Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Alcar - Konfigurátor kol

Betlémy v lomnickém muzeu již pošestnácté

Stalo se již příjemnou a vítanou tradicí, že ve vánočním čase připravují pracovníci muzea v Lomnici nad Popelkou každoročně hojně navštěvovanou výstavu betlémů, a to jak z muzejních sbírek, tak i vypůjčených z různých institucí a od soukromých osob.

V letošním roce opět budou k vidění historické, ale také současné výrobky zručných řezbářů. Pokud jde o materiály, z kterých jsou betlémy vyhotoveny, jedná se o práce tradiční, ale i méně tradiční.

Premiéru má mít několik exponátů, které jste ještě neměli možnost shlédnout. Dominantním kusem se stane velký polychromovaný betlém z 50. let 20. století řezbáře pana Cejnara z Jablonce nad Nisou. Místní oblastní řezbáře zastoupují díla Františka Šíra z Levínské Olešnice ze stejného období, provedené až s filigránskou dokonalostí, dále manželů Kalouskových z nedaleké Železnice s pro ně tolik typickými boubelatými figurkami, nebo pana Slezáka z Češova u Jičína.

Po delším čase je vystaven i polychromovaný betlém heřmanického řezbáře pana Františka Mühla nazvaný „Betlém národů“, který byl speciálně zhotoven pro Světovou výstavu betlémů v Hradci Králové konanou v roce 2003. Příslušníci jednotlivých národů jsou zde zastoupeni v jejich typických oděvech. Zajímavostí je i betlém pana Karla, vyrobený z drátů a různých druhů látek. Chybět nebudou ani betlémky z perníku Zdeňky Munzarové z Třebihoště, z kukuřičného šustí, z glazované keramiky z ateliéru Mirky Holánkové, z taveného taženého skla Hany Divišové, z paličkované krajky Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad a další.

Samostatnou část výstavy tvoří kolekce dřevořezeb hudebního skladatele Jaroslava Krčka a jeho manželky Gábiny, včetně jimi vyrobených hudebních nástrojů.

Pořadatelé na základě kladných ohlasů návštěvníků v minulém ročníku připravili také koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku. Jedná se o nově zrestaurované skříně a truhly, chybět nebude ani exponát vyrobený v roce 1735. Díky tomuto letopočtu jde o nejstarší dochovaný kus v severovýchodních Čechách.

Návštěvníci se mohou těšit na prodej různého vánočního zboží od pohlednic, velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek a vánočních dekorací. Tato avizovaná nabídka se může stát vhodným tipem na vaše vánoční dárky.

Výstava potrvá do čtvrtka 4.ledna, kdy bude zakončena tradičním „Tříkrálovým koncertem“ jičínského souboru Fidle od 18 hodin.


PR 3.12.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar