Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Cupra Ateca - novinka roku s 2.0 TSI, 7DSG a 4Drive

Nová CUPRA Ateca 2020 nabízí nejvyšší úroveň sportovních výkonů v segmentu kompaktních SUV s výjimkou modelů prémiových výrobců a navazuje na základy vybudované uvedením předchůdce na trhu. Atraktivitu tohoto modelu zvyšují nové prvky výbavy a další vylepšení.

Turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec 2.0 TSI poskytuje výkon 221 kW (300 k) a točivý moment 400 N.m, což postačuje k rychlosti 247 km/h. S rychle řadící sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG pokoří 100 km/h za 4,9 sekundy.

Výkony motoru doprovází neuvěřitelná akustická kulisa, vytvářená výfukovou soustavou Akrapovič. Díky tomu má podmanivá jízda ještě emocionálnější náboj.
Pohon všech kol 4Drive používá nejnovější generaci systému s elektrohydraulicky ovládanou vícelamelovou mezinápravovou spojkou, uloženou před rozvodovkou zadní nápravy na konci spojovacího hřídele. Tím je optimalizováno rozložení hmotnosti mezi nápravy. Přínosem je také nižší setrvačnost ve spojení s rychlejšími reakcemi.

Progresivní řízení a pohotové reakce motoru na pohyby pedálu plynu jsou zárukou maximální agility a intenzivního spojení řidiče se svým vozem včetně optimální zpětné vazby pociťované ve volantu. CUPRA Ateca pohotově reaguje na změny jízdního stylu a stav vozovky díky adaptivním tlumičům DCC. Nastavení se mění během milisekund. Na výběr jsou režimy Normal, Sport, CUPRA, Individual, Snow nebo Off-road, které mění charakter vozidla, od vozu pro každodenní provoz až po vysloveně sportovní automobil.

Významným faktorem, který přispívá k suverénním jízdním vlastnostem jsou vnější rozměry. Vysokovýkonné SUV má při rozvoru náprav 2630 mm vnější délku 4386 mm (+10 mm v porovnání s předchozí generací díky novému designu nárazníků), vnější šířku 1841 mm a vnější výšku 1599 mm (-2 mm). Rozchod kol vpředu je 1575 mm, vzadu 1549 mm.

Podvozek poskytuje řidiči pocit obrovské jistoty. Na tom se podílí také brzdová soustava Brembo, která umožňuje intuitivní ovládání mimořádně dynamického vozu na vjezdu do zatáčky i na výjezdu z ní. Brzdné výkony jsou stejně vynikající jako zrychlení.


Vnější design

Příď zahrnuje nový design nárazníku i nové světlomety s diodami LED pro všechny osvětlovací funkce. Rámeček masky chladiče má tmavě chromovanou povrchovou úpravu. Spodní otvor má mřížku z tmavého hliníku.

Boční ochranné lišty mají lesklou povrchovou úpravu v tmavém hliníkovém odstínu, což platí i pro podélné střešní nosiče a kryty vnějších zpětných zrcátek, v nichž jsou uloženy uvítací svítilny. Silueta je umocněna sériově dodávanými 19“ koly z lehké slitiny s broušeným povrchem.

Nabídka zahrnuje celkem šest různých designů kol z lehké slitiny s průměrem ráfku 19 palců. Mezi jejich paprsky je možné zahlédnout standardně dodávané černé brzdové třmeny CUPRA nebo na přání dodávané 18“ vysokovýkonné brzdy Brembo s třmeny v odstínu mědi.
Zadní svítilny jsou kompletně osazeny elektroluminiscenčními diodami a disponují funkcí dynamických ukazatelů směru. Zásadním prvkem designu zádě jsou čtyři koncovky výfukové soustavy, které potvrzují sportovní charakter modelu CUPRA Ateca.


Vnitřní design

Jakmile si řidič nastaví nyní standardně dodávané anatomické sportovní sedadlo, uchopí nový volant, který nese tlačítka pro spuštění motoru a výběr jízdních režimů CUPRA, nohama spočine na hliníkových pedálech a zrakem zkontroluje digitální panel přístrojů, okamžitě si uvědomí, že je nová CUPRA Ateca ještě více zaměřena na fascinaci z jízdy a není typickým SUV.

Volant připomíná rodokmen závodních vozů TCR, skvěle padne do ruky. Větší páčky pro manuální řazení usnadňují změnu převodových stupňů, která nyní probíhá ještě přirozeněji, a multifunkční tlačítka umocňují atmosféru ze světa high-tech.

Tlačítko CUPRA zpřístupňuje různé jízdní režimy. Krátkým stisknutím lze procházet mezi režimy Normal, Sport, CUPRA a Individual, zatímco dlouhé stisknutí je přímou cestou k režimu CUPRA.


Na výběr jsou dva druhy čalounění. Sériově se dodávají anatomicky tvarovaná sportovní sedadla čalouněná materiálem Dinamica, umělou kůží na bočních polštářích a prošíváním v odstínu mědi ve spojení s tmavě hliníkovým ozdobným obložením přístrojové desky a středové konzoly, výplněmi dveří s umělou kůží a ozdobnou povrchovou úpravou technologií IMD.
Na přání dodávaný paket kožených sedadel zahrnuje anatomicky tvarovaná sportovní sedadla čalouněná kůží v odstínu modrá Petrol a čalounění výplní dveří kůží. Sedadla mohou být elektricky nastavitelná s pamětí pro uložení polohy.


Konektivita

Hlavní roli hraje digitální panel přístrojů, který kombinuje 10,25“ displej s vysokým rozlišením a variabilním nastavením a informační a zábavní systém. Jeho velký 9,2“ displej nabízí navigační funkce a hlasové ovládání hovorovou řečí, které usnadňuje uživatelům interakci s vozem. A pro snadné používání nabízí nová CUPRA Ateca také osvětlené vstupy USB typu C, které umožňují bezproblémové připojení a nabíjení přenosných zařízení.
Řidič nikdy neztratí spojení s digitálním světem díky jednotce pro připojení k internetu OCU (Online Connectivity Unit) s integrovanou kartou eSIM. Systém v budoucnosti umožní uživatelům přístup k nejnovějším informačním a zábavním aplikacím, které bude možné kdykoli aktualizovat. Vozidlo bude díky tomu nabízet nové digitální produkty a služby po celou dobu své životnosti.


Bezpečnost

Nová CUPRA Ateca 2020 je bezesporu také jedním z nejbezpečnějších vozidel ve svém segmentu, který na rozdíl od většiny konkurentů nabízí řadu nových vyspělých asistenčních systémů ADAS.

Mezi asistenční systémy patří přednárazový asistent, předvídavý adaptivní tempomat ACC, asistent Travel Assist pro automatizovanou jízdu, asistent pro stav nouze, asistent pro změnu jízdního pruhu a asistent pro couvání z parkovacího místa. Uvedené systémy chrání vozidlo a jeho cestující.

Přednárazový asistent připraví vozidlo a cestující na nejhorší, pokud je detekováno bezprostřední riziko kolize. Systémy vozidla vzájemně spolupracují. Bezpečnostní pásy vpředu se přitáhnou, okna dveří se spolu se střešním oknem uzavřou a zapnou se výstražná světla, aby se minimalizovaly následky nehody.

Předvídavý adaptivní tempomat (ACC) dokáže určovat polohu na základě údajů o trase a dat GPS, získávaných od navigačního systému. Vůz v závislosti na dalším průběhu trasy upravuje rychlost jízdy, například před zatáčkami, kruhovými objezdy, křižovatkami, úseky s omezenou rychlostí jízdy a zastavěnými oblastmi. Rychlost jízdy upravuje dokonce i v případě změny rychlostního limitu díky informacím od přední kamery a asistenta pro rozpoznávání dopravních značek.

Cesta k automatizované jízdě pokračuje představením systému Travel Assist. Tento vyspělý asistent se jednoduše zapne tlačítkem na volantu a používá informace systémů ACC a Lane Assist k aktivnímu udržování vozidla uprostřed jízdního pruhu a přizpůsobuje rychlost jízdy aktuálnímu stavu dopravy. Funkci asistované jízdy lze využívat do rychlosti až 210 km/h.
Kvůli bezpečnosti a legislativě musí řidič nepřetržitě sledovat činnost systému i dopravní situaci a alespoň jednou rukou držet volant. Pokud vozidlo detekuje, že řidič nedrží volant déle než 15 sekund, obdrží zvukové a vizuální upozornění, po němž případně následuje krátké přibrzdění. Nedojde-li ani poté k reakci řidiče, asistent pro stav nouze bezpečně Atecu zpomalí až do úplného zastavení.

Nová CUPRA Ateca rozšiřuje dimenze bezpečnosti systémem Exit Assist. Asistent pro couvání z parkovacího místa upozorňuje řidiče zvukovými a vizuálními signály na přijíždějící vozidla, cyklisty nebo přibližující se chodce a v případě potřeby vůz automaticky zabrzdí.
Nová CUPRA Ateca bude vybavena také asistentem pro změnu jízdního pruhu, který dokáže detekovat vozidla ve vzdálenosti až 70 m. Na nebezpečí je řidič upozorňován diodami LED ve vnějších zpětných zrcátkách.

Řidič si může změnit charakter vozidla voličem jízdních režimů – Normal, Sport, CUPRA, Individual, Offroad a Snow – v závislosti na provozních podmínkách a vlastních preferencích.Cupra 23.6.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar