Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Chrysler Aspen - luxusní SUV

V posledních patnácti letech si neustálým zvyšováním prodejů zvyšuje automobilka svoji image. Jen od roku 1991 vzrostly prodeje o 357 procent. Proto také nepřestává s uváděním nových modelů, které získávají nejrůznější ocenění.

 

Ve srovnání s jinými velkými SUV, je nový Aspen ovladatelnější a úspornější, nabízí větší vnitřní prostor pro posádku i zavazadla a zkrátka nepřijdou ani majitelé těžkých přívěsů.

Zážehový vidlicový osmiválec 5.7 HEMI je vybaven systémem MDS, který umožňuje neznatelně přepnout motor z osmi na čtyři válce a to bez omezení výkonu 335 k a točivého momentu 500 N.m.

Standardní pohonnou jednotkou je však osmiválec Magnum 4.7 s výkonem 235 k a točivým momentem 407 N.m, který vyniká jemným chodem a dostatečnou silou. Oba motory jsou kombinovány s pětistupňovou samočinnou převodovkou.

Vůz je dodáván s dvojicí stálých pohonů všech kol s elektronicky ovládanou rozdělovací převodovkou. Jednorychlostní je standardní pro 4.7 V8, dvoustupňová s redukcí pro 5.7 L HEMI V8. Oba pohony 4x4 rozdělují za běžných podmínek sílu mezi přední a zadní nápravu v poměru 48:52.

Standardní výbava zahrnuje stabilizační systém ESP s programem omezujícím riziko převrácení vozu, parkovací asistent, systém kontroly tlaku v pneumatikách či boční hlavové airbagy pro všechny tři řady sedadel.

Vznešený design je inspirován chromovanou maskou chladiče z Chrysleru 300 a netradiční kapotou motoru, chromovanými doplňky přídě z Crossfire. Elegantně působí okřídlené logo značky se zlatým středem v horní hraně masky. Propracované světlomety, jako výrazný designerský prvek, mají čirou optiku a jsou podmanivě zakomponovány do zvýrazněných předních blatníků. Potkávací světla projekčního typu jsou ohraničena kulatým světelným rámečkem, vedle umístěné dálkové světlomety mají zvýrazňující světelný rámeček hranatý.

Se třemi řadami sedadel je interiér nejen prostorný, ale také promyšlený. Uspořádání interiéru a zavazadlového prostoru je velice variabilní, tak si to dnešní zákazník většinou žádá. Druhá a třetí řada sedadel nabízí dostatek prostoru jak v podélném, tak v příčném směru. Po jejich sklopení se vytvoří rovná podlaha a v zádi vznikne prostor o objemu 1937 litrů.

Přístrojům dominuje velký, centrálně umístěný rychloměr s bílou barvou ciferníku s chromovaným rámečkem. Dobře čitelné jsou i další přístroje a displeje. Panel na stropě umožňuje ovládat střešní okno, elektricky otevírat zadní výklopnou stěnu či garážová vrata.

Chrysler Aspen se bude vyrábět v továrně Newark (Delaware) a do prodeje bude v USA uveden koncem letošního roku.

 

Jindřich Lasík


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar