Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Dodge Caliber uchvátí nevšedním designem

V roce 2004 prodal Dodge po celém světě více než 1,4 milionu automobilů. V USA pátá nejprodávanější značka s tržním podílem 6,9 procenta se chystá také vstoupit v nejbližší době na český trh. Jedním z prvních modelů určených převážně pro Evropu bude Caliber.

 

Model Caliber nabízí přdevším troufalý design a variabilní interiér. Má se jednat o cenově dostupný a ekonomický kompaktní vůz s praktičností SUV, vymykající se zaběhlým standardům. Není však typickým kompaktem nižší střední třídy. To ostatně dokládají jednak rozměry 4,4 x 1,8 x 1,5 metru, ale také spojení designu crossoveru s praktickým interiérem, variabilitou a výkonností nově definuje možnosti kompaktních vozů.

Ostré hrany a rovné povrchy vzbuzující pozornost jsou typickými atributy automobilů Dodge. Výrazně tvarované a vystouplé lemy blatníků vytvářejí se zužující se kapotou motoru velmi dynamický celek, velké světlomety spolu s mlhovkami vhodně doplňují osobité tvary. Mohutná přední maska bude určitě na našich silnících vzbuzovat respekt.

Černé podélné pásy na střeše plynule přecházející do střešního spoileru vytvářejí siluetu kupé. Tento vjem ještě zvýrazňuje tvar třetích bočních oken. Dodávají automobilu lehkost a sportovní vzhled. Zadní výklopná stěna zlepšuje přístupnost do zavazadlového prostoru.

Dodge Caliber překvapuje množstvím různých řešení zvyšující standard mezi kompaktními vozy. Jako například MusicGate Power.®, audiosystém Boston Acoustics s 9 reproduktory, subwooferem a dvojice vyklápěcích reproduktorů umístěná ve víku zavazadlového prostoru. Samodobíjecí baterka v zavazadlovém prostoru může sloužit též jako výstražné blikající světlo Chill Zone.®. Před spolujezdcem se nachází vleká schránka rozdělená na dvě části. Horní chlazená je určená pro čtyři láhve (625 ml).

Dopředu sklopné opěradlo sedadla spolujezdce vytvoří stolek zvyšující praktičnost (modely SXT a R/T) . Po sklopení zadních sedadel s nastavitelnými opěradly do 12 poloh, vznikne rovná podlaha.

Zkušenosti z provozu automobilů po celém světě umožnily vývojovým technikům nastavit podvozek pro pohodlné cestování. Zřejmě podle zvolené motorizace nebo za příplatek bude Caliber vybaven buď pohonem předních nebo všech kol.

Základní pohonnou jednotkou je zážehový čtyřválec 1.8 (150 k/110 kW při 6500/min) s pětistupňovou mechanickou převodovkou. Dvoulitr o výkonu 156 k (103 kW) je kombinován výhradně s druhou generací bezestupňové převodovky CVT2, která zajišťuje rychlou odezvu na sešlápnutí plynového pedálu a zároveň komfortní jízdu. K dispozici je i funkce AutoStick simulující šestistupňovou sekvenční převodovku, která v porovnání se čtyřstupňovým automatem uspoří 6 až 8 procent paliva. Nejvíce však asi zaujme vznětový čtyřválec 2.0 „common-rail" s výkonem 140 k (103 kW) při 4000/min a točivým momentem 310 N.m při 2500/min. Podle výrobce by měl dosahovat výborných dynamických vlastností - rychlost 196 km/h, zrychlení 0-100 km/h za 9,3 s, průměrná spotřeba 6 l/100 km. Bude k dispozici se šestistupňovou mechanickou převodovkou. Později přijde ještě verze 2.4/170 k a 2.4 T pro špičkové provedení SRT s výkonem 304 k (224 kW).

Výroba vozu začala počátkem roku 2006 v nově zrekonstruované továrně Belvidere (Ill.). Řada nových motorů bude pro tento automobil vyráběna v továrně Global Engine Manufacturing Assembly (GEMA) v Dundee v Michiganu.

S nevšedními a neokoukanými tvary, podobně jako pětidveřový Civic, se bude i Caliber odlišovat od konkurence a právě v tom by mohla být jeho největší přednost. Cena vozu pro český trh ještě nebyla stanovena, ale podle neoficiálních zpráv by se měla dostat pod půl milionu korun.

 

Jindřich Lasík, 29.5.2006

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar