Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

DS3 Crossback
 

DS 3 Crossback - avantgardní kompakt

V těchto dnech vstupuje na český trh DS 3 CROSSBACK, který obohacuje modelovou nabídku prémiové francouzské značky DS o atraktivní a stylový kompaktní crossover, který v sobě koncentruje veškeré know-how společnosti DS Automobiles.

DS 3 CROSSBACK je dlouhý 4,12 m, široký 179 cm a vysoký 179 cm a má tedy kompaktní rozměry, díky kterým je přímo předurčen k jízdě ve městě. Z výrazné masky chladiče DS Wings, světel pro denní svícení s LED diodami a úzkých světlometů DS Matrix LED Vision čiší smysl pro progresivní inovace. Prémiový charakter podtrhuje řada jedinečných detailů, jako jsou například neviditelné okenní lišty, výsuvné kliky nebo čistá linie střechy, kterou neruší ani anténa.

Disponuje technologiemi, které nejsou obvyklé ani o několik tříd výše, nebo se dokonce objevují vůbec poprvé. Mezi exkluzivní výbavu patří třeba plně digitální kokpit či celá řada asistenčních prvků, ať již bezpečnostních či komfortních. Doslova nejviditelnějším příkladem jsou světla DS MATRIX LED VISION v kombinaci s technologií Matrix Beam. Jejich světelné paprsky se automaticky přizpůsobují okolnímu prostředí, takže řidiči mohou mít trvale rozsvícena dálková světla, aniž by docházelo k oslňování ostatních účastníků silničního provozu.


Bezpečnost a komfort

Z dalších použitých technologií stojí za zmínku zejména DS DRIVE ASSIST, díky kterému DS 3 CROSSBACK zvládá poloautonomní řízení úrovně 2. Tento systém využívá multifunkční kameru a radar a spojuje adaptivní tempomat vybavený funkcí Stop and Go s asistentem udržování polohy v jízdním pruhu. Mimořádně užitečný pro pohyb ve městě je i parkovací asistent DS PARK PILOT, který zvládne vůz sám zaparkovat, aniž by řidič musel ovládat volant či pedály. Další novinkou v segmentu je Active Safety Brake. Jedná se o systém automatického nouzového brzdění, který dokáže při snížené viditelnosti detekovat nejen jiná vozidla, ale také chodce a cyklisty, a funguje při rychlostech od 5 do 140 km/h.


Elegantní, ale také praktický

Zadní lavice, dělená v poměru 2/3-1/3, umožňuje po sklopení zvýšit objem zavazadlového prostoru z 350 na 1050 litrů, což je vzhledem ke kompaktním rozměrům vozu velká hodnota. Interiér je však zároveň výjimečně elegantním místem, které kombinuje ty nejkvalitnější materiály s inovativními designérskými řešeními. Díky velkolepé středové konzole s dotykovými ovládacími prvky, středovým a bočním větracím otvorům nebo vhodnému umístění displejů se posádka okamžitě ponoří do luxusního tlumeného technologického prostoru, kde se bude dobře cítit.
Velká pozornost byla věnována i akustickému komfortu a zvukové izolaci. Tomu bylo podřízeno i několik technických řešení, jako je například zvětšení tloušťky plechu dveří či použití zesíleného skla a akustického čelního skla.


Ruční práce a exkluzivní zpracování

Jedním ze stavebních kamenů identity značky DS je téměř posedlost smyslem pro detail a nebývalé zapojení ruční řemeslné práce do procesu výroby automobilu. To samozřejmě platí i pro DS 3 CROSSBACK. V interiéru jsou k nalezení pro DS již charakteristické motivy hodinkového pásku (Bracelet) na kožených sedadlech, čalouněná palubní deska a samozřejmě ve světě automobilů zcela jedinečné ozdobné perlové prošití. Není divu, že zpracování některých těchto prvků vyžaduje zvláštní řemeslné dovednosti. Například způsob tvarování kůže nemůže provádět stroj, a tak kožené provedení celého volantu nebo motiv hodinkového pásku na sedadlech provádí čalouničtí mistři ručně.


Dynamika ruku v ruce s komfortem i ekologií

Nové SUV značky DS je prvním vozem postaveným na „multi-energy“ platformě CMP skupiny PSA, která je vhodná pro různé druhy pohonů V benzinové verzi je k dispozici motor PureTech 100 se šestistupňovou manuální převodovkou, výkonnější motory PureTech 130 a 155 jsou standardně vybaveny osmistupňovou automatickou převodovkou. Stejně je tomu i u dieselových motorů BlueHdi 100 a 130. Všechny tyto motory – tříválcové v případě benzínu a čtyřválcové u dieselu – jsou přeplňované.


Elektrická verze

DS 3 CROSSBACK E-TENSE je první čistě elektrický vůz značky. DS při jeho vývoji samozřejmě nerezignovalo na žádnou z oblastí, díky kterým je DS 3 CROSSBACK tak výjimečný, a tak nabízí stejnou úroveň výbavy či komfortu, jako verze s konvenčním pohonem. Automobil disponuje baterií o kapacitě 50 kWh a elektromotorem o výkonu 100 kW. Díky tomu je schopen zrychlit z klidu na 100 km/h za 8,7 sekundy a jeho jízdní vlastnosti těží z nízko položeného těžiště, neboť baterie jsou integrovány do podlahy vozu. Dojezd čistě elektrické verze je 320 km a baterii lze u rychlodobíjecí stanice dobít na 80 % kapacity za pouhých 30 minut. V neposlední řadě má 100% elektrická verze DS 3 CROSSBACK E-TENSE k dispozici také speciální odstín Crystal Pearl.

Zážehové verze stojí od 560 000 Kč (1.PureTECH/100 Be Chic), resp.od 710 000 Kč (155 k) až po 880 000 Kč (La premiere). Za vznětové motory zaplatíte od 620 000 Kč (1.5 Blue HDI 100) až do 815 000 Kč (130 k EAT 8 Grand Chic).DS + JL 10.6.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar