Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

CUPRA Formentor VZ5 s pětiválcem 2,5 litru

Světová premiéra modelu CUPRA Formentor VZ5 u příležitosti 3. výročí značky CUPRA posouvá limity modelové řady CUPRA Formentor, prvního vozidla vyvinutého exkluzivně pro značku CUPRA, na dosud nevídanou úroveň.

Srdcem je pětiválec, který je zdrojem nekompromisní dynamiky. Na trhu jedinečný model CUPRA Formentor VZ5 kromě toho nabídne zákazníkům ještě více sofistikovanosti a exkluzivních zážitků.
.
Dynamické proporce umocňují sportovní celkové vzezření spolu s vizuálně zvýrazněnou zádí a dlouhou kapotou, pod níž je uložen pětiválcový motor TSI 2,5 litru, který poskytuje výkon 390 k (287 kW) mezi 5700 a 7000 min-1. Maximální točivý moment 480 N.m je k dispozici již od 2250 otáček.

Spolupracuje se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG, která se vyznačuje rychlým řazením. CUPRA Formentor VZ5 dokáže díky tomu zrychlit z klidu na 100 km/h za pouhých 4,2 s a dosáhnout nejvyšší rychlosti 250 km/h.

VZ je zkratkou španělského slova Veloz s významem rychlý. Je to tedy výstižné označení pro nejvýkonnější verze modelu CUPRA Formentor. Vysokovýkonnému CUV dal název mys Formentor na španělském ostrově Mallorca, který patří mezi nejkrásnější a nejdivočejší oblasti Baleár.
Celková výroba této verze je omezena na 7000 vozů.

Zárukou dynamiky je kombinace vyspělého podvozku s nastavitelnými jízdními režimy a posuvníkem DCC, progresivního řízení, vyspělé převodovky s rychlým řazením a suverénním systémem pohonu všech kol 4Drive.

Vyspělé technologie se ukrývají pod vnějším designem, který posouvá hranice estetické vytříbenosti detaily z uhlíkových kompozitů a agresivnějším vzhledem.

Mezi dominanty interiéru patří volant CUPRA, 12“ displej informačního a zábavního systému a nejvyspělejší řešení v oblasti konektivity. Celkový dojem završují zcela nová sedadla CUPBucket čalouněná kůží a poprvé představená ve verzi VZ5.

Vysokovýkonný automobil musí mít podvozek připravený na extrémní jízdu. Vozidlo má o 10 mm nižší světlou výšku než CUPRA Formentor VZ 310 k, takže na silnici vypadá ještě dynamičtěji.
Systém adaptivních tlumičů DCC nabízí 15 úrovní plynule nastavitelného tlumení, což umožňuje zvolit pro každé kolo zvlášť nejlepší charakteristiku v závislosti na provozních podmínkách a jízdním režimu zvoleném řidičem.

CUPRA Formentor VZ5 nabízí různé jízdní režimy, které řidič snadno aktivuje tlačítkem voliče režimů na volantu. Řídicí jednotka podvozku byla optimalizována vzhledem k vysokému výkonu pětiválce, a ještě vyšším požadavkům na jízdní dynamiku v jakékoli jízdní situaci.
Při průjezdu zatáčkou je rozhodující chování vozu na vjezdu i výjezdu. CUPRA Formentor VZ5 exceluje i v tomto ohledu díky šestipístkovým brzdovým třmenům Akebono a 20“ kolům CUPRA z lehké slitiny v exkluzivním designu pro toto CUV. Řidič má při brzdění pocit naprosté jistoty v jakékoli situaci.


Design

Dynamické proporce umocňuje vizuálně zvýrazněná záď a dlouhá kapota, která má u verze VZ5 specifický design. Její prolisy vedou pohled k metalickému logu CUPRA na černé masce chladiče s novým rámečkem v matně černém odstínu Sport. Pod ní je v nárazníku umístěna rovněž nově navržená mřížka otvoru pro přívod vzduchu.

Pod světlomety jsou umístěny dva otvory pro přívod vzduchu, které dodávají vozu ještě agresivnější tvář. Krajní části předního spoileru z uhlíkového kompozitu usměrňují proudění vzduchu k chladičům stlačovaného vzduchu.

Profil crossoveru připomíná kupé a dává jasně najevo výkonový potenciál motoru i celkovou úroveň dynamiky tohoto vozu. Celkový dojem umocňují rozšířené podběhy pro broušená 20“ kola z lehké slitiny v barvě mědi, navržená exkluzivně pro verzi VZ5 s širším rozchodem kol. VZ5 vyzařuje dynamiku také brzdovou soustavou Akebono s třmeny v odstínu mědi.

K moderní atmosféře uvnitř vozu přispívají ozdobné prvky z tmavého kartáčovaného hliníku a mědi. Sedadla CUPBucket – s čalouněním černou kůží nebo kůží v modrém odstínu Petrol Blue – jsou uložena v nízké poloze. Cestujícím poskytují ergonomičtější a sportovnější sezení a ponechávají jim maximum prostoru. Zákazníci si mohou objednat také exkluzivní interiér, který ladí s exkluzivní barvou karoserie šedá Taiga a vyznačuje se progresivními grafickými prvky z černého materiálu Dinamica s perforováním a měděným podkladem na sedadlech čalouněných hnědou kůží Nappa.

Spojení řidiče s vozem zprostředkovává skvěle tvarovaný volant, zatímco digitální panel přístrojů Digital Cockpit umocňuje moderní pojetí interiéru spolu s centrálním 12“ dotykovým displejem informačního a zábavního systému, který poskytuje funkčnost a konektivitu všem cestujícím a snižuje počet tlačítek.


Bezpečnost a komfort

Výbava zahrnuje nejvyspělejší řešení v oblasti konektivity, která zachovávají pro cestující kontakt s okolním světem a umožňují jim vzít si svůj digitální život s sebou do vozidla. Systém Full Link je kompatibilní s uživatelskými rozhraními Apple CarPlay a Android Auto. Řidič nemusí díky hlasovému ovládání odvracet zrak od vozovky a k jednotlivým funkcím má přístup na základě jednoduchých povelů pronášených hovorovým jazykem.

CUPRA Formentor VZ5 patří mezi nejbezpečnější a nejkomfortnější vozidla ve svém segmentu díky širokému souboru bezpečnostních a komfortních technologií. Zmínku si zaslouží především předvídavý adaptivní tempomat ACC, asistent Travel Assist pro automatizovanou jízdu, asistent pro změnu jízdního pruhu (Side Assist), asistent pro couvání z parkovacího místa (Exit Assist) a asistent pro stav nouze (Emergency Assist).

Model CUPRA Formentor VZ5 bude uveden na trh v posledním čtvrtletí roku 2021.


Cupra 22.2.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar