Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën C4 a ë-C4 - asistenční systémy nejnovější generace

Oba nové modely nabízejí bohatou výbavu podpůrných prvků řízení s 20 technologiemi nejnovější generace. Technologie zvyšující bezpečnost při řízení: velký krok k samočinnému řízení

Active Safety Brake: systém detekuje pevné i pohyblivé překážky, chodce, cyklisty i auta, a to i v noci a pokud zjistí riziko kolize, automaticky aktivuje brzdy, aby k ní nedošlo.


Systém varování před srážkou a Post Collision Safety Brake: systém při rychlosti vyšší než 30 km/h varuje řidiče v případě, že vzdálenost od vpředu jedoucího vozu není bezpečná a hrozí srážka. Toto varování se spouští těsně před spuštěním automatického brzdění po nehodě, které omezuje riziko řetězových srážek.

Systém sledování mrtvého úhlu: systém upozorňuje řidiče pomocí diody ve zpětných zrcátcích na přítomnost jiného auta v mrtvém úhlu.

Aktivní systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu: systém upravuje dráhu vozu a varuje řidiče, jakmile zjistí riziko překročení dělicí čáry bez zapnuté směrovky. Pokud se řidič rozhodne dráhu vozu zachovat, může její úpravě zabránit tím, že pevně uchopí volant do ruky.

Adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go: systém se přizpůsobuje rychlosti vozu před sebou a automaticky udržuje bezpečnostní vzdálenost, kterou si řidič navolil. V případě nutnosti má systém schopnost působením na pedál brzdy a plynu vůz zastavit a zase ho automaticky rozjet bez zásahu řidiče.

Highway Driver Assist: toto zařízení autonomního řízení 2. stupně kombinuje systémy adaptivního tempomatu s funkcí Stop & Go a aktivního systému varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, kdy vůz přebírá kontrolu nad rychlostí nebo dráhou vozu. Řidič můře částečně předat řízení samotnému vozu, jeho jedinou povinností je dál sledovat provoz na silnici, s rukama na volantu, v souladu s platnou legislativou. Řízení může kdykoli převzít.

Varování před rizikem ospalosti (Coffee Break Alert): řidič je po 2 hodinách nepřetržitého řízení při rychlosti nad 70 km/hod. prostřednictvím upozornění na palubní desce vyzván, že je čas udělat si přestávku.


Systém varování před snížením pozornosti řidiče: systém sleduje stav pozornosti řidiče podle vychýlení z dráhy oproti vodorovnému dopravnímu značení a v případě poklesu ostražitosti řidiče na toto upozorní.

Systém rozšířeného rozpoznání dopravního značení s uvedením rychlosti: systém průběžně monitoruje dopravní značky s rychlostním značením i některé jiné značky (stop, zákaz vjezdu do jednosměrné ulice atd.). Rychlost doporučenou systémem může řidič velmi snadno zadat jako referenční hodnotu pro tempomat nebo omezovač rychlosti.


Automatické přepínání dálkových světel: tato funkce zajišťuje automatické přepínání dálkových světel na potkávací (a naopak).


Technologie zvyšující komfort a klid na palubě


Hands-free přístup a startování s funkcí Proximity: pro odemknutí vozu při příchodu k němu a následné nastartování stačí mít klíč u sebe, totéž platí pro uzamčení vozu při odchodu.

Barevný head-up displej: základní informace o řízení (rychlost, pokyny navigačního systému) jsou barevně promítány na široký displej v přímém zorném poli řidiče, který se tak může soustředit na silnici před sebou.

Automatická elektrická brzda: systém umožňuje automatické zatažení parkovací brzdy při vypnutí motoru a její automatické uvolnění po rozjetí vozu. Řidič může kdykoliv zasáhnout a parkovací brzdu zatáhnout nebo uvolnit pomocí ovladače na středové konzole.

Boční parkovací asistent: tento systém informuje o blízkosti překážek na úrovni blatníků parkujícího vozu díky ukládání dat spojených s dráhou vozidla, která zaznamenají čidla umístěná na předním a zadním nárazníku.

Zpětná parkovací kamera se systémem Top Rear Vision: zadní kamera přenáší po zařazení zpátečky na displej pohled na zadní část vozu s barevnými čárami upozorňujícími na vzdálenost od překážky a rovněž pohled shora na situaci za vozem v úhlu 180°.

Vision 360: video systém pro všechny manévry při nízké rychlosti, který se aktivuje automaticky při zařazení zpátečky nebo ho řidič může sám aktivovat. Poskytuje pohled shora na vůz a jeho okolí v úhlu 360°: pohled se aktualizuje při pohybu vozu vpřed nebo vzad.

Park Assist: aktivní systém, který usnadňuje podélné parkování i parkování do řady pro klidné, snadné a bezpečnější parkování. Systém nalezne automaticky parkovací místo a provede zcela bezpečně automatické zaparkování.

Asistent pro rozjezd do svahu: systém dokáže zabránit nežádoucímu pohybu vozu a usnadňuje rozjezd na svazích po uvolnění brzdového pedálu. Funkce funguje na svahu se sklonem více než 3 % a udrží vůz automaticky zabrzděný po dobu 2 vteřin.


Přisvícení do zatáček: levý nebo pravý mlhový světlomet osvítí prostor až v úhlu 75° vpravo, nebo vlevo od vozidla podle úhlu natočení volantu.

Kontrola stability při jízdě s přívěsem: jde o stabilizátor přívěsu v případě vozů s tažným zařízením (příplatková tovární výbava). Existenci přívěsu zjistí po připojení elektrického konektoru přívěsu k tažnému vozu a sleduje oscilační pohyby přívěsu nebo zpomaluje přívěs při kritické rychlosti pomocí střídavého přibrzďování jednoho či druhého kola přední nápravy. Jsou-li však oscilační pohyby velké, systém sníží točivý moment motoru a působí na všechny čtyři kola tažného vozidla, aby se co nejrychleji dostalo z rozsahu kritické rychlosti.6 TECHNOLOGIÍ KONEKTIVITY PRO KONTINUITU MEZI DIGITÁLNÍMI PŘÍSTROJI ZÁKAZNÍKA A VOZEM

Služby s připojením na internet umožňují užít si neomezený komfort, plynulost a jízdu bez otřesů a obav. Tyto služby zahrnující zejména celý elektrický ekosystém Nové ë-C4 – 100% ëlectric usnadňují a zklidňují používání vozu a zajišťují kontinuitu mezi mobilními přístroji a vozem, díky nimž může posádka zůstat připojená a odpočívat.


Dotykový 10" kapacitní displej ovládaným pouhým dotekem prstu je skutečným neuralgickým centrem vozu. Lze jím měnit nastavení vozu, umožňuje přístup k multimediálnímu systému, ale také k telefonu, klimatizaci, navigaci. Je spojen i se systémem rozpoznáváním hlasu.

Bezdrátové nabíjení telefonu umožňuje indukční nabíjení široké škály standardních telefonů kompatibilních se standardem Qi díky nabíjecí podložce zabudované do úložné přihrádky ve středové konzole. Bezdrátový přenos elektrické energie je založen na principu magnetické indukce

Kamera ConnectedCAM Citroën® je nezávislý systém využívající kameru zabudovanou do držáku vnitřního zpětného zrcátka, který využívá technologii Full HD a GPS. Kamera umožňuje pořizovat fotografie nebo videa okolí před vozem, data se ukládají do zabudované paměťové karty (16 GB). Díky Wi-Fi připojení mohou být data uložená kamerou přesunuta do paměti telefonu a lze je odesílat e-mailem nebo je sdílet na sociálních sítích. Kamera ConnectedCAM Citroën® navíc neustále natáčí situaci na silnici před zpětným zrcátkem a v případě nehody videonahrávku automaticky uloží do paměti. Toto zábavné a současně bezpečnostní zařízení, které nese typické znaky Citroën, se již používá ve voze Nový C3 a SUV C5 Aircross.


Connect Assist, služba nouzového a asistenčního volání s lokalizací vozu, která je k dispozici nepřetržitě a zdarma a nevyžaduje žádné přihlášení. Zajistí vyslání příslušných složek záchranného systému, a to buď automaticky, nebo stisknutím tlačítka SOS (nehoda) či tlačítka s logem Citroën (asistence). Systém zahrnuje také remote control, systém dálkového ovládání, který umožňuje ovládat vůz na dálku, a to díky aplikaci My Citroën (programování dobíjení a přednastavení teploty pro optimalizaci elektrického dojezdu, získávání informací o kapacitě baterie a zbývajícím množství paliva, počtu najetých kilometrů nebo lokalizaci vozu).

Connect Nav, navigační 3D systém poslední generace s mobilním připojením, který je spojen s webovými službami, jako je TomTom Traffic, které poskytují informace o dopravní situaci v reálném čase, o umístění a cenách čerpacích stanic a parkovišť, o počasí a lokálním vyhledáváním bodů zájmu. Uživatelé ocení rovněž možnost upozorňování na nebezpečné úseky nebo služby Free2Move. Systém je speciálně obohacen o informace spojené s elektrifikací vozu. Nabízí zejména body zájmu (POI) s nabíjecími stanicemi, dále čerpací stanice a grafiku zobrazující dosah podle úrovně nabití baterie, aby bylo možné lépe řídit dojezd vozidla.


Connect Play s funkcí Mirror Screen kompatibilní s protokoly Android Auto a Apple CarPlay, které umožňují bezpečný přístup k aplikacím telefonu prostřednictvím dotykového displeje vozu. Nová C4 je vybavena 4 USB zásuvkami, přes které si každý může dobíjet telefon: dvě jsou umístěny ve spodní části centrální konzoly (jedna typu A, jedna typu C) a dvě USB zásuvky typu A jsou umístěny v zadní části středové konzoly.Citroën 3.2.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar