kW) a 312 N.m. Šestiválec 3.3 je upraven pro spalování různých typů paliva, spojen se čtyřstupňovou samočinnou převodovkou a disponuje výkonem 170 k (127 kW) a točivým momentem 278 N.m.
Nové modely Dodge Grand Caravan a Chrysler Town & Country budou vyráběny v kanadské továrně Windsor a v továrně St. Louis South ve Fentonu v Missouri. Do prodeje se oba modely dostanou na trzích Severní Ameriky koncem roku 2007.

Jindřich Lasík, 8.1.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar