Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Daihatsu Cuore - srdcová záležitost

Od roku 1980 sází Daihatsu na přitažlivost svého „srdce“. Tehdy poprvé prezentoval japonský výrobce model Cuore, což v překladu znamená srdce. Malý, hranatý a nezvykle vysoký model uštědřil lekci, pokud jde o prostorovou ekonomii.

Do naší republiky se vozy značky Daihatsu dovážely jen krátce po roce 1990, a od té doby je na našich silnicích nevidíme. Je to určitě škoda, protože nabídka Daihatsu je velká a určitě nezajímavá. Některé z jejich modelů bychom vám chtěli postupně představit.
Od zahájení výroby Cuore, v roce 1980, se prodalo přes pět milionů těchto miniautomobilů, jen v Německu si získal srdce 150 000 motoristů. Zákazníci totiž záhy poznali jeho přednosti – prostor pro čtyři osoby, nízké provozní náklady, dobrá ovladatelnost.
Cuore zůstává v nejnovějším sedmém vydání věrný stále svému stylu karosérie, jen se oproti předchůdci trochu zaoblil a ještě více zkrášlel. Už na pohled působí dynamicky a plný síly.
Na délku přidal pětidveřový model šest centimetrů, čímž se Japonci dostali na 3,47 metru. Vnitřní prostor opticky zvětšuje výška 1,53 metru a rozvor 2,49 m představuje pro malý automobil pozoruhodnou hodnotu. Vyjmenované změny znamenají, že cestující v Cuore rozhodně netrpí nedostatkem místa. Až čtyři osoby se mnohou příjemně usadit, zadní lavice je podélně nastavitelná v rozmezí 25 cm. Podle nastavení se variabilně mění objem zavazadlového prostoru ze 160 l na 215 l, po sklopení zadních sedadel až 414 litrů.
Také interiér je příjemně ztvárněný. V základní ceně nelze očekávat sice žádné zázraky, ale posilovač řízení nechybí, stejně jako výškově i podélně nastavitelný volant a výškově stavitelné sedadlo řidiče.
Naproti tomu špičková verze splní prakticky každé přání po komfortu – klimatizace, elektrické ovládaní oken a zrcátek, displej multifunkčního informačního systému, radio s CD a čtyřmi reproduktory, variabilně stavitelná zadní lavice atd.
Ve standardní výbavě jsou dva čelní a boční airbagy, hlavové jsou za příplatek, všechny verze zahrnují ABS včetně elektronického rozdělení brzdné síly EBD, systém stabilizace VSC je v příplatkové výbavě.
Vůz pohání litrový zážehový tříválec o výkonu 51 kW (70 k), s vačkovými hřídeli uloženými v hlavě válců a variabilním řízením ventilů a optimalizovanými sacími kanály. Už v nízkých a středních otáčkách dosahuje vysokého točivého momentu, což se projeví hlavně v městském provozu. Jen 765 kilogramů těžký automobil tak v pohodě drží krok s výkonnějšími automobily. Kladné body sbírá také v příznivé spotřebě 4,4 litru na 100 kilometrů.
Základní verze stojí 8990 eur, verze Top pak 11 290 eur.


Základní technické údaje
Motor: zážehový tříválec
Objem: 998 cm³
Výkon: 51 kW (70 k) při 6000/min
Toč.moment: 94 Nm při 3600/min
Rychlost: 160 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 11,1 s
Spotřeba (město/mimo město/kombin.): 5,5/3,8/4,4 l/100 km

Jindřich Lasík, 16.4.2008

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Prague Car Festival
Automobilove klenoty
VW Festival
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2025 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar